על האתר

 שלט הסימון של חוף המגדלור

אתר המגדלור נקרא כך על שמו של המגדלור  שנמצא על גבעה הנמצאת מצידו של הכביש כמו גם שמו של החוף שממנו נצא לצלילה. אתר זה הוא תחילתו של החוף הדרומי ונקודת הכניסה הראשונה  שפתוחה למים לאחר כ 1.5 ק"מ של גדר, התוחמת את שמורת חוף אלמוג, המצפה התת- ימי וחוף המכון הבין אוניברסיטאי.

 

איך מגיעים ?

 

מאילת לכיוון טבה. מייד בקצה גדר של המכון הבין אונבירסיטאי, בצידו השמאלי של הכביש, נבחין בשלט גדול שעליו כתוב – מגדלור. נרד מהכביש לכיוון המים ונחנה את הרכב באיזור השלט. ניתן להגיע קרוב לשפת המים אך אל תנסו להתקרב יותר מידי. בסופי שבוע וחגים החנייה עשויה להיות עמוסה למדי וכך גם קו החוף שעמוס באוהלים ושוחרי מנגל למיניהם. אם אתם מעדיפים להימנע מעימותים מיותרים ניתן להחנות את הרכב בצידו השני של הכביש.

 

נקודת הכניסה

 

נקודת הכניסה משיקה לגדר הדרומית של חוף המגדלור. סימון ברור של חבלים מציין את נקודת הכניסה למים. שימו לב כי הכניסה למים היא סלעית ומחייבת צעידה זהירה אל ומחוץ למים.

 

מסלול הצלילה

 

ניתן לבצע במקום שני מסלולי צלילה לפחות המתאימים לצוללים ברמות שונות. ככל מסלול הצלילה הוא מעגלי (ראו תמונה)  הלוך - מצפון לדרום, וחזור – מדרום לצפון.

 

מסלול הצלילה

 

המסלול העמוק -  מנקודת הכניסה נעמיק לכיוון מזרח, לעומק של עד כ- 25 מטר ונצלול לכיוון דרום במקביל לקו המדרון. שימו לב כי המדרון תלול למדי ומחייב שליטה טובה באיזון. חלקה העמוק של הצלילה  אינו עשיר במיוחד אך בחלקים ממנו ניתן להבחין באלמוגי שולחן (שיטית שיחינית) מרשימים ובמעט קבוצות אלמוגים. יחד עם זאת המדרון התלול, החול הלבן והים הכחול ברקע  משווים לצלילה אווירה מיוחדת. בהתאם למצב האוויר נעלה חזרה אל  קצה המדרון ונסיים את הצלילה לכיוון צפון לאורך השונית הרדודה, בעומק של 3-5 מטר.

המסלול הרדוד -  כאן ניתן לבצע צלילה ארוכה למדי עד לחלקו הצפוני של אתר המערות מהלך כ- 20-25 דקות של צלילה בקצב נינוח  נתחיל את הצלילה לכיוון דרום  בין קו החוף לתחילתו של המידרון. במהלך הצלילה ניתן להבחין במספר סלעים עשירים  למדי בעומקים שבין 4-6 מטר . העובדה שהם נמצאים ב"שום מקום" למרבית הצוללים והשחיינים שמרה אותם שלמים יחסית. את החזרה נבצע לאורך קו החוף בעומק של 4-3 מטר. בחלק מהצלילה ניתן להבחין בבירור בצימוח חדש של אלמוגים על הסלעים שהושלכו אל המים בעבר כחלק מתיחום החוף.

 

חשוב לדעת        

 

חלקו העליון של אחד הסלעים שבמסלול הרדודכניסה למים – תעשה רק דרך הקטעים המסומנים. כל אזור הכניסה זרוע סלעים חדים ולא מעט קיפודים. נעלי צלילה מומלצות ביותר, ובכל מקרה יש להימנע מכניסה למים ברגל חשופה. לעיתים הים מעט גלי בכניסה ולכן יש להקפיד הקפדה יתרה על כניסה מסודרת בזוגות, כשהווסת בפה ואתם מוכנים לצלילה. 

 

שתייה -  היציאה לאתר היא מחוף מוסדר שבו מקלחות, שירותים,  סככות צל, מזנון ונקודת מים. אין צורך להצטייד במים מראש. אבל כמובן שכמו תמיד, יש להקפיד על שתייה מרובה.

 

תנועת כלי שייט -  הקו החוצה –  קו העמודים המסומן אדום לבן, שתנועת כלי שייט מותרת רק מזרחית לו, נמצא במרחק סביר מאתר הצלילה. לרוב ספינות משייטות רחוק ממנו וזהו אינו נתיב כלי שייט. אולם כמו תמיד, יש לעלות אל פני המים באופן מבוקר תוך סריקה של 360 מעלות, ולפקוח היטב עיניים ואזניים כאשר צוללים רדוד מ – 3 מטר. 

 סלע בעומק 25 מטר

התמצאות – אין כל קושי למצוא את האתר. הצלילה היא במקביל לקו המדרון שניתן להבחין בו בבירור או לאורך השונית הרדודה המקבילה אל החוף.  

 

צריכת אויראם בחרתם במסלול העמוק התחילו את העלייה כשברשותכם מחצית המיכל לפחות. בצלילה הרדודה, השאירו די אויר על-מנת שתוכלו לחזור  בצלילה עד לנקודת היציאה     

 

שמירת טבע - הקפידו להיכנס ולצאת מהמים רק מהמקומות המסומנים. הימנעו מצלילה בקרבה שעלולה לסכן את השונית. שימרו על האיזון והימנעו מהרחפת אבק. 

 

פינוי  מול נקודת הכניסה, בצידו השני של הכביש מועדון צלילה.גם חוף המגדלור מאוייש קבוע ויש בו טלפון בו ניתן לעשות שימוש במקרה חירום.

 

צלילה נעימה