בשני החלקים הראשונים של הכתבה הסברנו את עקרונות הפעולה  של הדרגה הראשונה והדרגה השנייה. עכשיו הגיע הזמן לחבר בין השניים.

אין ספק כי האפשרויות הרבות וההיצע הגדול  עשויים לבלבל ולהעמיד אותנו נבוכים משהו בעת בחירת הווסת.

על-מנת לצמצם את האפשרויות ולהגיע לבחירה טובה יש להגדיר מספר מאפיינים:

 

תקציב

 

כמו תמיד נתחיל מהתקציב, ההתייחסות בעת רכישת הווסת היא קודם כל לווסת עצמו והדרגה השנייה המשנית  – "אוקטפוס". מאחר שלאביזרים הנלווים אין כל השלכה על איכויות הווסת עצמו, לא נתייחס אליהם כאן.  טווח המחירים הוא רחב למדי  וההפרשים בין סוגי הווסתים השונים יכולים להגיע ל - 2000 ₪ ויותר.

 

דרישות מהווסת

 

ווסת אמין, זול לטיפול ואחזקה ובעל ביצועים אופטימאליים. בעולם אידיאלי כך היו פני הדברים,  המציאות כתמיד היא פשרה בין מה שהיינו רוצים למה שיש.

לא ידוע לנו על ווסתים גרועים של יצרן ציוד מוכר. אולם כמו בכל מוצר, ניתן גם כאן למצוא ווסתים שהשלם שלהם גדול מסכום חלקיו, לאמור-  למרות המפרט הבסיסי, (שיבוא לידי ביטוי במחיר שאינו גבוה) התוצאה, הן בתחום האמינות והן בתחום הביצועים היא טובה מהמצופה ומובטחת לכם תמורה מלאה לכספכם. מאחר שאיננו עוסקים כאן בקידום מוצר של יצרן כזה או אחר, כדי לגלותם, תצטרכו להכין שיעורי בית.

ובכל זאת ניתן לעמוד כאן על מספר מאפיינים שיעזרו לכם בהחלטה. להבדיל מהעולם הדגיטאלי, שבו המוצר שרכשתם מתיישן  בדרך שעשיתם מהחנות אל הבית, יצרני הווסתים אינם ממהרים להחליף "סוס מנצח". כאלה יהיו מן הסתם דגמים  שקיימים בשוק  15 שנים ויותר ובמהלך השנים עברו שיפר "אבולוציוני" כמו: מעבר מגוף מתכת לפלסטיק בדרגה השנייה, שינויי עיצוב, הוספת יציאות לחץ נמוך, מעבר  לתבריגים סטנדארטיים וכו'  .

זכרו כי מחיר גבוה אינו מעיד בהכרח על איכותו של הווסת, אם כי, לרוב, הווסתים בעלי הביצועים הגבוהים יהיו בקצה העליון של  ציר המחירים.   

 

ווסת למחילים או  ווסת למתקדמים?

 

אין חיה כזאת!  הפיסיולוגיה של צולל מתחיל אינה שונה מזו של הצולל עתיר הניסיון. ווסתים שונים מיועדים למטרות שונות ועליכם להגדיר את השימושים העתידיים  בווסת. אם לדוגמה, מרבית הצלילות שלכם מתבצעות במים קרים במיוחד תזדקקו לווסת המותאם לצלילה במים קרים. לווסת זה תוספות ייחודיות שמייקרות אותו כמובן, אך הן לא יתרמו דבר בצלילה בתנאים רגילים   

אם אתם  מתכננים להתקדם בצלילה ולבצע צלילות טכניות בעומקים גדולים מהצלילה הספורטיבית תזדקקו לווסת  בעל  מאפייני ביצוע גבוהים המותאם לעבודה עם חמצן.

אם אתם  צוללים  שלא מתכננים לצלול עמוק מ- 30 מטר מכירים בגבולות היכולת שלכם ונוהגים להתייחס למד הלחץ במהלך הצלילה, כי אז  תוכלו  להסתפק גם  בווסת  הבסיסי.         

 

מאוזן או לא מאוזן

 

כמעט שאלה בסדר גודל של:  "להיות או להיות". מתלבטים?  בדיוק בשביל זה הקדמנו לכתבה זו שתי כתבות שיעזרו לכם בהחלטה    הווסת דרגה ראשונה, הווסת דרגה שנייה.

ככלל -  ווסת מאוזן הוא לרוב בעל ביצועים טובים יותר (בעיקר בלחצי  אוויר נמוכים במיכל) מהווסת הלא מאוזן ומחירו הבסיסי גבוה יותר.

בדרגות ראשונות מאוזנות תמצאו בדרך כלל  יותר יציאות לחץ נמוך ולחץ גבוה מהמינימום הנדרש, ואפשרות טובה יותר לחלוקה נוחה של הצינורות.  

 

דיאפרגמה או בוכנה    

 

גם כאן, למי שקרא את הכתבות המקדימות, תהיה ההחלטה פשוטה יותר .

ככלל -  ווסתי דיאפרגמה הם לרוב יקרים יותר, נחשבים לבעלי ביצועים מעט טובים יותר, ומתאימים יותר לצלילה בסביבה מזוהמת או מים קרים.

עם זאת, למורכבות הנוספת יש מחיר - עלות קניה, תחזוקה יקרה ויותר רגישות לתקלות (מטרידות אך שאינן מסכנות את הצולל). 

 

המבחן היבש והמבחן הרטוב

 

גם אם אין לכם מידע מוקדם על הווסת שבכוונתכם לרכוש, עדיין  תוכלו להפעיל שיקול  דעת  שמתבסס על  כל המאפיינים שהצגנו כאן ובכתבות הקודמות. בנוסף על אלו מומלץ להתרשם מאיכות הגימור ואיכות החומרים ולנסות לנשום מהווסת אפילו בחנות. אמנם לא ניתן ללמוד מבדיקה כזו דבר וחצי דבר על יכולתו האמיתית של הווסת, אולם ניתן להתרשם מאיכותו הבסיסית.

all1stages

בדרגה הראשונה -  בדקו מספר יציאות לחץ נמוך (3 לפחות),  לחץ גבוה (אחת לפחות), איכות הציפוי (מרבית הדרגות הראשונות עשויות מפליז מצופה. ישנם דגמים עשויים טיטניום או קבלר ומחירן בהתאם) ולבסוף, אופן חלוקת הצינורות ונוחות הגישה אליהם.

בדרגה השנייה - התרשמו  מאיכות הנשימה, הנדסת אנוש, נוחות אחיזה בפה, ותפקוד אביזרים נלווים (כפתור כוון  רגישות לדוגמה).

אם מתאפשר לכם לבצע צלילת מבחן עם הווסת אל תוותרו עליה, גם כאן ספק אם בדיקה זו תגלה לכם על ביצועי הווסת, אולם בהחלט תוכלו  להתרשם מאיכות הנשימה בתנוחות שונות,  אם הווסת מחדיר מים ואיך התחושה הכללית עימו.

מבחני ביצועים ואיכות מלמדים, שלא פעם ייתכן פער משמעותי בין תוצאות שמציג סימולטור נשימה להתרשמות הצולל הבודק במים.

באחד ממבחני הצי האמריקאי  קיבל ווסת שהיה בעל ביצועים מהשורה הראשונה בבדיקת מעבדה, את הדירוג הנמוך ביותר של הצוללים, בעוד שווסת בעל מאפייני ביצוע בינוניים קיבל דירוג גבוה במבחן הצלילה האמיתי.          

 all2stages

האם ניתן לשדך בין דרגות ראשונות ושניות של יצרנים שונים?

 

ישנם יצרנים המאפשרים לכם לשדך בין דרגות שניות וראשונות המיוצרות על ידם ולקבל את הווסת במגוון של צירופים.  אחרים  מגבילים אתכם  למפרט אחד. כפי שהצגנו בפתיחה ישנם צירופים מוצלחים יותר ומוצלחים פחות. קשה להסביר מדוע. לצרכי שירות ותחזוקה מומלץ להישאר עם רכיבים של אותו היצרן.  מבחינה טכנית ובטיחותית שילוב כזה אפשרי אך לא בשיטת"עשה זאת בעצמך".     

 

 דרגה שנייה  ראשית ומשנית (אוקטופוס)

 

בעקרון אין כל הבדל בין השתיים. כל דרגה שנייה יכולה להפוך גם ל"אוקטופוס". למרות זאת ישנם עדיין כמה הבדלים קטנים.

לדרגה השנייה המשנית נותנים צבע בולט יותר, המפלט מקוצץ כדי שלא ייתפס, צינור לחץ הביניים  ארוך יותרכדי לאפשר גישה והיא מכוונת מעט פחות רגיש כדי למנוע    Free Flowבעת השחייה.

all octopus

 

airx

 

 

 

 

 

לצד הדרגה השנייה ה"קלאסית" שיכולה כאמור לשמש גם כאוקטפוס, ניתן למצוא דרגות שניות משניות  בעיצובים וסגנונות שונים. הרעיון הוא לנסות ולפתח דרגה שנייה שתשמש כווסת נוסף במקרה חירום מהצד האחד אך  תהיה עד כמה שפחות מורגשת מהצד האחר.

לצד אלה ניתן גם לראות דרגות שניות משניות המחוברות לצינור ההזנה של  האינפלייטור ובגלל עיצובם, השימוש בהן  מוגבל  לבעל הווסת.

הנסיון מלמד שעיצוב מתוחכם ומרשים בחנות עלול להתגלות בעייתי במקרה חירום.

אם החלטתם לבחור ב"אוקטפוס מהזן האחר", תרגלו את עצמכם ואת בן הזוג בשימוש בו ותמנעו מעצמכם אי נעימות מיותרת.

 

שירות ותחזוקה

 

תחזוקת הווסת אינה מסובכת אולם היא מותנית במערך שירות וחלקי חילוף זמינים. שלא כמו בתחום הרכב, על יבואן הציוד לא חלה כל חובה להבטיח שירות וזמינות חלקים למוצר שהוא מייבא. יבואנים קמים ונופלים. לא פעם אנו נתקלים בווסתים של יצרנים מוכרים שיובאו לארץ,  נמכרו  למשך תקופה קצרה, והיבואן יצא מהמשחק. בהעדר אפשרות לשירות, הופך הווסת שבידכם לחסר כל ערך,  וזאת ללא כל קשר לאיכותו.

אמנם אין כל דרך להבטיח קבלת שירות עתידי, אולם קרוב לוודאי שווסתים של ייצרן  שנמצא בשוק לאורך  זמן  לא  ייעלמו בן לילה, ואפילו  יתחלף היבואן -  השירות יישאר זמין. 

 

חדש או משומש?

 

זו לא בושה להודות שחדוות הרכישה היא חלק מהעניין כולו.  אבל אם תקציבכם מוגבל ועדיין אתם מעוניינים בבעלות על ווסת,  קניית ווסת משומש יכולה להיות התשובה. ווסתי צלילה אינם מוצר מתכלה וכל עוד ניתן  להשיג עבורם שירות, הם יוכלו לשמש אתכם בנאמנות שנים רבות. כל זאת לאחר שהווסת עבר בדיקה מקיפה אצל טכנאי ציוד. 

 

ולמרות אמינותו המופלגת , כל ווסת, גם הטוב ביותר שקיים בנמצא, מאבד מביצועיו מרגע שירד מהמדף או עזב את תחנת השירות. כל צולל מחוייב  לבצע בדיקה יסודית לווסת לפני כל צלילה.

זכרו !  גם הווסת הטוב ביותר אינו מהווה תחליף לנסיון, מיומנות, שיקול הדעת והשכל הישר.

רכשו ידע נוסף, שפרו את מיומנות הצלילה שלכם דרך קורסי צלילה מתקדמים ואל תצללו מעבר לגבולות היכולת שלכם.

מידע נוסף, מחירים ומפרטים ניתן למצוא גם בחנות ציוד הצלילה שלנו

 

צלילה מהנה ובטוחה