בחלקה הראשון של הכתבה על מחשבי הצלילה הצגנו את התפתחות מחשבי הצלילה והעקרונות הבסיסיים שעל-פיהם הוא פועל.

אולם כפי שחזרנו והדגשנו המודל המתמאטי  עדיין צריך להוכיח את עצמו בשטח. כמו כן יש לזכור כי המחשב הוא בסופו של דבר "גולם". לא מספיק לרכוש את המחשב החדיש והמשוכלל ביותר. רצוי ואף מומלץ  ללמוד את כללי השימוש הבסיסיים בו ואת נקודות התורפה של המחשב.

 

עשה ואל תעשה בעת השימוש במחשב

 

הכלל הראשון בעת השימוש במחשב הוא פשוט -  כל כללי ההתנהגות החלים על השימוש בטבלה חלים גם על השימוש במחשב ובכלל זה התייחסות לגורמי סיכון ופרופילי הצלילה.  בתרשים שלהלן  פרופילי צלילה שיש להימנע מהם  וביצועם עלול להגדיל את הסיכון להיפגע ממחלת הדקומפרסיה.

 

prpfile2

 

הכלל השני - כלל  חובה לאנשי ארץ הקודש - קראו את ההוראות. נכון אמנם שחלק  מההוראות  נכתב  על-מנת להבטיח את היצרן מפני תביעות של משתמשים. אולם בסופו של דבר, כדי ללמוד את כל היכולות של המחשב ולנצלם אין ברירה, צריך לקרוא את ההוראות.

במידה  וקיבלתם  או רכשתם מחשב משומש הרי שעבור כל מחשב המיוצר ע"י יצרן  אמין ורציני ניתן להוריד את ספר התפעול  המלא מאתר החברה (נכון לדגמים שמיוצרים ומשווקים).  

 

כלל שלישי – יש להימנע  במיצוע של סדרת צלילות עמוקות מ -25 מטר גם אם המחשב מאפשר אותן. מדוע?

בעוד שבצלילה בודדת נתוני  ה -  NDL  עליהם מתבסס המחשב  נגזרים  מזמני צלילה שנבדקו פועל,  הרי שבצלילה חוזרת,  ההתבססות על סימולציה של  רקמות טובה רק עד גבול מסוים.

חשוב לדעת - בצלילות חוזרות  עמוקות (ככל  שסדרת הצלילות עמוקה יותר כך  הבעיה גדולה יותר)  יש להתייחס לנתוני  המחשב בבחינת כבדהו וחשדהו, וזאת מהסיבה הפשוטה – בצלילות עמוקות הרקמות המכתיבות את זמן התחתית הן הרקמות המהירות (לטעון וגם לפרוק). מרבית המחשבים יאפשרו לצולל  זמן תחתית ארוך למדי  לאחר זמן  הפסקה קצר ביותר.

לצורך המחשה -  אם  בצלילה נתונה זמן התחתית נגזר מרקמה שזמן המחצית שלה הוא 5 דקות, הרי  שלאחר 30 דקות ניתן יהיה לחזור למים לביצוע  צלילה חוזרת לאותו העומק ומבלי להתחשב בצלילה הקודמת. נשמע דמיוני?  הטבלה הבאה מתארת את נתוני הצלילה החוזרת של שני מחשבי צלילה נפוצים המתבססים על שני מודלים  מהמקובלים ביותר -  בולמן  וספנסר.נתוני הצלילה החוזרת הם לאחר צלילה  לעומק 42 מטר ל 7 דקות זמן תחתית (הזמן המירבי שאפשר המחשב)  מנתוני הטבלה ניתן לראות שכבר בעומק של  24 מטר, לאחר 35 דקות זמן הפסקה, המחשב יאפשר לבצע  כמעט את זמן התחתית המקורי  של צלילה בודדת (מודלים חדשים יראו אמנם נתונים מחמירים יותר אך עדיין יש לנהוג בהם משנה זהירות).   

 

tabale 

     

כלל רביעי -  נתוני הצלילה שמציג המחשב מתאימים רק לצולל  שמשתמש בו. כאשר שני בני הזוג מצויידים במחשב יקבע סיום הצלילה לפי המחשב המחמיר מהשניים.

 

כלל חמישי - אין לערבב נתוני מחשב עם טבלה, אולם כאשר בן הזוג אינו מצוייד במחשב,  אין לנו ברירה אלא להתייחס לנתוני הטבלה, שבמרבית המקרים יהיו מחמירים מאלו של המחשב. במקרה כזה  המחשב הופך להיות מד זמן ועומק והוא יכתיב את נתוני הצלילה רק אם נתוניו יהיו מחמירים מאלו של תכנון הצלילה המקורי.

 

כלל שישי -  טיסה לאחר צלילה -  מרבית מחשבי הצלילה מאפשרים במקרים רבים זמן הפסקה קצר מ 12 שעות בין צלילה לטיסה.  זמן ההפסקה  לפני טיסה יהיה המחמיר מבין השניים:   12 שעות לפחות מתום הצלילה  או הזמן שמציג המחשב.

 

כלל שביעי -  הצולל הוא לעולם הפוסק האחרון על  נתוני הצלילה. אין לשכוח כי נתוני המחשב הם רק מרכיב אחד בתכנון הצלילה כולה. כאשר תנאי הצלילה מחייבים שינוי בתכנית הצלילה המקורית אין להתעלם  מהם רק מאחר שעל-פי המחשב נותר עוד זמן תחתית רב. כלל זה נכון בכל ההיבטים של הצלילה, אך הוא מקבל משנה תוקף כאשר משתמשים  במחשב

 

כלל שמיני -  מחשב אינו מייצר אויר ואינו פותר את הצולל  מההגבלות שחלות על דרגת הצלילה שלו ויכולתו האישית. המחשב מאפשר אמנם יותר גמישות בעת ביצוע הצלילה אך רק בתנאי שכללי ההתנהגות נשמרים בקפדנות.

 

והיה אם   

 

המחשב שבק חיים במהלך הצלילה -  בהנחה שבן הזוג מצוייד במחשב או שעון זמן ומד עומק, עולים באופן מבוקר, מבצעים חניית בטיחות ונמנעים מצלילה ל 12 שעות.

יהיו שיקשו וישאלו -  "ואם אני מצוייד בגיבוי של שעון זמן, מד עומק נוסף, וטבלה תת מימית ואני יודע מה היה העומק המירבי של הצלילה"?  אם הכן הוא מוחלט והחלטי אז הצלילה היא בעצם צלילה המתבצעת ע"פ טבלה וניתן להמשיכה. 

 

בחלק השלישי והאחרון של הכתבה נציג כללים בבחירת מחשב.