על האתר

 

השם גן הפסלים ניתן לאתר צלילה שהוא שילוב של מספר יוזמות נפרדות מתחילת שנות ה-90, לבניית ריף צלילה מלאכותי בחוף הצפוני של אילת.


גן הפסלים – מורכב ממספר פסלים מרשימים שבנה הפסל דן רפופורט. הפסלים הינם דמויי כדור שמחובר לשרשרת כבדה ושממנו יוצאות זרועות מתכת מפותלות המשוות לו מראה של יצור מהחלל. בהקמתו של גן הפסלים שותפה גם משפחת מיכאלי שביקשה להנציח את זכרו של עופר מיכאלי – מדריך צלילה  שב 4 לינואר 1990 צלל בדהב ולא חזר.


"דובקוראל"-  מבנה בצורת פירמידה שהוקם בשנת 1992 ביוזמתו של פרופ' יהודה בניהו מהמחלקה לזואולוגיהכך נראה חזון הפירמידה באוניברסיטת תל-אביב, בשיתוף המכון הבין אוניברסיטאי באילת,  במימון חברת דובק.  הפירמידה נועדה למטרות מחקר בנושא האינטראקציה בין שוניות מלאכותיות ושוניות טבעיות ומתוך כוונה שתהפוך במהלך השנים לאתר צלילה.

  
הרכבים האמפיביים – כשלד להתפתחותו של ריף מלאכותי הושקעו  מספר רכבים אמפיביים ששימשו בסוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים את חברת נאות הכיכר לטיולים בסיני. אלו, בתוספת מכבש ישן, עמודי, מתח גבוה ומספר גרוטאות מתכת נוספות יועדו להפוך לאתר צלילה שימשוך אליו צוללים  ויוריד מעט עומס מהשונית הטבעית.

 

איך מגיעים?

 

איזור האתר נמצא "בלב ים"  כ- 300 מטר מזרחית למסעדה התת- מימית כוכב הים האדום, הממוקמת בחוף הצפוני של אילת, בין מלון הסלע האדום למלון מרידיאן. למרות שמדובר באתר רישמי שעבר בזמנו  את כל האישורים והוועדות הנדרשות, אין כל סימון על פני המים שמעיד על קיומו.  גם הראות הבינונית השוררת במקום בדרך כלל  אינה מטיבה עם המחפשים. הוסיפו לכך את העובדה כי  פני המים רוחשים פעילות ספורט ימי ערה ותגיעו למסקנה כי לאתר זה יש להגיע רק בכלי שייט ובליווי מי שמכיר אותו היכרות מוקדמת.

 

מסלול הצלילה.

 הפסלים שבנה דן רפופורט

צולל מנוסה שמצטייד בנייטרוקס, שצריכת האוויר שלו טובה עד נמוכה ומכיר היטב את האתר, יכול לכסות את כולו בצלילה אחת. אולם מאחר שמרבית הצוללים אינם עונים על הגדרה זו ומאחר שהאתר משתרע על שטח גדול למדי,  מומלץ  לחלק את הצלילה בו לשני מסלולים נפרדים.
מסלול אחד - כולל את  הרכבים האמפיביים וגן הפסלים. עומק הקרקעית של מסלול זה הוא כ 15 מטר בחלקו הרדוד שהוא אזור הרכבים והמכבש,  ועד  כ- 22 מטר בחלקו העמוק – איזור גן הפסלים. הקרקעית שעליה מונחות גרוטאות הברזל היא חולית מעיקרה ומשתפלת במתינות לכיוון דרום. חלקה המרשים של הצלילה הוא גן הפסלים שעטורים בלהקות של פזיות ומשתלבים היטב בנוף. המסלול הוא מעגלי ומשך הצלילה כ – 30 דקות.וכך נראית הפירמידה היום
המסלול השני הוא זה של הפירמידה. כאן הצלילה היא  בירידה ישירה מפני המים אל קודקוד הפירמידה המצוי בעומק של כ- 15 מטר. ממשיכים להעמיק תוך כדי הקפה של צלעות המבנה ותצפית על האלמוגים ואוכלוסיית הדגים שבמבנה, עד לבסיסו בעומק של כ 30 מטר (הקרקעית בעומק כ 32 מטר). אם יתמזל מזלכם תוכלו לחזות בלהקות דגי מים פתוחים שפוקדות את המקום. אם  זמן התחתית ומצב האוויר מאפשרים, שווה להמשיך לכיוון צפון. מהלך

30-50- מטר נוספים מתרומם מעין רכס תת מימי מחופה אלמוגים ששווה ביקור. משם חוזרים אל הפירמידה ועולים חזרה באופן מבוקר. את חניית הבטיחות ניתן להשלים על האנך אשר מחובר לקצה הפירמידה ומגיע אל פני המים או הסירה שהביאה אתכם אל האתר.
  
חשוב לדעת

 

תנועת כלי שייט -  זו הסכנה הגדולה ביותר לצוללים באתר.  למרות שבאופן עקרוני ניתן להגיע אליו  גם בשחייה, מי שנוהג כך נוטל על עצמו הימור. המקום הומה בסירות מהירות שספק רב אם יבחינו בכם בטרם יהיה מאוחר מדי. מסיבה זו אין לנסות ולהגיע אל האתר שלא ע"ג כלי שייט המסמן את עצמו באופן בולט בדגל צוללים, ובעת הצלילה שלכם, ע"ג הסירה נשאר פקח שיוכל להתריע מקרבה מסוכנת של סירות.

 רכב אמפיבי

ראות -  סבירה בשעות הבוקר המוקדמות, בינונית לקראת הצהריים וגרועה למדי בשעות אחה"צ. חשוב אם כן לשמור על קרבה בין בני הזוג ועם המוביל. 

 

התמצאות -  עקב הראות הבינונית ומבנה קרקעית מונוטוני ברוב חלקי הצלילה, קל לאבד כיוון. הצטיידו במצפן ובמוביל קבוצה שמכיר את האתר.

 

צריכת אוויר - הצלילה מתבצעת בעומק מזערי של 15 מטר ועד 30 מטר. צוללים חסרי ניסיון עלולים לגלות שהם מסיימים את האוויר הרבה לפני המועד שתכננו. מומלץ לתכנן צריכת אוויר גבוהה מהמקובל, הן במהלך הצלילה והן לטובת העלייה שמתבצעת במים "כחולים".

 

פינוי – עקב הריחוק היחסי מהחוף, כלי שייט המצוייד בערכת החייאה וציוד ע"ר הוא תנאי להבטחת פינוי יעיל ומסודר במקרה הצורך.

 

שמירת טבע – כמו תמיד – לא לפגוע, לא להטריד את הסובב הימי, ולהמנע מהרחפת אבק.

 

למי מתאימה הצלילה -  לבעלי תעודת צולל מתקדם/שני כוכבים לפחות בעלי ניסיון צלילה.

 

שעות צלילה מומלצות -  עקב תנועת כלי השייט ותנאי הראות, מומלץ להגיע לאתר בשעות הבוקר המוקדמות