marina safari diverים כחול צלול, קירות אלמוגים צבעוניים, שלל דגים מכל המינים,  9 צוללים בספינת צוללים, 3 צלילות יום וצלילת לילה באתרי הצלילה הטובים בעולם, צוות מעולה ואוכל טעים ובשפע והנה לפניכם מתכון מושלם, התגשמות של חלום של כל צולל אוהב ים הנוהג ל"פנטז" על חופשת הצלילה האולטימטיבית שלו.

וכך, עם סיום החופש הגדול, ורגע לפני בוא החגים, התארגנו – 9 מדריכים וחברים ממועדון "מרינה דיוורס" לחוות על בשרנו את המתכון החדש של ספארי הצלילה לסיני, שאנחנו - קבוצת הריף -  מציעים ללקוחותינו.   

עבור מרבית המשתתפים הייתה זו הפעם הראשונה שלקחו חלק בספארי צלילה מספינה וההכנות לוו בהתרגשות רבה. marina safari sleep

התוכנית כללה הגעה יבשתית  לנמל שארם אל-שייך  עליה על ספינת צוללים מקומית  להפלגה בת 4 ימים.  במהלך ימים אלה אנו מתעדים לצלול בריפים הידועים של מיצרי טירן  כמו התומאס ג'קסון  ווד האוס.  את שארית הזמן נבלה בפארק הלאומי  - ראס מוחמד.

יום שבת בשעה 20:00 אנו נפגשים במסוף הגבול. קצת עייפים לאחר יום עבודה (אצלנו כידוע שבת הוא יום עבודה ). מעבר הגבול הן בצד הישראלי והן בצד המצרי הוא מהיר למדי. בצד המצרי  כבר מחכה  לנו הרכב שיסיע אותנו לתחילת המסלול. העמסת ציוד מהירה ואנו שמים פעמינו דרומה – לשארם. 3 שעות מאוחר יותר מעיר אותנו נהג הרכב ובאנגלית עילגת הוא מנסה להסביר לנו כי הגענו למחוז חפצינו והמסע היבשתי תם.

בנמל שארם עוגנות עשרות ספינות שכל אחת מהן נראית כאחותה התאומה של זו העומדת לידה.

לרגע אנו נתקפים בחשש שאת שארית הלילה נבלה בניסיון לגלות את הספינה שלנו. אולם בעוד אנו תוהים מאין יבוא עזרנו, והנה, משום מקום מופיע לו מושיענו - המזהה את עצמו כאיש הצוות של הספינה  שתהיה ביתנו בימים הקרובים.  

על הספינה  אנו מקיימים שיחת היכרות קצרה עם הסקיפר של הספינה - "הראיס" ואנו קובעים להרים עוגן עם אור ראשון. מייד לאחר מכן אנו צונחים לשנת לילה קצרה  חולמים על הצלילות שמחכות לנו למחרת.marina safari tiran

בשעה 06:30 אנו מתעוררים  למולו של האי טיראן  שמסתיר בחלקו זריחה מדהימה.

 

marina safari map

האי טיראן ממוקם בפתחו של  המפרץ שבאזור זה הופך  צר ורדוד יותר. אפקט זה, של צוואר בקבוק, גורם לזרמי הגאות והשפל  להיות חזקים ביותר. אותו צוואר בקבוק נקרא גם מיצרי טיראן. עד לחתימת הסכם השלום עם המצרים  היו המיצרים שער הכניסה היחיד לדרומה של ישראל. חסימתם ע"י המצרים בשנת 56  ו 67  היו בין הגורמים לשתי מלחמות בין ישראל למצרים.

אולם  נוף הבראשית, השקט והצוות המצרי המפנק משאירים הרחק מאחורינו את מוראות העבר.

בחזרה למיצרים -  הזרמים החזקים אותם הזכרנו  עוברים בעיקר בתעלות ובמעברים בין ארבעת האיים שמרכיבים את המיצרים. זהו המפתח לשגשוגו  ולעושרו התת- מימי של האיזור.

במרכז מיצרי טיראן מתרומם רכס  תת- ימי , שנדחף מהקרקעית כלפי פני הים. על ארבע פסגות הרכס התפתחו שוניות אלמוגים שהן אלו המרכיבות את מיצרי טיראן.

את הצלילות הראשונות החלטנו לבצע בשונית הנקראת  jackson reef  -  עת שמה קיבלה השונית, כמו שאר השוניות באזור מהבריטים, על שמם של אדמירלים שהפליגו באזור.

ג'קסון הוא הריף  הצפוני ביותר מבין  ארבעת האיים ועליו נחים שרידיה של האוניה lara  , ספינת משא קפריסאית שעלתה על השונית בזמן סערה ועומדת מאז כעדות אילמת לעצמתו של הטבע.

הצלילות בג'קסון מתאפיינות בשילוב של צלילות קיר בצידו הצפוני של הריף ובצלילות זרם מהירות בצידו המערבי.

באתרים שמסביב ניתן למצוא כמעט כל דג ואלמוג שחיים בים האדום -  מאלמוגי אש שולחנות אלמוגים ועד למניפות ענק. marina safari shark

גם הדגה עשירה ומרשימה. רשימת המינים כוללת להקות של טונות ענקיות. מגוון דגי שונית צבעוניים וכמובן כרישים.

הנספר הרב של ספינות הצוללים המגיעות לאתר בשעות היום  יוצר עומס גדול על הריף ולעיתים, ולעיתים נמצאות במקום 20 ספינות בעת ובעונה אחת. אולם בשעות אחה"צ כשכולם עוזבים וחוזרים לנמל הבית שלהם אנחנו שוב לבד, נהנים משעות קסומות של שקט ופרטיות. זהו אחד היתרונות הגדולים של  בספארי צלילה מספינה  לעומת יציאה  בספינה להפלגות יומיות -  בבוקר אתה הראשון במים  והאתר כולו עומד לרשותך לאחר שכולם עזבו.

 

סיפר וצילם שמוליק בלום - מדריך צלילה במרינה דיוורס. שמוליק בלום מעביר גם השתלמויות בצילום תת- מימי

לפרטים נוספים על ספארי הצלילה של קבוצת הריף לחצו כאן

 

בשבוע הבא -  היומיים הבאים - הצלילה בראס מוחמד.