שתי הכתבות הקודמות בנושא המחשבים דנו בעקרונות הפעולה הבסיסיים של מחשב הצלילה וכללי יסוד בעת השימוש בו. למרות החשיבות של נושאים אלו, מרבית הצוללים אינם מטרידים את עצמם בעטיים והם מתרכזים  בבחירת המחשב הטוב ביותר.

 

אולם מהו המחשב הטוב ביותר. כאשר  שואלים את השאלה באופן הזה,  התשובה תהיה ככל הנראה - המחשב החדיש ביותר, המצוייד בכל שכלול שקיים, יכול לתכנן צלילה לכל עומק ולכל סוגי תערובות הגזים שבהם יכול הצולל לעשות שימוש, והוא מתבסס על המודל הכי חדשני והכי מנוסה.

בעולם אידאלי זה המחשב שתרכשו, אבל במציאות?... השאלה שצריכה להישאל היא -   מהו המחשב המתאים לי ביותר?    

כמו במרבית תחומי החיים, גם כאן הבחירה תהיה פשרה של עלות מול תועלת, תקציב והעדפה אישית . שלא כמו בעולם המחשבים הביתיים, שוק מחשבי הצלילה הוא מוגבל מעיקרו  ולשיפורים הטכנולוגיים  השפעה זניחה על  העיקר במחשב הצלילה – המודל שעליו הוא מבוסס ויכולתו לאפשר לצולל מכסימום זמן, למכסימום עומק  וברמת הסיכון הנמוכה ביותר. אשר על כן, אין זה נדיר לראות מחשבcobra airי צלילה בני עשר שנים ויותר שעדיין משרתים את בעליהם נאמנה.

 

את הבחירה במחשב הצלילה  ניתן לבסס על מספר מאפיינים,  כאשר הצולל מגדיר לעצמו מהם הנתונים שעליהם הוא אינו יכול לוותר ומהי התצורה המתאימה לו ביותר.

 

תכונות -  כל מחשבי הצלילה שיוצרו בשנים האחרונות, הם בעלי כל התכונות הבסיסיות הנדרשות לצורך  קבלת מערך דקומפרסיה לפני, במהלך ולאחר הצלילה. בין נתוני החובה נזכיר:

הפעלה אוטומאטית, יכולת תכנון צלילה במדרגות, הצגה ברורה של נתוני זמן, עומק, זמן תחתית נותר,  חריגה ממהירות עליה, חניות דקומפרסיה במידה ונדרשות, הצגת נתוני צלילה חוזרת בגמר הצלילה, נתוני טיסה לאחר צלילה, נתוני צלילות קודמות (מומלץ 10 לפחות) והתרעה על מצב הסוללה.

תכונות מומלצות – התרעה קולית על חריגה מעומק מירבי  וממהירות עליה, אפשרות לתכנון צלילה בגבהים, תצוגת טמפ' מים,  וממשק להורדת נתוני הצלילה למחשב האישי.

תכונות ייעודיות -  אפשרות לתכנון צלילת נייטרוקס  (קביעת % חמצן בהתאם לתערובת), תכנון צלילת טרימיקס ויכולתair transmit לשנות את הרכבי התערובת במהלך הצלילה.

תכונות נוספות -  קריאת לחץ האויר במיכל והצגת נתוני צריכת האויר כולל זמן צלילה נותר בהתייחס לנתונים אלה.

נתוני קריאת האויר מהמיכל יכולים להתבסס על חיבור של  המחשב  לווסת דרך צינור הלחץ הגבוה (2 ), או באמצעות  משדר המחובר ליציאת הלחץ הגבוה של הוסת ומקלט המצוי בגוף המחשב(3 ) .                  

 

מודל -  זוהי אולי התכונה החשובה ביותר במחשב, אולם קרוב לוודאי שהיא תהיה נסתרת למרבית המשתמשים. לא זו בלבד, אלא שישנם דגמים המכוילים באופן שונה על אותו מודל. לא נחזור כאן על הנושא. מי שבכל זאת רוצה להתעמק בו יוכל לחזור ולקרוא על המודלים השונים בכתבה על טבלאות הדקומפרסיה 

כדאי אם זאת לזכור כי המודלים החדשים הם לרוב שמרניים יותר, בעיקר בצלילות חוזרות ומכוונים לביצוע חניות כבר במחצית העומק, נושא שאף הוא הוצג כאן בעבר.  

screen 

תצוגה  ותצורה -  גם המחשב המתוחכם והאמין ביותר אינו שווה הרבה אם בסופו של  דבר יציג את הנתונים בצורה מבולבת, או בספרות בלתי קריאות מתחת למים. 

התצוגה הינה עניין להעדפה אישית אולם ככלל מוטב להעדיף מחשבים, שבנוסף על התצוגה הספרתית  מצויידים גם בתצוגה גראפית של הנתונים הקריטיים.

עוד כדאי לזכור כי הגודל בהחלט קובע. מחשב  זעיר ממדים עשוי להרשים את הסובבים אולם עלול להקשות עליכם את קריאת הנתונים אם ראייתכם אינה מהמשובחות.

 

 

screen1

תקציב - למעט יחידי סגולה, לרובנו תקציב מוגבל.  לפני שאתם מחליטים על רכישה של דגם כזה או אחר, הגדירו לעצמכם את סכום הכסף שאותו  אתם מוכנים, או יכולים להוציא והתכונות הנדרשות מהמחשב.

כאשר התקציב  אינו מאפשר לכם לרכוש את הדגם  הנדרש, שווה לבדוק אם ניתן למצוא דגם משומש בעל תכונות דומות שיענה על הדרישות.

במרבית המקרים מדובר במכשיר אמין ביותר ואם הוא פועל כשורה בעת הבדיקה, קרוב לוודאי (שלמעט הצורך בהחלפת סוללה)  לא תתקלו בבעיות מיוחדות.

בכל מקרה,  אין טעם לחסוך בתכונות שתזדקקו להם בעתיד (נייטרוקס לדוגמה). 

  

תחזוקה  ושירות -  מחשבי הצלילה הם לרוב אמינים ביותר ואינם זקוקים לתחזוקה. שטיפה במים מתוקים בגמר הצלילה ואחסון במקום מוגן ויבש, יעניקו לכם שנים של פעילות ללא כל תקלות.

כדאי עם זאת לתת את הדעת על אורך חיי הסוללה ומחיר החלפתה.

ישנם מחשבים שבהם החלפת הסוללה עולה שקלים בודדים וניתן  להחליפה לבד, וישנם מחשבים שבהם החלפת הסוללה עולה מאות שקלים ותידרשו לשלוח אותו ליבואן עמ"נ לבצעה.      

 stinger

טווח מחירים – מחשבים בסיסיים יעלו  700-1000 ₪ .  ברמת האמצע שבה נמצאים מחשבים משופעי תכונות כולל צלילת נייטרוקס ינועו המחירים בין 1300- 1800 ₪ . בטווח המחירים של 2500 -  5000 ₪ ניתן למצוא מחשבים המצוידים במשדר מקלט, מחשבים לצלילה טכנית, ומחשבי שעון המיוצרים  מטיטניום.  כמו בעולם המחשבים, לרוב, כמה שיותר קטן כך יותר יקר ובשביל תדמית תאלצו להיפרד מעוד אי אילו זוזים. 

מחירים אלו הם כלליים בלבד ואינם מבטאים סקר שוק מקיף ופרטני.    

 

בארץ או בחו"ל -  מחשבי צלילה פטורים ממכס ובמרבית המקרים יהיו מחירי המחשבים בארץ נמוכים יותר מדגמים מקבילים הנמכרים בחו"ל  (ניתן כמובן למצוא יוצאים מהכלל ) . כאשר מביאים בחשבון גם את נושא השירות והאחריות אין כל טעם בביצוע רכישה בחו"ל , למעט במקרים שבהם לא ניתן למצוא את הדגם המבוקש בארץ.

 

רכישה נבונה -  שוק מחשבי הצלילה מושפע לא פעם מתכונת העדר, והרכישה נעשית על סמך מה שיש לחבר. נכון שמה שעובד אצל אחד, סביר שיעבוד גם אצלכם, אולם ריבוי התכונות שעליהם יש לתת את הדעת מחייב הכנת שעורי בית. לאחר קבלת ההצעה הראשונית אל תתעצלו, בקרו באתרי היצרנים השונים והכירו את תכונות המחשב שבו אתם מעוניינים.

כשתגיעו לחנות שבה אתם שוקלים לרכוש את המחשב, כשאתם בקיאים בנתונים איש לא יוכל למכור לכם "חתול בשק". לאחר  מכן בצעו סקר מחירים והחליטו מה והיכן לרכוש.

מידע נוסף, מחירים ומפרטים ניתן למצוא גם בחנות ציוד הצלילה שלנו