המאמר מתוך פרסום של לשכת הדובר, אוניברסיטת בן גוריון, ומצגת על הקמתה של שונית באדיבות ד"ר נדב ששר
צילום: צביקה לבנת, אמוץ טל, עומר פולק, אסף שוארץ, נדב ששר, El Gato Montes


במאמר קודם הצגנו את הרעיון שעומד מאחורי הקמת שונית מלאכותית, הפעם הרעיון לא נשאר רק על הנייר והפך לשונית אמיתית - שונית תמר. 

השונית הוקמה בחלקה הצפוני של שמורת חוף אלמוג ( כ - 75 מטר מזרחית לגדר הצפונית של השמורה), על גבי קרקע חולית בעומק של 6-7 מ. השונית מורכבת משישה מודולים (או יחידות) זהים בעלי מבנה מורכב המצוי בצורת מתאר של קובייה שפאותיה באורך 2 מטרים. גוף המודול עשוי מבטון מזוין שבו עורבבו חומרים נוספים שנמצאו מתאימים להתפתחות חסרי חוליות ימיים. פני השטח של המודול מחוספסים ובעלי נקבים וחריצים רבים שיאפשרו הצמדות קלה ומקומות מסתור רבים לבעלי החיים השונים. בנוסף לאלו נקדחו כ-1000 חורים בהם ישתלו בעתיד הקרוב אלמוגים שמגודלים בימים אלו במשתלת אלמוגים ניסויית.
מבנה השונית

חיבור המבנים נעשה ע"י מוטות ברזל  כך שהשונית מהווה מבנה גדול ומורכב בעל "שתי קומות" שאורכו וגובהו כ- 4 מטרים. "עץ תמר" מוצב בלב ליבה של השונית.הפתחים במבנה המודול נחסמו ע"י סורגי מתכת שימנעו כניסת צוללים ומשנרקלים משיקולי בטיחות ושמירה על סביבת השונית. הצבת השונית הינה בגדר ניסוי מדעי אך היא פתוחה לקהל הרחב אשר מוזמן ליהנות מאתר הצלילה החדש בפאתי חוף אלמוג.
פרטי השונית

השונית הוקמה על ידי רשות הטבע והגנים וצוות המחקר, בסיוע התחנה למניעת זיהום ים באילת. מלאכת ההקמה הייתה מבצע מורכב במיוחד,  מאחר שעבודה זה הייתה מסובכת בשל משקלו של  כל מודול (כ- 4.2 טונות באוויר וכ-2.5 טונות במים). משקל רב זה חייב עבודה מאוד זהירה תוך שימוש במספר מנופים על היבשה, ובמצנחי הרמה/ הצפה גדולים, כמו גם ציוד יעודי בים. מלאכת ההקמה כללה מספר שלבים: הכנסת יחידות השונית למים במזח התחנה למניעת זיהום ים, הצפתן וגרירת יחידה אחר יחידה למקום ההקמה. שם הורדו היחידות בזהירות על קרקע חולית. לאחר שכל היחידות הגיעו למקומן החל שלב ההקמה שכלל עבודה מורכבת של הרמת היחידות

בדרך אל המים


שלב הורדה אל המים

רכיבי השונית מונחים על הקרקעית
לא חולף זמן רב ודגי השונית מאמצים את המבנה החדש שהופך גם לאטרקציה ואתר צלילה לצוללים...
והשונית מאכלסת את דייריה החדשים