על האתר

 tabalecoral1

אתר הצלילה שולחנות נפטון, המוכר גם בשם שולחנות האלמוגים, נמצא בחוף הדרומי  של אילת בואכה גבול טבה.

 

קשה לתחום את האתר במדוייק שכן הוא משתרע  על שטח גדול יחסית. מאיזור הגשרים של  מלון הנסיכה ועד למעבר הגבול בטבה ניתן למצוא בעומקים שונים ריכוזים גדולים של אלמוגי  "שיטית שטוחה". במבט מהצד מבנה האלמוג אכן מזכיר את עץ השיטה, אולם לצולל המשייט מעליו  הוא נראה כשולחן "דקורטיבי" העומד על רגל אחת, ומכאן גם ניתן לו שמו.

האזור כולו שמור למדי ובהיותו פתוח ומרוחק ממקורות זיהום, החול שעל הקרקעית לבן ונקי והראות בו טובה במרבית ימות השנה.

האזור מציע  מספר צלילות  בעלות אופי שונה  לצוללים מתחילים ומתקדמים.

 

איך מגיעים

 

אל האתר ניתן להגיע  ברכב  מהחוף או בספינה שעוגנת בסמוך לאתר, באיזור שהוכשר לעגינת ספינות.

את הרכב  נחנה  במגרש החניה שנמצא מדרום למלון הנסיכה, בסמוך למעבר הגבול טבה. מאחר שמגרש חניה זה משמש גם את היוצאים לסיני, בעונות השיא כמעט שלא ניתן למצוא מקום חניה פנוי באיזור ומומלץ  להיעזר באדם שלישי שיוביל אתכם לאתר ויחזור לאסוף אתכם בגמר הצלילה.

 

איפה צוללים

 bridge

ראשית חשוב לזכור כי האזור כולו מוכרז כשמורת טבע  והכניסה והיציאה  מהמים יעשו רק  מהאזורים המסומנים או מהגשרים שעל המים. ישנם שני גשרים בנויים על המים ושתי כניסות מסומנות, האחת כ 20-30- מטר מדרום לגשר והשנייה במחצית המרחק שבין הגשר למעבר הגבול (בסמוך לשלט של רשות הגנים).

אתר השולחנות המרכזי נמצא כ 75 מטר דרומית מזרחית לגשר או 50 מטר מהכניסה המסומנת מקו החוף. 

על מנת למצוא את אלמוגי השולחן יש לצלול לכיוון דרום מזרח ולהעמיק לאורך המדרון לעומק של כ - 15 מטר. נקודת הייחוס לתחילת המסלול היא סלע  גדול  ועשיר שבסיסו בעומק של 15 מטר ובמבנהו מזכיר מעט את סלע משה.  נמשיך  לכיוון דרום ואת השולחן הראשון נראה בעומק 17 מטר. נמשיך באותו כיוון כשאנו מעמיקים ל 20 מטר.  שחיה של 50 – 75 מטר tabalecoral2מעל קטע חולי חשוף תביא אותנו אל אלמוג שולחן עצום שלצערנו הרב לא שרד את תהפוכות העיתים. שילדו האפור מספר על עבר מפואר וימים שחלפו לבלי שוב. נמשיך באותו כיוון ובאותו עומק ונפגוש ריכוז מרשים של אלמוגי שולחן, הפעם חיים, שבין ענפיהם הסבוכים ניתן לראות להקות של אלמוגיות וכרומיות .  מכאן מתפרסת על המדרון מושבה עשירה של אלמוגים ודגים שמסתיימת בעומק של  12 מטר. נמשיך עם המדרון  אל המים הרדודים.

מומלץ  להתבונן בפעילות הערה שעל המדרון החולי.  אבובנים וסוסני ים אינם מחזה נדיר באיזור.  אם  מצב האויר מאפשר ניתן לחזור במים הרדודים אל נקודת הכניסה המקורית,  או להשלים  את חניית הבטיחות ולצאת מהשטח המסומן שנמצא באיזור.

tabalecoral4האיזור הרדוד, למרות  שאינו מכוסה בצפיפות באלמוגים  עשיר למדי ושווה צלילה בפני עצמה.  

 

משך הצלילה הוא כ- 30 דקות למי שצולל באופן נינוח, במטרה להינות ולצפות בנוף התת מימי .

 

הצלילה המתוארת כאן  היא הצלילה  מייצגת מסלול אחד מיני רבים  שניתן לעשות באיזור.

 

 

המלצות וחשוב לדעת

 

שמירת טבע -  כל כללי ההתנהגות בשמורת טבע חלים על הצלילה במקום.  הקפידו על האיזון  ושימרו מרחק הולם מאלמוגי השולחן שרגישים הן להרחפה של חול והן לפגיעות מכניות.

 

תנועת כלי שייט  כ - 50 מטר מאיזור הכניסה של האתר, מעבר לקו החוצה, נמצא ריכוז של ספינות העוגנות בו מדי יום למספר שעות. כמו כן חלקה הגדול של הצלילה מתבצע מזרחית לקו החוצה (קו עמודים בצבע אדום לבן) שמזרחית לו משייטים כלי שייט, יש להימנע מעליה ישירה אל פני המים, ובמידה ונאלצתם לבצע עליה בצעו תצפית מסודרת לפני ההגעה לפני המים.

 tabalecoral3

הניוווט וההתמצאות באתר עלולים להטעות כאשר מתרחקים מקו המדרון. אם עומק הצלילה שלכם גדול מ- 21  מטר והוא ממשיך וגדל ככל שאתם מתקדמים, פירוש הדבר שאתם שוחים מזרחה אל הים הפתוח.

מאחר שהאתר דורש מידה מסויימת של היכרות מוקדמת ויכולת התמצאות מתחת למים, שווה לשקול  צלילה מודרכת, או לפחות להצטרף לבעלי ניסיון קודם באתר.

 

חלקו הדרומי של האתר נמצא בסמוך לגבול.  הימנעו  מצלילה בקרבתו

 

לנכנסים מקו החוף (לא מהגשר) הכניסה למים סלעית ומומלץ שלא להיכנס אליהם ברגל יחפה. 

  

פינוי -  אין מציל על החוף ובמקרה חירום ניתן לפנות למלון הנסיכה או יחידת הקישור של הצבא שנמצאת בסמוך

 

צלילה נעימה ובטוחה.

 

קבוצת הריף מקיימת צלילות מודרכות באתר בימים קבועים וע"פ דרישה. וכן הפלגות יומיות והפלגות מיוחדות עם ארוחת ערב וצלילת לילה.