על האתר

 

coral beachשמורת חוף אלמוג  משתרעת לאורך

כק"מ וחצי  מהמצפה התת- מימי בדרום

 ועד חוף "פיפסון" שממול למלון

אמבסדור בצפון.

שטח השמורה, המקביל לכביש אילת

טבה מגודר, כששער הכניסה אל

 השמורה  "(כניסה בתשלום) נמצא

 מול בית ספר שדה אילת,  כ- 500

מטר מדרום לגדר התוחמת

 אותה בצפון.

 

 

מבנה השמורה

 

חלקה הרדוד של השמורה  מורכב לכל אורכה משונית חוגרת המשתפלת לעומק של  3-4 מטר בחלקה הצפוני, וכ – 6 מטר באיזור הדרומי בואכה המצפה התת- מימי. שונית זו עשירה במבוכים, קניונים ומפרצים רדודים המשמשים מסתור מושלם לדגי השונית. העובדה שהאיזור כולו מוגן ושמור מאפשרת להבחין בפרטים גדולים שנדיר למדי לראותם באתרים אחרים.

משונית החוף  משתרעת רצועת חול  ברוחב של  40-70 מטר שעליה מפוזרים באופן אקראי סלעים עמוסי אלמוגים ועטורי פזיות. לרוב חוסים בצילם זהרונים  המרמזים לצולל לשמור מרחק ביטחון מהסלע.

על קצה רצועת החול, בעומק שבין 6-8 מטר מפוזרים מספר סלעים עשירים במיוחד שהמפורסמים שבהם הם סלע יהושוע  וסלע משה הנראה בתמונה.

מכאן יורד קיר אלמוגים תלול לעומק של 30-35 מטר, המכסה את מרבית שטחה של השמורה. קיר זה עשיר באלמוגים אך עני בדגה יחסית.  

 

איפה צוללים

 moses rock

הצוללים שמתייחסים לצלילה כאל משימה שיש לבצע, לסמן ולהמשיך הלאה, יסתפקו לרוב בצלילה

אחת ויעברו לתחביב הבא. אולם מי שכבר הבין  שהצלילה אינה עבור הממהרים לדרכם, יגלה אתר שניתן לחזור אליו פעמים רבות  וכמעט שלא לחזור על אותו מסלול פעמיים.

חלקה הדרומי של השמורה – הגנים היפניים - נגיש בספינה בלבד דרך  מועדון צלילה. כאן נתייחס לחלקה הצפוני של השמורה מאזור הגשר הדרומי ועד למבואותיה הצפוניים.

את הצלילה בחלק זה של השמורה ניתן להתחיל משער הכניסה שאליו ניתן להגיע מהכביש הראשי. עולים על הגשר הדרומי שנמצא מול הכניסה, וממש מולכם, במרחק של כ – 20 מטר, מסומן במצוף, נמצא סלע משה. סלע זה מהווה מקום מושלם לצלמים חובבים והוא מהווה נקודת משיכה לצוללים ושחיינים מכל האיזור. עומק הסלע בבסיסו הוא כ- 8 מטר והוא מגיע כמעט עד לפני המים כך שלא ניתן להחמיצו.

המשיכו את הצלילה צפונה ואחרי כ – 70, בעומק 6 מטר, נמצא סלע יהושוע. בהמשך, 200 מטר לכיוון צפון, לאורך קו המדרון בין 10-6, מטר נמצאים מספר סלעים עשירים אם גם עלומי שם.  החזרה  לכיוון דרום, לאורך הריף הרדוד אל הגשר שממנו יצאתם.

מאותו מקום  (הגשר הדרומי) ניתן לצאת למסלול מעגלי בעומקים של 4-10 מטר או 15-25 מטר. האיזור כולו עשיר ואין אפשרות "לפספס".

ניתן להיכנס לשטח השמורה  גם מחלקה הצפוני,  מהחופים שמצפון לגדר. הצלילה  לכיוון דרום במסלולים מלבניים בעומקים משתנים, כשאשר ניתן לבחור מסלולים של צלילות לאורך הריף העמוק בשילוב מדרגת הביניים או מסלולים רדודים. המרחק מהגדר הצפונית ועד לסלע משה הוא

כ - 350 מטר. אמנם אין כל מניעה לבצעה מסלול מצפון לדרום (ולא מסלול מלבני) אלא שאז תחוייבו בדמי כניסה ותזדקקו לאיסוף של רכב בנקודת היציאה.

 

 

חשוב לדעת

 coral1

הכניסה והיציאה מהמים בתוך השמורה  מותרת רק  מהגשרים.

תנועת כלי שייט - על פני המים במרחק משתנה מהחוף ניתן להבחין בעמודים בצבע אדום לבן. עמודים אלו מכונים "הקו החוצה" . מזרחית לקו זה מותרת תנועת כלי השייט. באיזור סלע יהושוע  ממוקם הקו החוצה ממש מעל הסלע בעומק רדוד ביותר,  מה שמחייב את הצולל לתשומת לב מיוחדת.  סירות הזכוכית משייטות במהלך שעות היום לאורך הקו החוצה ובכל מקרה שהצלילה מתבצעת מזרחית לו יש להימנע מעליות ישירות אל פני המים ולשמור על עומק צלילה מזערי של לפחות 5 מטרים.

זרם -  במעבר בין הגאות והשפל ובהתאם למצב הירח, יתכן זרם חזק למדי שעשוי להקשות על החזרה לנקודת היציאה המתוכננת. מאחר שזרם זה אינו קבוע, מומלץ לבדוק במועדוני הצלילה המקומיים ולהביאו בחשבון בעת תכנון הצלילה.

שמירת טבע  -  מיותר לציין אך נזכיר בכל זאת -  שמרו על מרחק של 1.5 – 2 מטר מהקרקעית והימנעו מהרחפת אבק. שמרו על מרחק סביר מהאלמוגים (בעיקר עם הסנפירים) כדי למנוע שבירה שלהם. אל תאכילו  ואל תטרידו את בעלי החיים בשמורה.

סכין וכפפות אסורים לפי הנחיות אנשי השמורה.

צלילות מודרכות -  אין חובה לבצע צלילה מודרכת בשמורה אם כי רשות הטבע מנסה ליצור ממשק צוללים כמו זה הנהוג בגנים היפניים. להתנהגות הצוללים תהיה השפעה רבה על אופי הצלילה העתידי בשמורה.

הצלילה בשמורה מתאימה לצוללים בכל הרמות, שיכולים לבחור את מסלול הצלילה בהתאם לרמתם עם זאת ניתן לצאת לצלילות מודרכות שבהן מובטחת לכם צלילה באזורים העניינים והעשירים יותר של השמורה .

פינוי -  בכל מקרה של בעיה מומלץ לפנות לפקחי השמורה  הנמצאים במבנה הכניסה ומצויידים באמצעי קשר, סירה וציוד ע"ר.

 

צלילה נעימה