cave6

אתר המערות נמצא  כ – ק"מ וחצי צפונית למעבר הגבול טבה, במרחק של  20-30 מטר מכביש טבה אילת. הוא נקרא כך על שם שני מעברים תת מימיים (אחד מהם חסום) בשונית, המאפשרים לחצותה מתחת למים. זהו אחד האתרים הפופולאריים והוא מהווה מוקד משיכה למרבית הצוללים המבקרים  באילת בשל היותו נוח ביותר לגישה, קרוב לחוף ובעומק רדוד (עד 6 מטר), מה שהופך אותו למתאים במיוחד לצוללים חסרי ניסיון.

 

איך מגיעים?

 cave1

מאילת ניסע דרומה לכיוון מעבר הגבול טבה. נעבור את המצפה התת-מימי, המכון הבין אונברסיטאי וחוף הויליג'. כ -  300 מטר מדרום לחוף הויליג' נבחין מצד ימין  של הכביש, בשפך קטן של ואדי  שבתוכו נמצא שלט פרסום גדול וכאן נחנה את הרכב. מצד שמאל, מעבר לכביש, על דרך העפר המקבילה לו,  שלט גדול של רשות הטבע והגנים ולידו, ממש על שפת המים,  שלט קטן יותר ו"משפך" של חבלים המהווה את נקודת הכניסה המסומנת למים (ראו תמונה).

ניתן גם להגיע עם הרכב עד קו המים ממש, אם נכנסים בחוף הויליג' ונוסעים דרומה על דרך העפר המקבילה למים, או אם parkחוצים את אבן השפה של הכביש, שמאפשרת מעבר אל החוף ממש מול שלט הפרסום.

החנייה  על קו המים יכולה אמנם לחסוך הליכה קצרה אולם  בסופי שבוע, חגים וחופשים המקום מלא עד אפס מקום, ואפילו הייתם ברי מזל ומצאתם מקום חנייה נוח, טובים הסיכויים שתחסמו ע"י רכבים אחרים והתענוג שבצלילה יסתיים כשתבינו כי ה"היחלצות" מהמקום, אפשר ותארך זמן רב משתכננתם. 

 

מסלול הצלילה  

 

ניתן לבצע מספר מסלולי צלילה באזור, הן לכיוון דרום והן לכיוון צפון. כאן נתרכז בעיקר בחלק של הצלילה שבו נמצאת השונית שהמערות שבה נתנו לאתר את שמו.  

אם נתבונן מקו המים לכיוון צפון מזרח ניתן לזהות בבירור את צלליתו של האתר (ראו תמונה) ולזהות מעל פני המים את מסלול הצלילה.

cavefull

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הכניסה תתבצע  מהנקודה המסומנת בחבלים. לאחר שחיה קצרה של  20-30 מטר, בעומק של 3-4 מטר נפנה לכיוון צפון. מצד ימין הקרcave7קעית חשופה למדי והיא משתפלת במתינות ללא קו מדרון ברור.

מצד שמאל  תבחינו בסלע  גדול בודד ולאחריו סלע גדול יותר שבו נמצאים המערות. "נשייט" לנו בנחת בין הסלעים, ולאחר סיבוב היכרות נחצה את השונית דרך המערה הצפונית (שאורכה מספר מטרים). בתוך המערה ובחללים נוספים בריף ניתן להבחין בלהקות של גרזינונים (ששמם ניתן להם על שום מבנה גופם המזכיר מעט גרזן). עומק הקרקעית בנקודה זו הוא כ – 4 מטר (תלוי במצב הגאות והשפל).  בשונית קיים מעבר נוסף שנחסם לפני מספר שנים, עקב הסכנה של הילכדות בתוכו והנזק הרב שנגרם לאלמוגים כתוצאה ממעבר הצוללים בו. אפשר בהחלט להציץ  אל תוך המערה החסומה  מבלי לגעת ברשת החוסמת אותה  ובאלמוגים הסבבים את הפתח.

למרות ששטח השונית אינו גדול הוא עשיר בדגים. מאחר שהצלילה היא רדודה ביותר, אין כאן מגבלת דקומפרסיה וניתן לשהות במים 45 דקות ללא כל קושי (לא לשכוח לבדוק אוויר). לחובבי המעמקים נציין כי המדרון והאזור העמוק יותר של הצלילה חשופים לחלוטין, ואין כל סיבה להעמיק מעבר לעומק של 6 מטר.

 

חשוב לדעת

          

כניסה למים – תעשה רק דרך הקטעים המסומנים. כל אזור הכניסה זרוע סלעים חדים ובמקום, בעיקר בשעות הערב והלילה כמות לא מבוטלת של קיפודים. נעלי צלילה מומלצות ביותר, ובכל מקרה יש להימנע מכניסה למים ברגל חשופה. 

 

שתיה -  האתר חשוף לחלוטין ואין בו נקודת מים. הצטיידו במים בכמות מספקת, ובימי הקיץ הקפידו בנוסף על שתיה מרובה, גם על כיסוי והגנה הולמים לשהיה שמחוץ למים.

 

תנועת כלי שייט -  הקו החוצה –  קו העמודים המסומן אדום לבן, שתנועת כלי שייט מותרת רק מזרחית לו, נמצא במרחק סביר מאתר הצלילה. יחד עם זאת, האזור הוא נקודת עגינה מסודרת לספינות מטיילים ויש לקחת נתון זה בחשבון ולהימנע מצלילה בקרבתן.

כמו כן, יש לזכור כי למרות האיסור, כבר היו מצבים של כלי שייט שנכנסו לשטח האסור.  הצלילה היא צלילה רדודה, וכלי שייט שכזה עלול לסכן אתכם.  במים פתוחים הקפידו על עומק מזערי של 3 מטר לפחות.    

 

התמצאות – אין כל קושי למצוא את האתר במיוחד אם מקפידים על תצפית עליו מחוץ למים. מאחר שהצלילה רדודה, אין מניעה לעלות לפני המים לצורך הזדהות אם נדמה לכם שהלכתם לאיבוד

 cave5

שמירת טבע -  אתר המערות הוא שמורת טבע ואזור מוגן כפי שמציינים גם השלטים על שפת המים. האתר נפגע אנושות בשנים האחרונות בגלל העומס הרב של צוללים ושחיינים, עד כדי כך שנשקלת הפעלת "ממשק צוללים" במקום, דוגמת הגנים היפניים.

הקפידו להיכנס ולצאת מהמים רק מהמקומות המסומנים. הימנעו מצלילה בקרבה שעלולה לסכן את השונית. הימנעו מהרחפת אבק, ובעת המעבר במערה הקפידו על האיזון, שחיה איטית ומבוקרת כדי שלא לפגוע בקרקעית, דפנות המערה, או בזהרונים שהסביבה האפלה חביבה עליהם במיוחד.. .

 

צלילת לילה – האתר מתאים ונוח לצלילת לילה. חובה לדווח לחיל הים על שעת הצלילה, מספר צוללים וכיווני צלילה (תוכלו לקבל את המספר העדכני בכל מועדון צלילה). כמו תמיד בצלילת לילה, הקפידו על היכרות מוקדמת עם האתר ובצעו בו לפחות צלילה אחת מקדימה באור יום .    

 

פינוי  -  אין המקום שירותי הצלה. ישנו מועדון מקומי שאליו ניתן לפנות במקרה חירום, אולם כדאי לבדוק שהוא פתוח לפני הכניסה למים.

 

קבוצת הריף מקיימת לאתר צלילות מודרכות מספר פעמים בשבוע וגם צלילות לילה בתיאום מראש.  

 

צלילה נעימה.