מיקום האתרjap garden view

 

אתר הגנים היפנים  נמצא בחלקה הדרומי (המגודר) של  שמורת חוף  אלמוג בין הגשר הדרומי של השמורה  ועד למצפה התת- מימי.

הגנים היפניים נחשבים לאתר הצלילה הגדול והשמור ביותר באילת, כ - 500 מטר של חגורת אלמוגים רצופה בשתי מדרגות עומק. האתר מהווה דוגמא מוחשית לאיך יכולנו להראות, לו השכלנו להבין את חשיבות  שמירת הטבע כבר לפני 40 שנה.

לא ברור מי נתן לאתר את שמו, אולם כמו באתרים מפורסמים אחרים, יהיו  מן הסתם לא  מעט שיטענו לזכות ראשונים, הן על גילוי האתר והן על השם שניתן לו.

כך או כך  נראה כי השם ניתן לו על שום מבנה השונית, אשר עם מעט דמיון מזכיר, בעיקר בחלקו הרדוד, את הגינון היפני. ואולי לא.

 

איפה צוללים?

 jap garden coraljap garden zebra

ניתן לחלק את האתר לשניים:

האתר הרדוד-  מתחיל ממש מפני המים  ומשתפל לעומק של  6-8 מטר.  מבנה הריף ברובו הוא מבנה של מבוכים וקניונים קטנים (ללא מע"מ), עשיר, חי וצבעוני.    חלקו המרשים והעשיר יותר מתחיל מהמצפה לכיוון צפון. אולם דווקא עושרו  של  הריף היה לו, או נכון יותר לנו – אוכלוסיית הצוללים, לרועץ. שכן עושר זה לא נעלם גם מעיניהם של בעלי סירות הזכוכית. "דאגתם" לשלומם ולבריאותם של הצוללים  הביאה לחלוקה  "צודקת". סירות הזכוכית ישייטו בחלקו הדרומי העשיר ואילו הצוללים יסתפקו בחלקו הצפוני אי שם במחצית הדרך שבין המצפה לגשר הדרומי של השמורה. אתר זה  יפה כשלעצמו  אך נופל  בהרבה מהדבר האמיתי.

אולם אנו (הצוללים) כבר הוכחנו לא פעם בעבר שאנו יודעים לעמוד על שלנו למשל בעניין  תא הלחץ... 

האתר העמוק -   מתחיל בעומק  שנע בין 16 ל 18 מטר  כאשר בינו לבין האתר הרדוד משתפלת רצועת חול ברוחב של  20-50 מטר. רצועה זו  מכוסה חלקית באלמוגים, ויורדת במתינות עד לתחילתו של קיר אנכי היורד לעומק של כ 45 מטר. קיר האלמוגים כאן הוא מרשים ביותר אך עני למדי בדגה.

 

 תנאי הצלילה

 

מיקומו של האתר מבטיח תנאי צלילה טובים כמעט בכל ימות השנה אם כי בימים של רוחות צפוניות פני הים עשויים להיות תנודתיים למדי. השעות העדיפות במחינת הראות ועושר הדגה הן לרוב שעות הבוקר ועד שעות הצהריים המוקדמות.

  

 

כללי הצלילה באתר

 jap garden parparon

באתר הגנים היפניים מתקיים "ממשק צוללים "  מינוח "פולטיקלי קורקט"  שפירושו בשפת העם – אנשי רשות הטבע והגנים קובעים לכמה צוללים מותר לצלול מדי יום באתר. מספר הצוללים באתר מוגבל ל 32 צוללים ביום  לאתר הרדוד ואותו מספר לאתר העמוק.

על-מנת למנוע ככל הניתן נזק "מכני" לריף הנובע מכניסה דרך החוף, ניתן להגיע אליו בסירה בלבד, כאשר את הצוללים מוביל מדריך שעבר תדריך על הצלילה באתר אצל אנשי השמורה,ובקבוצות שגודלן אינו עולה על 8 צוללים. כפי שכבר הוזכר,  מעל האתר משייטות גם סירות זכוכית. חריגה ממסלולי הצלילה שנקבעו עלולה לגרום למפגש בלתי רצוי בין צולל לסירה.

יש  החולקים על הסדרי הצלילה הקיימים במקום אך אנו לא נדון בכך בכתבה זו.

 

איך מגיעים?

 

מאחר שהצלילה באתר מותרת במסגרת מועדון צלילה בלבד וההגעה היא בכלי שייט, יש לתאם את הצלילה עם מועדון צלילה המקיים צלילות באתר.

קבוצת הריף מקיימת יציאות סדירות לאתר בימים רביעי   שישי ושבת. היציאה ממועדון מרינה דייורס  ממעגן הסירות "תור ים" הצמוד למועדון .

לפרטים  נוספים ניתן להתקשר לטל: 086376787  או לחצו כאן.

 

צלילה נעימה