בכתבה מהשבוע שעבר תארנו את היומיים הראשונים שלנו בספארי הצלילה בסיני, באזור מצרי טירן. השבוע נספר לכם על היומיים הבאים שלנו בראס מוחמד.

RasMohammad mapראס  מוחמד הינו חצי אי המהווה את הנקודה הדרומית ביתור בחצי האי סיני. במהלך  השנים הפך האתר למוקד עליה לרגל לצוללים שמגיעים לאיזור שארם ולא יהיה זה מוגזם לכנותו "מכה" של הצלילה. על פי ההערכות, צוללים באזור מצומצם זה בין 200 ל 250 צוללים ביום! העומס על השמורה הוא אדיר ולכל מי שזכה לצלול במקום לפני עשור או יותר צפויה אכזבה. עם זאת, אין כל ספק שאתרים כמו Shark reef   ו Yulanda reef  הם עדיין בראש רשימת האתרים המבוקשים באיזור שארם ומהמרשימים הקיימים בעולם. על-מנת למזער ככל הניתן את הנזק שנגרם ע"י הכמות הגדולה של הצוללים, הוכרז האיזור כולו כפארק לאומי וכל צולל מחוייב בתשלום כניסה לטובת שמירת האתר.   

למרות שטחו המצומצם יחסית, האתר מגוון ביותר ומציע  מגוון של צלילות -  קירות אנכיים עטורי אלמוגים מרהיבים שיורדים לתהומות אין חקר, מדרונות תלולים ושני איי אלמוגים תת מימים  קטנים שבניהם משטח אלמוגים מרהיב.  

בקצהו הדרומי של האתר, על סף מדרון שיורד לעומק עצום, פזורים אמבטיות, אסלות וכיורים, שאריות ממטען שנשאה הספינה Yulanda (שנתנה לריף את שמו). עד לפני שנים לא רבות היתה הספינה הטבועה אתר צלילה מרשים בפני עצמו. מיקומה על  סף המboat and reefדרון וסערה עזה שפקדה את המקום דרדרו אותה למעמקים.

הצלילות בראס מוחמד, בעיקר באיזור Shark reef   מאופיינת בזרם חזק ולהקות של דגים גדולות שנעות לאורך קיר השונית. ברקודות  snapers ו jack fish  הינן מראה שכיח למדי.

אנחנו ביצענו באתר 3 צלילות:   ב   Shark reef, Yulanda  , וב Anemone city  -  עיר השושניות -  איזור מושבן של  שושנות ים גדולות שמהוות משכן "להרמון" של דגי שושנון ואלמוגיות שחורות.

את הלילה בילינו בסמוך לשבר האוניה  Danreaven שמונחת על קרקעית הים בעומק של 30 מטר.

מי שצלל כאן בשעות היום יזכור בוודאי צלילה אפורה ולא מרשימה, אולם בלילה התמונה שונה לחלוטין, והצלילה לאוניה הטרופה היא חוויה שלא תשכח במהרה!

עם רדת החשיכה מתמלא חלל הספינה  בדגיגים  המצוידים בכיסים זוהרים מתחת לעיניהם. ברגע שמכבים את הפנסים, עוטפות אותך מאות זוגות עיניים קטנות בורקות באור ירוק זוהר. סטיבן שפילברג, לו נזדמן למקום, היה ללא ספק  מוצא בהם  השראה לסרט מדע בדיוני חדש.

turtelביום האחרון להפלגה אנו מצפינים למרסא ברקה -  מפרץ קסום שחופים חוליים נושקים למימיו הצלולים. בפתחו של המפרץ אנחנו מבצעים שתי צלילות כשבמהלך הצלילה האחרונה מלווה אותנו חבר חדש – דג נפוליאון ענק. ידידנו ממתין בתקווה שנוציא בעבורו דבר מאכל – אך לשווא.

לסיום, ממש עם ההגעה לחניית הבטיחות הגיחה מהמים הכחולים מנטה ענקית, חגה מעלינו ונעלמה כלעומת שבאה. ומה עוד יכולנו לבקש לסיומו של מסע קסום.

לאורה האחרון של השמש השוקעת מפנה הספינה את חרטומה צפונה, לעבר המציאות...

אנו עוזבים את הספינה שהייתה בייתנו במהלך ארבעת הימים האחרונים,  לא לפני שאנו מסכימים פה אחד כי עוד נשוב לבקר.

לכולנו היתה חוויה מדהימה, ובעיקר למי שהיכרותו עם הים האדום מצטמצמת לאיזור אילת. לכל מי שמחפש חוויה מעולם אחר, שאין צורך להרחיק בעבורה לחציו השני של העולם, מומלץ בחום!!!

 

ולפני סיום - מעט חומר למחשבה -  הים האדום באיזור חצי האי סיני עומד בפני שאלת קיום. מתקפת התיירות גורמת נזקים כבדים. אין אפשרות להחזיר את מחוגי השעון לתחילת שנות השבעים, תקופה בה היה האיזור נחלתם של קובץ משוגעים בלבד. coral

לא ניתן  גם לעצור את תנועת התיירות, כפי שלא ניתן למנוע מתינוק מתוק להפוך למתבגר בעייתי.

הצלילה בסיני  סובלת מייסורי התבגרות על כל המשתמע מכך, כמו בנייה לא מרוסנת, צפיפות ופגיעה בשוניות.

רוב אתרי הצלילה בעולם עברו משברים מסוג זה. הטובים שבהם התבגרו והשתמרו בזכותם של צעדים שננקטו להגן על האיזור.

חצי האי סיני כמו גם אתרי הצלילה שבאילת הינם  עדיין, אחת מהסביבות התת- מימיות  העשירות בעולם. על כל אחד מאיתנו, כאורח חולף, מוטלת האחריות של שימור הסביבה שתסייע בשמירת קיומו של  אתר טבע יחודי זה. 

 

סיפר וצילם שמוליק בלום - מדריך צלילה במרינה דיוורס. שמוליק בלום מעביר גם השתלמויות בצילום תת- מימי

לפרטים נוספים על ספארי הצלילה של קבוצת הריף לחצו כאן