university

על האתר 

 

שמו של האתר ניתן לו  בשל מיקומו, המשיק לחוף המכון הבינאוניברסיטאי באילת. המכון שהינו שלוחה של האוניברסיטה העברית בירושלים, מבצע מחקרים בנושאים שונים הקשורים לים האדום.

בין היתר הוא מארח סטודנטים וקבוצות שעורכות מגוון של ניסויים במים. חלק מהניסויים נערכים כמובן בים ולשם מועדות פנינו. הנוף התת מימי במקום ראה אמנם ימים יפים יותר, אולם ניסויים שונים בגידול אלמוגים יצרו מספר מושבות אלמוגים עשירות למדי שבהחלט שוות ביקור.  

 

איך מגיעים?

 

יוצאים מאילת דרומה לכיוון טבה, מייד לאחר המצפה התת מימי נבחין מצד שמאל בגדר המכון. בקצה הגדר שלט שעליו כתוב המגדלור. מעבר לשלט שטח חנייה קטן וכניסה לחוף הנושא את אותו השם. נחצה לכיוון המים שאליהם מוליכות מספר מדרגות (לרדת בזהירות). מולנו מצופים המסמנים את הכניסה למים והם מהווים את נקודת ההתחלה של הצלילה.

 

מסלול הצלילה

 

ניכנס בזהירות למים. שימו לב היטב היכן אתם דורכים שכן החוף  כאן סלעי ועשיר למדי בקיפודי ים. כ - 20 מטר משמאלנו, לכיוון צפון, הגדר שתוחמת את חוף האוניברסיטה, לשם מועדות פנינו.  נתחיל להעמיק לעומק של כ 8 מטר ממש ממולנו מעין ריף מלאכותי קטן המורכב מחבלים שקשורים לקרקעית ואליהם קשורים מספר צמיגים שהפכו משכן לאלמוגים רכים ודגי שונית. נמשיך  לכיוון צפון, במקביל למדרון בעומק של כ- 12-15 מטר. אין כל סיבה להעמיק מעבר לעומק זuniversity2ה שכן המדרון התחתון חשוף לחלוטין.

מעלינו נוכל להבחין בקונסטרוקציות בעלות צורות שונות. חלקן משמשות מצע גידול לאלמוגי אבן ועל האחרות התפתחו מושבות עשירות של אלמוגים רכים ודגי שונית. לאחר כ- 100 מטר המדרון  שמעלינו הופך חשוף. זהו קצה שטח הניסוי וסימן להסתובב ולהתחיל לחזור. את הדרך חזרה העשה בעומק של 8-6 מטר ועבור בזהירות מבלי להתקרב או לגעת באזורי הניסוי.

נשלים את חניית הבטיחות באיזור שבו התחלנו את הצלילה. ונצא מהמים דרך "משפך" החבלים המסומן.

 

חשוב לדעת

 

כניסה למים – תעשה רק דרך הקטעים המסומנים. כל אזור הכניסה זרוע סלעים חדים ולא מאעט קיפודים. נעלי צלילה מומלצות ביותר, ובכל מקרה יש להימנע מכניסה למים ברגל חשופה. לעיתים הים מעט גלי בכניסה ולכן יש להקפיד הקפדה יתרה על כניסה מסודרת בזוגות, כשהווסת בפה ואתם מוכנים לצלילה.  

 

university1שתייה -  היציאה לאתר היא מחוף מוסדר, שבו מקלחות, שירותים,  סככות צל, מזנון ונקודת מים. אין צורך להצטייד במים מראש. אבל כמובן שכמו תמיד, יש להקפיד על שתייה מרובה.

 

תנועת כלי שייט -  הקו החוצה –  קו העמודים המסומן אדום לבן, שתנועת כלי שייט מותרת רק מזרחית לו, נמצא במרחק סביר מאתר הצלילה. לרוב ספינות משייטות רחוק ממנו וזהו אינו נתיב כלי שייט. אולם מארח שהחוף שייך לאוניברסיטה יתכן בהחלט מצב שבו כלי שייט קטן יצא מהחוף.

הצלילה היא צלילה רדודה, וכלי שייט שכזה עלול לסכן אתכם.  הקפידו על עומק מזערי של 3 מטר לפחות.   

 

 university5

התמצאות – אין כל קושי למצוא את האתר. האיזור תחום וברור והצלילה נעשית במקביל למדרון.   

 

שמירת טבע - הקפידו להיכנס ולצאת מהמים רק מהמקומות המסומנים. הימנעו מצלילה בקרבה שעלולה לסכן את השונית. הימנעו מהרחפת אבק, ואל תתקרבו לשטחי הניסוי.

 

פינוי  בחוף האוניברסיטה מועדון צלילה מקומי שמאוייש במרבית שעות היום. ובכל מקרה המקום עצמו מאוייש תמידית וניתן לקבל עזרה במקרה חירום. גם חוף המגדלור מאוייש קבוע ויש בו טלפון בו יתן לעשות שימוש במקרה חירום 

 

 

קבוצת הריף מקיימת לאתר צלילות מודרכות מספר פעמים בשבוע.   

 

צלילה נעימה