"פולני טוב" יקנה את חליפת הצלילה שלו רגע לפני שהחורף מסתיים וטמפרטורת המים מתחילה לעלות. או אז הוא יאפסן אותה אחר כבוד כדי שתישמר wetsuitfullלעונה הבאה ואולי לזו אחריה... אבל אם אתם אינכם "פולנים" (פולני זה אופי לא מוצא אתני), חליפת צלילה מתאימה תעשה את ההבדל בין חורף חם ונעים לחורף שבו שתעדיפו להדיר רגליכם מן המים.

 

איך בוחרים חליפה מתאימה ומהם הדברים שעליהם יש לתת את הדעת בטרם רוכשים חליפה? אז נכון שרכישת חליפה אינה כרוכה בהוצאה כבדה במיוחד, אך השפעתה על איכות חייכם כצוללים היא גדולה. בטרם  תחליטו במה לבחור, מן הראוי שתהיו מצויידים במעט חומר רקע.

ראשית יש לזכור שחליפת צלילה, ממש כמו בגד, צריכה להתאים לעונות השנה. מי שינסה לרכוש חליפה שתתאים גם לחורף וגם לקיץ, קרוב לוודאי שימצא את עצמו קרח מכאן ומכאן, ז"א – סובל מקור בחורף ומוצא את עצמו מזיע ומסורבל בקיץ.

אולם חליפת צלילה כבר מזמן אינה פריט שנועד רק להגנה על הגוף מפני הסביבה והטמפרטורה הסביבתית, אלא גם אביזר אופנתי. שפע העיצובים עשוי לבלבל ולגרום לכם לבחור בסופו של דבר את החליפה שבה תראו הכי טוב (עניין חשוב כשלעצמו)  אך שאינה עונה על הצורך שלשמו רכשתם אותה.

 

רגע לפני שנמשיך, בואו ניזכר בעקרון הפעולה של החליפה -  תפקיד החליפה הוא ליצור חיץ בין הגוף לסביבה – המים, כדי לשמור על טמפרטורת

חתך של חליפה

הגוף. לשם כך משתמשים בגומי מוקצף (נאופרן) המכיל כמות גדולה של גז (חנקן) הלכוד בתוכו. בהיות הגז מוליך חום גרוע  הוא יוצר שכבת בידוד טובה לגוף. בחליפה רטובה (WETSUIT) מים חודרים בין הגוף והחליפה ומתחממים לטמפ' הגוף.

יעילות החליפה היא נגזרת של יכולת הבידוד של המעטפת ותחלופת מים קטנה ככל הניתן.

אך בבידוד בלבד לא די. על הנאופרן להיות בעל חוזק מכני ויכולת להדחס ולהתרחב בחזרה עקב שינויי הלחץ  בעת ההעמקה מהצד האחד, והוא צריך להיות גמיש ככל הניתן על מנת שלא לפגוע ביכולת התנועה של הצולל מהצד האחר.   

קיימים סוגי ניאופרן רבים, בעוביים שונים ורמות איכות שונות. ככלל,  ניתן לומר כי ככל  שהנאופרן עבה יותר הוא יספק  בידוד טוב יותר אך בה בעת,  יגביל את תנועת הצולל. למרות שמרבית יצרני החליפות רוכשים את הנאופרן מאותם  יצרנים, ישנן רמות שונות של איכות חומרים שעל ההבדלים שביניהם לא תוכלו לעמוד, אך הם ישפיעו על הנוחות, יכולת הבידוד של החליפה ועמידותה לאורך זמן. 

החומר האידאלי הוא זה שלוכד מכסימום גז בתוספת מינימום גומי ושהוא בעל יכולת אין סופית להידחס ולחזור למצבו הראשוני. לצערנו ולשמחתם של היצרנים, אין חיה כזאת וגם החומר הטוב ביותר מאבד מאיכויותיו עם הזמן. ניתן להזריק לגומי גם גזים שהם בעלי יכולת בידוד טובה יותר, מה שכמובן מייקר את התהליך. גם לגימור החיצוני והפנימי השפעה על יעילות החליפה ואיכותה הכוללת. הניילון שעוטף את הנאופרן משני צידיו מספק לחליפה את החוזק המכני מפני קריעה אולם  מגביל את "חתך של נאופרן "טיטניוםגמישותה. גימור גומי פנימי  מאפשר היצמדות טובה יותר לגוף וגמישות טובה יותר אך הוא חלש בהרבה ורגיש יותר לקרעים.

בנוסף על הנאופרן המסורתי  משתמשים יצרני החליפות גם בחומר שנקרא בשמו המסחרי "טיטניום" ושיצרניו טוענים ליכולת בידוד טובה ב 30% לפחות מנאופרן באותו העובי. חליפות המשלבות נאופרן וטיטניום יהיו יקרות מחליפות רגילות.

 

מה עוד חשוב לבדוק?

 

גם החומר הטוב בעולם יהיה בעל יעילות מפוקפקת אם החליפה לא תתאים למידות המשתמש. חשוב לזכור כי כדי למנוע אובדן חום יש להבטיח תחלופת מים מזערית - ז"א, מה שיותר צמוד יותר טוב. גם כאן לאיכות הנאופרן חשיבות רבה,  וחומר בעל גמישות טובה יותר יאפשר הצמדה טובה יותר לגוף.

   

התפרים ומה שבינהם

 

stichכל נקודת חיבור מהווה נקודת תורפה, הן במחינת חוזק החליפה (בעיקר כאשר הגימור הוא גומי ולא ניילון) והן מבחינת האפשרות לחדירת מים דרך התפרים. תפר שאינו אטום לחלוטין מגדיל את תחלופת המים ופוגם ביעילות של  החליפה. לרוע המזל אין דרך לצפות את איכות התפירה. הדרך היחידה ללמוד עליה היא במהלך השימוש או דרך המלצות של חברים. עם זאת קרוב לוודאי שעל תפרים פגומים תוכלו לדעת כבר מהשימוש הראשון  ובמידה ורכשתם את החליפה בחנות אמינה תוכלו להחליפה במידת הצורך. 

 

עכשיו משאתם מצויידים במעט חומר רקע ניתן לעבור לשלב הבא – באיזו חליפה לבחור, ועל כך ננסה לענות בחלקה השני של הכתבה. 

מידע נוסף, מחירים ומפרטים ניתן למצוא גם בחנות ציוד הצלילה שלנו