אם כל מה שאנחנו מעוניינים בו הוא צילום מעל פני המים, הרי שכל מצלמה שהייתה עונה על המפרט שהצגנו בכתבה על המצלמות  הייתה יכולה להתאים לדרישתנו. אולם המפגש בין מים ומצלמה "ערומה" הם סופו של הסיפור. אשר על כן יש להבטיח שהמצלמה תהיה ארוזה באריזה אטומה לחלוטין למים כמו גם ללחץ הסביבתי (היזהרו מאלתורים).    

כדי לאפשר למצלמה לפעול מתחת למים ישנם שני פתרונות אפשריים, שכמו תמיד, לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות :

 

amfibiהמצלמה "האמפיבית" -  נבנית מראש בתוך  מבנה אטום שהוא חלק בלתי נפרד מהמצלמה דוגמאת ה"ניקונוס" הזכורה לטובה במצלמות הסרטים.   נכון להיום, רק  sea&sea    מציעה מצלמות דיגטאליות "אמפיביות" אם גם בסיסיות למדי מבחינת המפרט הטכני.

יתרונה העיקרי של המצלמה האמפיבית הוא בהקטנת שטח האטימה למינימום, מה שמפחית באופן משמעותי את הסכנה של חדירת מים. מהצד האחר, לא תמצאו כאן מצלמה שהיא המילה האחרונה בתחום, השימושיות מחוץ למים מעט מוגבלת וגם המחיר אינו זול. אולם בהיותה מיוצרת ע"י  יצרן שזהו תחום התמחותו, תמצאו כאן גם חבילת תוספות נכבדה (ולא זולה) של פלשים חיצוניים, מתאמי עדשות ועוד. ולא פחות חשוב, בסופו של דבר תקבלו חבילה מאוזנת ואמינה שתיתן תשובה מספקת לצלם החובב.   

 

מארז למצלמה – הרעיון הוא פשוט ומוכר וודאי לכולם - מcasefull2ארז קשיח ואטום למים. 

ניתן להבחין בשלושה סוגים עיקריים של מארזים:

מארז מקורי שמיוצר עבור מצלמה  מדגם ספציפי (מרבית יצרני המצלמות הרציניים מציעים מארזים כאלה) לרוב הם יהיו מוגבלים לעומקים של  30-40 מטר, יאפשרו שליטה על מרבית הפונקציות  של המצלמה  ויש להם "אבא" למקרה של תקלה.

 

מארז תואם -  מאפשר שליטה רק על הפונקציות העיקריות המצלמה. יש לבדוק היטב את נושא האמינות והאחריות

 

 

מארז ייעודי – ישנן חברותprosmall שכל התמחותן בבניית מארזים (לוידאו וסטילס). מארזים מסוג זה  יאפשרו צלילה לעומקים גדולים, שליטה מלאה על כל פונקציות המצלמה,  חיבור של אלמנטים חיצוניים וקשיחות ועמידות יוצאת דופן.  החיסרון העיקרי – מחיר שבהחלט אינו שווה לכל נפש. מארזים מסוג זה מיוצרים לרוב עבור השוק המקצועי  וקרוב לוודאי שלא תמצאו אותם עבור מצלמות ה -  point&shoot  הבסיסיות, אלא עבור דגמי ה SLR  המקצועיים.

השימוש במצלמה ומארז נפרדים מאפשר יתר גמישות בבחירת המצלמה שיכולה לשמש הן על פני המים והן מתחת למים. גם המחיר (בדגמים בעלי איכות מקבילה למצלמה האמפיבית)  יהיה לרוב זול יותר. יחד עם זאת, שטח אטימה גדול יותר  מגדיל את הסיכון לחדירת מים.

 

אחזקה

נקודת התורפה העיקרית של המצלמה התת-מימית היא פתיחת המארז לצורך הכנת המצלמה.

גם המארז הטו

 

ב בעולם חשוף לתקלות מכאניות ולסיוטו של כל בעל מצלמה תת-מימית -  הצפת המצלמה.

ככל  שתפתחו את המארז פחות, כך ייטב. כרטיס זיכרון  גדול וסוללות איכותיות טעונות כהלכה יכולים לעזור לכם לסיים יום צלילות ללא פתיחת המצלמה. אולם בסופו של יום תצטרכו לפתוח את המצלמה להורדת התמונות למחשב וטעינת הסוללות. הקפדה על מספר כללים תקטין את הסיכון של הצפת המצלמה:  

על- מנת למנוע את הצפת המצלמה יש להקפיד על ניקיון מוחלט של האטמים. כדאי לזכור כי  כל גרגר אבק או שערה  מהווים "מוקד אסון" ולא ניתן להגזים בניקיון. עוד נושא בעל חשיבות הוא גירוז האטם. משתמשים רבים נוהגים להקל ראש בהוראות היצרן. ניסיון  החיים מלמד שכאשר היצרן ממליץ על שימוש באטם או גריז מסויים יש לכך סיבה.

אולם גם אם הקפדתם על קלה כחמורה, סכנת ההצפה עדיין קיימת. ולכך ישנו רק פתרון אחד – ביטוח נגד הצפה. ישנם משווקי מצלמות שמספקים ביטוח כזה כחלק מהחבילה בעת הקנייה. במקרים אחרים תצטרכו לרכוש אותו בנפרד. כך או כך בעלי מצלמות שדאגו לביטוח כזה טוענים בתקיפות כי הוא  שווה את הכסף.  

 

ועכשיו כל שנשאר הוא לבצע סקר שוק, להיעזר בהמלצות של משתמשים ותיקים, לרכוש את המצלמה שמתאימה לכם ולהעלות את התמונות לתמונות שלכם או פשוט לגשת לדלפק הצלילה במרינה, ולהשכיר את אחת מהמצלמות הדיגטאליות התת-מימיות שאנו מעמידים לרשותכם.  

ואל תשכחו! גם התמונה הטובה ביותר אינה שווה ואינה מצדיקה נזק לצולל או לסביבה התת- מימית.