עד היום אבדה כ 25% מאוכלוסיית האלמוגים בעולם. אם ימשך קצב הפגיעה בשונית כפי שהוא היום, יאבדו במהלך 30 השנים הבאות כ – 60% מאוכלוסיית האלמוגים בעולם.

לאובדנה של שונית האלמוגים השלכות רבות, לא רק  על  העלמותו של ערך  טבע קסום, אלא גם על מקור מזון חשוב וחיוני, פגיעה בפרנסתם של מיליוני אנשים והעלמותם של מיני דגים ויצורים חיים שהשונית היא בית הגידול שלהם.

 

coralb1שונית האלמוגים היתה חשופה מאז ומתמיד לפגיעה ע"י כוחות הטבע הפועלים עליה: סערות, שפל קיצוני, פגיעות של דגים "דיירי השונית"  ומחלות.

בתנאים רגילים, יש למערכת האקולוגית יכולת מופלאה לשקם את עצמה  במהלך השנים. אולם היום, התנאים אינם תנאים רגילים עוד. הלחץ שמפעילה החברה המודרנית, זו שאנו מכנים בשם צויליזציה, מחלישה את השונית באופן כזה, שיכולת שיקומה הטבעי נפגע לבלי שוב.

 

המדענים תמימי דעים שזיהום הים הוא הגורם הראשון במעלה לתמותת אלמוגים. גורמי הזיהום הינם רבים ומגוונים:  

 

זיהום מקומי - דלקים, שפכים תעשייתיים, חומרי דישון והדברה הנשטפים אל הים, ביוב, שפכים והפרשות של בעלי חיים (דוגמת כלובי הדגים). העשרת המים בחנקות – הנגזרת של ביוב והפרשות, גורמת לפריחת אצות, עלייה בעכירות המים ופגיעה בכמות האור שמגיעה אל האלמוגים. אלו גורמים להחלשות השונית ותמותת אלמוגים.

פגיעה  נוספת  נגרמת ע"י אשפה מוצקה כגון - אריזות פלסטיק למיניהן, ובעיקר שקיות פלסטיק אשר נצמדות לשלד האלמוג וגורמות לתמותתו.

 

coral3גורם נוסף הפוגע באלמוגים הוא חלקיקי חול המרחפים במים, סותמים את הנקבוביות וגורמים למותו. הסיבה להימצאותם של חלקיקים כאלו במים היא פיתוח מואץ של החופים, בנייה בקרבת החוף, שינוי מבנה הקרקע הגורמת לסחף, ופיזור חול ים על שפת המים במקומות שבהם הוא אינו קיים באופן טבעי.

 

גם לשיטות דייג המקובלות בעיקר בעולם השלישי "תרומה" מפוקפקת ביותר לבריאותה של שונית האלמוגים. שימוש בציאניד ובחומרי נפץ  פוגע לא רק בדגה אלא גורם גם נזק בלתי הפיך לשונית האלמוגים.

 

שליית אלמוגים -  אלמוג לקישוט הוא חפץ מת וחסר כל חן. ובכל זאת, תעשיית שליית האלמוגים לצרכי נוי חיה ומשגשת. היינו רוצים להאמין שלפחות כאן, אצלנו, עבר נוהג זה מהעולם. אלא שלצערנו עדיין ישנם, גם בארץ הקודש, מי שמאמינים שטעה בורא עולם כשמיקם את האלמוגים מתחת למים, ולכן יש להעבירם למדף שבסלון...

 

אפקטcoralb6 החממה והלבנת האלמוגים -  עד כאן דיברנו על גורמים מקומיים. אולם גורמים אלו אינם מסבירים את התמותה הנרחבת של אלמוגים באזורים בעולם שאינם נגועים בזיהום מעשה ידי אדם. התיאוריה גורסת כי "אפקט החממה" הוא האחראי לתמותה מסיבית של אלמוגים המוכרת גם כתופעת הלבנת האלמוגים (coral bleaching ).

"אפקט החממה" נגרם כתוצאה מפליטת הגזים של מכוניות ומפעלי תעשיה ושחרור כמויות עצומות של  CO2  אל האטמוספירה. הגזים הנפלטים יצרים שכבה המונעת מהחום להיפלט אל האטמוספירה, וכתוצאה מכך הטמפרטורה הסביבתית הממוצעת עולה בהתמדה ויחד איתה גם טמפרטורת האוקיינוסים.

 

המערכת האקולוגוית של שונית האלמוגים רגישה ביותר לכל שינוי. עליית טמפרטורת המים גורמת ל "עקת חום" אצל האלמוג.  אחד מהמרכיבים החשובים ביותר לחיוניותו של האלמוג היא אצה שחיה בתוך הפוליפ בשם :  ZOOXANTHELLAE. אצה זו מספקת לאלמוג כ – 80%   מהאנרגיה הדרושה לו והיא גם זו שמקנה לו את הצבע שלו. כשהאצה עוזבת את האלמוג, הופך צבעו ללבן ומכאן גם שמה של התופעה. האלמוג עשוי להתאושש אם התנאים יחזרו לקדמותם, אולם המשך הלחץ על השונית או התדרדרות נוספת בתנאי המחייה שלו גורמים לתהליך להיות סופי ובלתי הפיך ולמותו של האלמוג.

 

  Co2  - במהלך העשורים האחרונים עלתה רמת ה -  Co2   ב 30% בקירוב.   Co2  מתמוסס במים ומגיע בסופו של דבר לשלד האלמוג, מחליש אותו והופך אותו לשביר ופגיע יותר למפגעי מזג האוויר כמו גם פגיעות של צוללים.

 

החור באוזון -  זיהום האוויר שגורם לדילדול  בשכבת האוזון, גורם לכמות גדולה יותר של קרינה אולטרה סגולה (UV ) לחדור את האטמוספירה. למרות שלאלמוגים מנגנון הגנה טבעי כנגד השמש הטרופית, מרבית המדענים מאמינים  שהעלייה בקרינה גורמת לפגיעה נוספת באלמוגים בעיקר בשכבות המים הרדודות.

coralb8coralb9 coralb7

מימין לשמאל: אלמוג בריא, אלמוג ש"הולבן", אלמוג לבן בצילום תקריב.

 

אז מה עושים?  

 

זה עשוי להישמע וימרני מעט, לנסות ולתקן את העולם. הרעיון הכללי אומר שאם כל אחד ינקה לפני הבית כל הרחוב יהיה נקי.  

אז נכון שהיכולת שלנו להשפיע על אפקט החממה מוגבלת, כך גם על זיהום הים. אבל גם להתנהגות שלנו כצוללים השפעה לא מבוטלת על  הפגיעה בשונית. הקפדה על כניסה ויציאה נכונים מהמים, שמירה על איזון והימנעות מהרחפת חול  ופגיעה באלמוגים, יכולים להיות התרומה הצנועה שלנו – הצוללים לשמירה על אחד מערכי הטבע הקסומים שזכתה בהם האנושות.