סופה בים

 

ביום שישי ה-12 בספטמבר 2014, נכנסו למים בבת אחת 200 צוללים, 26 מדריכי צלילה, 32 אנשי הפקה ו 12 צלמים בשביל להכנס לספר השיאים של גינס.

 

צלילה זו שכונתה "סופה בים" פתחה את ארועי תחרות הצילום התת מימי באילת, שהשנה היתה בסימן הצדעה לספינות חיל הים. הצלילה היתה אל הספינה הטבועה אח"י סופה, (הידועה יותר בשמה כ"אתר הצלילה הסטי"ל") והיא אחת מ"ספינות שרבורג".מטרת הארוע היתה לשבור את שיא גינס ע"י שידור ישיר של הארוע מתחת למים לחצי מיליון צופים באינטרנט.

 panorama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

מספרת מדריכת הצלילה שיר אבני:

"בתור מדריכת צלילה, דמיינתי הרבה תרחישים אפשריים מדאיגים לאירוע הצלילה בסטי"ל בעיקר בגלל כמות הצוללים באתר והמגוון הרחב של רמות הצוללים. בפועל היה אירוע מרגש ומהנה שלדעתי לא היה כמותו בארץ בענף הצלילה.group_out

לפני הירידה למים, בשטח התארגנות הצוללים, שהיה צמוד למועדון מרינה דייברס שררה אוירה טובה והתרגשות בקרב הצוללים. כמעט כל אחד מהם מצא פנים מוכרות שלא ציפה לראות שם.

 

בהמשך הגיע חלק הנאומים הקצר ובשעה 11:00 ניתן האות להתארגנות ולירידה למים- נכנסתי למים עם דגל ישראל מגולגל ,קצת לפני כניסת הצוללים כדי לשמור על ההפתעה, וחיכיתי על פני המים ליד הרפסודה שעגנה מעל הסטי"ל וליד ישי ברגר שהיה חלק מהצוות.

 

 

 entry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צפיתי ב- 200 הצוללים שוחים על פני המים לכיוון הסטי"ל בסדר מפתיע ביותר- מחולקים לקבוצות כשבראש כל קבוצה נמצא מדריך המחזיק בלון הליום צבעוני עליו מצוין מספר הקבוצה. מצילים ואנשי בטיחות מקיפים את האירוע מכל עבר ומושיטים עזרה למי שצריך.flag

לאחר שכל קבוצה התמקמה סביב המצוף השייך לה החלה הספירה לאחור במגפון שאותה ליוו תרועות שמחה של כל הצוללים, אשר חדלו לקראת תום הספירה והוחלפו בווסתים בפה, שחרור בלוני ההליום לאוויר וריקוני אינפלייטורים. ישי ואני שקענו גם כן והתמקמנו באחד מחדרי המכונות שבספינה. לאחר כ-10 דקות, כשכולם התמקמו על הסטי"ל, ישי נתן לי את האות להתחיל. פרשתי את הדגל וצללתי לאורכו של הסטי"ל כשבדרך אני עוברת על פני הצוללים. לבסוף התמקמתי בחלק העליון של הספינה תוך כדי נפנוף הדגל.

לאחר מספר דקות עבר צולל חופשי רכוב על סקוטרעם דגל משבצות אשר ציין את סיום הצלילה. חלק מהצוללים עלו ישירות לפני המים ליד האנכים שנמתחו מהסטי"ל וחלקם צללו לעבר החוף.

על החוף הייתה התרגשות גדולה בקרב הצוללים היוצאים אט אט מהמים וגם מהצופים ביוטיוב מהחוף, התרגשות אליה התלוו ארטיקים ומוזיקה.

shir

 

מעבר לשיא גינס ולמטרה שלשמה צללנו- צלילת ההצדעה לחיל הים- ההווי בהתארגנות על החוף, הסדר המפתיע בכניסה למים, תרועות ההתרגשות לקראת השקיעה, המון הצוללים על הסטי"ל והפרגונים הפכו את האירוע למרגש וחווייתי ביותר ולחגיגה שלמה של אנשים בעלי מכנה משותף- כולם אוהבים לצלול.

אין ספק שאם תהיה לי ההזדמנות, אשמח לקחת חלק בעוד אירועים מסוג זה."

 

 

 

 

 

 

    סרט על מבצע סופה בים:

   

 

הארוע התאפיין באתגרים הטכניים של שידור חי באינטרנט מתחת למים, וכן בשיתוף פעולה יוצא דופן בין גופים ואנשים רבים: רשות הספורט, מחלקת אסל"ו ותאגיד התיירות העירוני, תורמים מהמגזר העסקי mermaid(מי עדן, שטראוס, קבוצת ממן,ריף הדולפינים),מועדוני הצלילה ומדריכי הצלילה באילת.

הדר קמחי, מפקד מבצע ספינות שרבורג, שהיה נוכח באירוע (ונכדו השתתף בצלילה):"המקצוענות ושיתוף הפעולה של כולם היו צירוף מנצח להצלחת האירוע – כל הכבוד לכם"

ניר אבני, מנכ"ל ריף הדולפינים: "היינו שותפים לאירוע צלילה יוצא דופן שהציג את אילת כאתר צלילה אטרקטיבי במרכז הבמה העולמית. הצילומים מהאירוע ימשיכו להוות כלי שיווקי בארץ ובעולם. הוכחנו עד כמה שיתוף פעולה הוא גורם פורץ גבולות ומביא להצלחה שאינה אפשרית בדרך אחרת! תודה מיוחדת לדוד פילוסוף על "מוחו הקודח" שהגה ועמד מאחורי המבצע כולו ועל עשר שנים של הפקה וארגון תחרות

 

צילום תת-מימי בינ"ל באילת שהפכה למותג בינ"ל."okk