במאמר מוקדם  שפרסמנו בעבר, רגע לפני שחוזרים למים, הצגנו את ההכנות שהיינו ממליצים לעשות כדי לחזור לכושר צלילה. בין אם יישמתם את המלצתנו ובין אם לא, עדיין תדרשו לבצע צלילת רענון בהתקיים אחד מהמצבים הבאים:

 

אתם צוללים בדרגה ראשונה (מים פתוחים/כוכב אחד) או שנייה (מתקדם/שני כוכבים) ולא צללתם 6 חודשים או יותר.

אתם צוללים מנוסים בדרגה שנייה לפחות ובעלי יותר מחמישים צלילות ולא צללתם שנה או יותר.

אין ברשותכם יומן צלילות.

אתם אינכם מרגישים בנוח בצלילה והשכל הישר ויצר הקיום משפיעים עליכם לבצע צלילת רענון.  

(צלילת רענון מיועדת לצוללים מוסמכים בלבד שברשותם תעודת צלילה וביטוח בתוקף)

 

אולם צלילת רענון אינה מילת קסמים המגלמת בחובה פתרון של כל בעיות הצלילה שהיו לכם בעבר או החלודה שצברתם בימי ה"יובש". על-מנת לא לפתח צפיות שווא שסופן תסכול  ואכזבה, כדאי לכם לדעת בפני מה אתם עומדים, במידת הצורך לעמוד על שלכם אם לא קיבלת את מה שהובטח לכם, ולדעת לקבל את הדין  אם ביצועיכם אינם ברמה שמאפשרת לכם לצלול בביטחון.

חשוב לזכור כי צלילת רענון כשמה כן היא  - רענון. לא ניתן  בצלילת רענון,  מקיפה  ויסודית ככל שתהיה, כדי לשנות את יכולת הצלילה האמיתית שלכם.

לכל היותר  מהווה צלילת הרענון רובד נוסף בניסיונו  ושיפור "התחזוקה" של  מיומנות הצולל.

 

מה עושים בצלילת רענון?

 

הצלילה נחלקת למספר שלבים:

 

היכרות -  לאחר שעברתם תהליך רישום וקבלת ציוד בדלפק הצלילה תופנו למדריך צלילה. מדריך הצלילה ישאל אתכם לניסיון הצלילה שלכם, מתי והיכן צללתם לאחרונה ואם היו לכם בעיות מיוחדות בצלילה בעבר. זה בהחלט לא המקום או הזמן לשמור על "זכות השתיקה" . ככל  שתספרו עליכם (כצוללים) יותר, כך ניתן יהיה להפיק מהצלילה יותר. זה גם הזמן להיזכר אם אתם סובלים מבעיה בריאותית כל שהיא.

 

תדריך ורענון "יבש" -  לפני הכניסה למים תחזרו על סדר הפעולות לבדיקת  תקינות הציוד ולאחר מכן תבצעו הרכבה שלו תחת פיקוח המדריך. תחזרו על כללי ההתנהגות במים, מקרים ותגובות, תכנון צלילה בעזרת טבלאות ותקבלו הסבר על המהלך המתוכנן של הצלילה.

 refresh

במים -  החלק הראשון של הצלילה מתבצע  במים רדודים. בשלב זה תתרגלו את כל מיומנויות הצלילה הבסיסיות:  ריקון מסיכה, מציאת ווסת, תרגיל משולב, הנשמת חבר וחגירת משקולות.

החלק השני כולל תרגול תנועה ואיזון  בעומקים משתנים.

בחלק האחרון תבצעו  חניית בטיחות ובסופה תרגיל הצפה עצמית הכולל את הסרת המשקולות.

 

כמובן שהמדריך עשוי לבצע שינויים בסדר התרגילים והחזרות עליהם בהתאם לרמת הצוללים אולם בסופו של דבר צלילת רענון אמורה לכלול את כל האלמנטים שציינו.

 

בגמר הצלילה -  המדריך יעבור אתכם על הצלילה, הנקודות שיש לחזק במידה ויש צורך בצלילה נוספת, או בהמלצות  להמשך.  

 

חתימה על יומן הצלילות -  סיימתם את הצלילה, אל תשכחו לרשום את פרטיה ביומן הצלילות ולהחתים את מדריך הצלילה/מועדון על ביצוע צלילת הרענון. למרות שצלילת רענון אינה צלילת מבחן, במרבית מועדוני הצלילה ירשמו לכם ביומן הצלילות:  עבר צלילת רענון בהצלחה/נכשל. נכשל אין פירושו כי תעודת הצלילה שלכם מאבדת את תוקפה, אלא שבהתאם להתרשמות המדריך, חזרה למים ללא תרגול נוסף עלולה לסכן אתכם.  השיקול אם לגשת לצלילה נוספת עד להשגת המיומנות הנדרשת הוא שלכם. ההחלטה אם לתת לכם שירותי צלילה  אם לדעת המועדון  אין לעשות כן היא של המועדון.            

 

כמה זמן לוקח -  כמעט שלא ניתן לבצע צלילת רענון  בפרק זמן קטן משעה (תדריך וצלילה)  כשזמן המים הוא הנדרש הוא כחצי שעה. כל זה כמובן  בהנחה שלמרות ה"חלודה" לא שכחתם את הבסיס. אולם לרוב, זמן ריאלי לצלילת רענון הכולל רישום, הצטיידות ומנהלות ימשך שעה וחצי עד שעתיים.

       

טיפים -  צלילה בקבוצה תהיה אולי זולה יותר, אולם באופן טבעי הזמן שיקדיש לכם המדריך קטן יותר.
חזרו על החומר ונסו לרענן את זכרונכם, מידע על התרגולות החושובות תמצאו בכתבה:
חזרה למים והכנה לצלילת רענון.
ההמלצות של המדריך (בנוגע לצלילה)  נשענות על הניסיון שלו, ויש לו ניסיון. תקשיבו לו וקבלו את  ההמלצות גם אם פירוש הדבר שעליכם לתרגל עוד, מה שאומר הוצאה כספית נוספת ואולי שינוי בתוכנית. השאירו את המחשבות על רדיפת הבצע של המדריך/מועדון בצד. לרוב השיקול לעומד לנגד עיניהם הוא לקוח מרוצה ומה שלא פחות חשוב חי.

ואם אחרי כל אלה אתם עדיין מרגישים חסרי ביטחון, זו לא בושה לרכוש ניסיון ובטחון במסגרת צלילה מודרכת.

 

ניתן לבצע צלילות רענון בכל יום מימות השבוע, בתיאום מראש,  במועדוני הקבוצה באילת: במרינה דייברס בטל: 08-6376787, או בריף הדולפינים  בטל: 08-6300101  ובמרכז, במועדון הצלילה שלנו בתל אביב  בטל: 035271440