על האתר

 satil1

 הלילה של חג המולד בחורף 1969 היה קר ואפל. רק בודדים  הסתובבו על המזחים של נמל שרבורג שבצרפת כאשר מתוך האופל הגיחו 5 ספינות נושאות דגל פנמי, כשמשימתן המוצהרת  - לקדוח נפט.  מאוחר יותר יסתבר לעולם כי בחסות החשיכה וכנראה גם לא מעט עזרה מידידים (שעדיין היו לנו בממלכת "אוכלי הצפרדעים") הוברחו חמש ספינות טילים שנבנו במקום. הספינות היו מיועדות לחיל הים הישראלי אך הוחרמו ע"י ממשלת צרפת במה שהיה ידוע אז כאמברגו שהוטל על מדינות האיזור (והיה למעשה חד צדדי והופעל רק כנגד ישראל) לאחר ניצחונה הפזיז במלחמת ששת הימים.  לימים,  ולמרות השמות שניתנו להם ע"י חיל הים,  יזכרו  הספינות על שם המספנה שבנתה אותם ויקראו "ספינות שרבורג".
קרוב ל 25 שנה היו בחוד החנית של חיל הים ורשמו פרק מפואר בהיסטוריה הצבאית של מדינת ישראל. אולם גם גדולי הגיבורים מזדקנים ובא יומם וכך, גם לספינות שרבורג קמו יורשים והן מצאו את עצמן מבט אל הירכתיים אל האנדרטהמיותרות, מבויישות משהו ומיועדות להשמדה. אלא שאז, ברגע נדיר של הסכמה ושיתוף פעולה בין מועדוני הצלילה באילת, ההתאחדות הישראלית לצלילה וארגוני "שמירת הטבע" השונים  (כנראה בהיסח הדעת) הוחלט כי אחת מספינות הטילים ה"סופה"  תהפוך לאתר צלילה ותקיים את דברי הנביא: וכיתתו סטי"ליהם לאתרי צלילה מלאכותיים..."
ביום אביבי של שנת 94 הוטבע הסטי"ל סופה בחוף אלמוג,  מול המרינה הדרומית "תור-ים" והפך לאחד מאתרי הצלילה הפופולאריים באילת. על הסטי"ל מצויות גם שתי אנדרטות האחת לזכר אחד מלוחמי השייטת שנפל בפעולת אנצרייה בלבנון והשניה לזכרו של מדריך צלילה שנהרג בפיגוע במלון פארק בנתניה.

 

איך מגיעים?

 גשר הפיקוד והתרנים העליונים

מאילת לכיוון דרום (מסוף גבול טבה) כ – 4.5 ק"מ. בדרך חולפים על-פני הנמל האזרחי, ריף הדולפינים ונמל הנפט (קצאא). מיד לאחר הטקסס ראנץ' יש כיכר תנועה שמימינה תחנת דלק ומשמאלה מלון הריף. פונים שמאלה בכיכר לכיוון מלון הריף וממשיכים עוד כ – 50 מטר למגרש החנייה (בתשלום בסופי שבוע וחגים – כרטיסי חנייה ניתן לקנות בכניסה למגרש) . ניתן להגיע גם באוטובוס מספר 15 מהתחנה המרכזית באילת ואיזור המלונות.

 מבנה האתרהסט"יל נמצא כ 70 מטר מהחוף כשהוא מונח במקביל לחוף. אורכו כ -40 מטר. החרטום פונה לכיוון צפון והירכתיים לכיוון דרום. חלקו התחתון נמצא בעומק של כ 22-24 מטר, הסיפון  בין 18-21 והגשר העליון בין 11-12 מטר.  מצידו המזרחי של  הסטי"ל  משטח אלמוגים (הידוע גם בשם "פרדייז") שיורד באופן מתון לכיוון מזרח. בצידו המערבי משטח של עשב ים ומדרון שעולה במתינות ולאחר מכן בצורה תלולה חזרה לעבר קוו החוף.

 

מסלול הצלילה

 נקודת הכניסה אל המים

הכניסה למים היא בין חוף הויליג' והמרינה, ממש מול מועדון הצלילה מרינה דיוורס. שביל בטון מוביל אל המים ובתצפית לכיוון מזרח, כ - 70 מטר מקו המים, ניתן להבחין במצוף עם דגל צוללים הממוקם במרכז הסטי"ל.
ניתן לבחור באחד משני מסלולים
האחד -  שחיה על פני המים, הגעה אל המצוף המסמן את הסטי"ל  וירידה אנכית לאורך החבל. דרך זו אינה מומלצת לצוללים חסרי ניסיון שכן הירידה במים פתוחים, לעומק גדול יחסית, עלולה לקדם מצבים של לחץ נפשי, בעיות איזון ובעיות אוזניים. 
הדרך השנייה  - בהעמקה מקו המים והגעה לאתר בצלילה (שימו לב כי הניסה סלעית ומומלץ שלא להכנס ברגל חשופה).  במרחק קטן מהחוף המדרון יורד באופן תלול למדי, כדי להבטיח שלא "תפספסו" מומלץ להעזר במספר נקודות ציון בולטות בדרך: מייד בקצה המדרון תבחינו בסלע אלמוגים גדלו ועשיר למדי בעומק שבין 8-11 מטר.  מעט מימינכם,  לכיוון דרום, תבחינו בצלילתה של דוברה שנמצאת על פני המים. המשיכו ישר קדימה (אזימוקיסרון הכתםט של  95 מעלות) תוך שמירה על עומק של כ- 15 מטר (עומק הקרקעית הוא  כ- 18 מטר)  לאחר כ -  50 מטר של התקדמות תבחינו בגופו של הסטי"ל. את הסיור עליו תבצעו בהתאם לדרגת הצלילה שלכם וניסיונכם. קחו בחשבון כי בירכתיים העומק גדול מזה המותר לצוללי מים פתוחים/כוכב אחד. האזור העשיר ביותר בדגה ובאלמוגים הוא איזור גשר הפיקוד והתרנים העליונים, שם ניתן להבחין בכמות גדולה של אלמוגים רכים, פזיות, זהרונים, תוכינונים ועוד. האתר חביב גם על  הדולפינים מנואייבה - אולין ומבסוטה ואם יתמזל מזלכם תהינו גם ממפגש בלתי אמצעי עם דולפינים. מותר להסתכל אבל לא לנסות לגעת או להציק.מאחר שהצלילה עמוקה ורחוקה באופו יחסי מהחוף, מומלץ להתחיל את החזרה עם לפחות 110 אטמ' במיכל. במהלך החזרה, באיזור הדשא שממערב לסטי"ל,  ניתן להבחין כמעט תמיד במספר דגי קיסר כתם וקיסר הדור שאינם חוששים מהצוללים ונוהגים לשתף פעולה עם חובבי הצילום.  שווה עצירה והתבוננות. נסיים את הצלילה על המדרון בביצוע חניית בטיחות.

 

חשוב לדעת
 
היכרות מוקדמת -  כמו תמיד לפני הצלילה יש לערוך תצפית מוקדמת על האתר, ללמוד את הזרמים והרוחות ולהתייעץ במודעון הצלילה המקומי לגבי תנאי הים ומצב הראות.  

נסיון צלילה - אתר הצלילה מתאים לצוללים בכל הדרגות ובתנאי שאינם חורגים ממגבלות התעודה שברשותם. יחד עם זאת לצוללים חסרי ניסיון מומלץ בחום לבצע את הצלילה במסגרת צלילה מודרכת של מועדון צלילה.  

זרמים -  אתם עשויים לא פעם להיתקל במקום בזרמים חזקים למדי. השילוב של זרם, עומק והתרגשות עלולים לגרום לנשמת שסופה פאניקה. הקפידו לשמור על נשימה רגועה ועל הכלל הפשוט – עם העליה בקצב הנשימה עבור למנוחה.   

כלי שייט -  איזור הסטי"ל מתוחם בקו מצופים שניתן להבחין בגבלותיו כשסוקרים את האתר לפני הצלילה. האזור שמחוץ לקו המצופים הינו נתיב שייט.  

גשר הפיקוד - מבט מבפניםבתוך הסטי"ל -  הסקרנות הטבעית מובילה לנסות ולחקור את הנסתר מהעין. בעת הטבעת הסטי"ל נחסמו כל הפתחים שעלולים לסכן את הצוללים. עם השנים "טרחו" מבקרים באתר להרוס את המחסומים ובכך לאפשר גישה למדורים סגורים  ששומר נפשו ירחק מהם. זאת ועוד -  כל חלל, גם אם הוא מאפשר יציאה ללא כל קושי, גורם ללא מעט אנשים לחרדה ברמה כזו או אחרת. אם אינכם חשים בנוח במקומות סגורים פשוט הימנעו מהם.

צריכת אויר  -  הקפידו לבדוק את מד הלחץ  לעיתים תכופות. המלצה זו נכונה כמובן לכל צלילה אולם היא מקבלת משנה תוקף כאשר הצלילה עמוקה. את  העלייה והדרך חזרה מומלץ  להתחיל כאשר ברשותכם 110 אטמ' לפחות.

מצבי חירום ופינוי -   עליית חירום במים כחולים מחייבת תרגול ואימון  ועליכם לשקול היטב אם ביכולתכם לבצעה, ולהביא בחשבון שאופייה הצלילה עלול לקדם מצבים  של נשמת ופאניקה (שעל סכנתם לצלול  אין צורך להרחיב). מהסיפון  מוביל אנך אל פני המים ובמקרה הצורך ניתן להעזר בו לצורך עליה מבוקרת. מועדון הצלילה מרינה דיוורס נמצא ממש מול האתר ובמקרה הצורך ניתן לפנות אליו לקבלת עזרה.

 

שמירת טבע – כמו בכל צלילה  -  שמרו על האיזון, הימנעו  מהעלאת אבק ומפגיעה באלמוגים או בדגים.

  פזיות ואלמוגים רכים מעטרים את הגשר

צילום תת מימי -  האתר הוא מקום מושלם לצילום תת-מימי לחובבים ומקצוענים. אם אין ברשותכם מצלמה תת מימית, תוכלו לשכור במרינה דיוורס מצלמה דיגטאלית תת-מימית שתאפשר לכם,  ללא כל ניסיון קודם,  להפיק תמונות שיסחטו קריאות התפעלות מהסובבים אתכם.

 

סיכום: כמו תמיד -  מאמר זה אינו תחליף לתכנון צלילה מסודר וקפדני והפעלת השכל הישר. הצלילה אל הסטי"ל היא  חוויה נהדרת ובתנאי שהיא מתבצעת נכון. אל תתנו ללחץ החברתי או קלות דעת לגרום לכם לבצע צלילה שהיא בבחינת "צעד אחד רחוק מדי" . זכרו כי אינכם נמצאים במשימה המחייבת הצלחה בכל מחיר. יש ספק -  הפסיקו את הצלילה.

 

מועדון הצלילה מרינה דיוורס מקיים סיורי צלילה מדי יום אל האתר וניתן גם לשכור סקוטר תת- מימי (לבעלי תעודה מתאימה) שיעצים את החוויה

 

צלילה נעימה