הכנה לצלילת רענון

 

מאמר זה מיועד למי שלא צלל הרבה זמן ועומד לעבור צלילת רענון, וגם לכל מי רוצה "לנער את החלודה" מכישורי הצלילה שלו. נסביר ונדגים כאן את התהליכים והכישורים עליהם עוברים בצלילת רענון.

 

במאמר מוקדם  שפרסמנו בעבר, רגע לפני שחוזרים למים, הצגנו את ההכנות שהיינו ממליצים לעשות כדי לחזור לכושר צלילה. בין אם יישמתם את המלצתנו ובין אם לא, עדיין תדרשו לבצע צלילת רענון בהתקיים אחד מהמצבים הבאים:

 

אם אתם צוללים בדרגת כוכב ראשון, שני, הצלה או כל דרגה פחות ממאסטר דייבר, ולא צללתם 6 חודשים או יותר.

אם שכחתם את יומן הצלילות שלכם (שימו לב: מחשב צלילה אינו מחליף את יומן הצלילות).

או אם אתם אינכם מרגישים בנוח בצלילה והשכל הישר ויצר הקיום משפיעים עליכם לבצע צלילת רענון. 

(צלילת רענון מיועדת לצוללים מוסמכים בלבד שברשותם תעודת צלילה וביטוח בתוקף)

 

חשוב לזכור: צלילת רענון אינה מילת קסמים המגלמת בחובה פתרון של כל בעיות הצלילה שהיו לכם בעבר או החלודה שצברתם בימי ה"יובש". על-מנת לא לפתח צפיות שווא שסופן תסכול  ואכזבה, כדאי לכם לדעת בפני מה אתם עומדים, במידת הצורך לעמוד על שלכם אם לא קיבלתם את מה שהובטח לכם, ולדעת לקבל את הדין  אם ביצועיכם אינם ברמה שמאפשרת לכם לצלול בביטחון.

חשוב לזכור כי צלילת רענון כשמה כן היא  - רענון. לא ניתן בצלילת רענון,  מקיפה  ויסודית ככל שתהיה, בכדי לשנות את יכולת הצלילה האמיתית שלכם. לכל היותר מהווה צלילת הרענון רובד נוסף בניסיונו  ושיפור "התחזוקה" של  מיומנות הצולל.

 

מה עושים בצלילת רענון?

 

הצלילה נחלקת למספר שלבים:

 

היכרות -  לאחר שעברתם תהליך רישום וקבלת ציוד בדלפק הצלילה תופנו למדריך צלילה. מדריך הצלילה ישאל אתכם על ניסיון הצלילה שלכם, מתי והיכן צללתם לאחרונה ואם היו לכם בעיות מיוחדות בצלילה בעבר. זה בהחלט לא המקום או הזמן לשמור על "זכות השתיקה" . ככל  שתספרו על עצמכם (כצוללים) יותר, כך ניתן יהיה להפיק מהצלילה יותר. זה גם הזמן להיזכר אם אתם סובלים מבעיה בריאותית כל שהיא.

 

תדריך ורענון "יבש" -  לפני הכניסה למים תחזרו על סדר הפעולות לבחירת ציוד מתאים לכם ולבדיקת  תקינותו ולאחר מכן תבצעו הרכבת ציוד תחת פיקוח המדריך. תחזרו על כללי ההתנהגות במים, מקרים ותגובות, ותקבלו הסבר על המהלך המתוכנן של הצלילה.

 

סרטון הדגמה להרכבת ציוד:

 

במים -  החלק הראשון של הצלילה מתבצע  במים רדודים. בשלב זה תתרגלו מיומנויות צלילה בסיסיות:

תרגילי ריקון מסיכה חלקי, הסרת ולבישת מסיכה, מציאת וסת ב 2 דרכים, והנשמת בן-הזוג.

 

סרטון הדגמה לריקון מסיכה חלקי:

 

 

 

סרטון הדגמה להסרת ולבישת מסיכה:

 

 

 

סרטוני הדגמה למציאת וסת:

 

 

סרטון הדגמה להנשמת בן-הזוג:

 

החלק השני בצלילה כולל תרגול נשימה ותנועה נכונה, עבודה עם המאזן והריאות ואיזון בעומקים משתנים, 

(לא לשכוח לפמפם בירידה ולא לעצור נשימה)

 

סרטוני הדגמה לתרגולי איזון

 

 

בחלקה השלישי והאחרון של הצלילה מדמים מצב של גמר אויר בעומק רדוד. בתרגול זה עולים מעומק של כ 2.5 מטר אל פני המים, מנפחים את מאזן הציפה עם הפה ומתרגלים הסרה והשלכה נכונה של חגורת המשקולות מהגוף. 

 

סרטון הדגמה לעליה מבוקרת והסרת חגורת המשקולות:

 

 

 

סרטון הדגמה להסרת ולבישת חגורת המשקולות על פני המים:

 

 

יש לקחת בחשבון שהמדריך עשוי לבצע שינויים בסדר התרגילים והחזרות עליהם, וזאת בהתאם לרמת הצוללים אולם בסופו של דבר צלילת רענון אמורה לכלול את כל האלמנטים שציינו.

 

לאחר הצלילה נתיישב ונחזור על משמעויות המושגים תכנון צלילה נכון תוך התחשבות במשתנים רבים, דקומפרסיה ושכרון מעמקים ונתרגל שימוש בטבלה לתכנון צלילה.

 

להסבר איך מתכננים צלילות בעזרת טבלה מומלץ לצפות או להוריד מצגת פאוור-פוינט מכאן,

או קובץ PDF לקריאה מכאן.

 

בגמר הרענון -  המדריך יסכם את כל מהלך הצלילה, הנקודות שיש לחזק ובמידת הצורך ימליץ על צלילה נוספת להמשך. 

 

חתימה על יומן הצלילות -  סיימתם את הצלילה, אל תשכחו לרשום את פרטיה ביומן הצלילות ולהחתים את מדריך הצלילה/מועדון על ביצוע צלילת הרענון. למרות שצלילת רענון אינה צלילת מבחן, במרבית מועדוני הצלילה ירשמו לכם ביומן הצלילות:  עבר צלילת רענון בהצלחה/נכשל. נכשל אין פירושו כי תעודת הצלילה שלכם מאבדת את תוקפה, אלא שבהתאם להתרשמות המדריך, חזרה למים ללא תרגול נוסף עלולה לסכן אתכם.  השיקול אם לגשת לצלילה נוספת עד להשגת המיומנות הנדרשת הוא שלכם. ההחלטה האם לתת לכם שירותי צלילה היא של המועדון.           

 

כמה זמן לוקח -  כמעט שלא ניתן לבצע צלילת רענון  בפרק זמן קטן משעה וחצי (תדריך וצלילה)  כשזמן המים הוא הנדרש הוא כ 35 -40 דקות. כל זה כמובן  בהנחה שלמרות ה"חלודה" לא שכחתם את הבסיס. אולם לרוב, זמן ריאלי לצלילת רענון הכולל הגעה בזמן, הצטיידות ומנהלות ימשך כשעתיים.

       

טיפים -  חזרו על החומר ונסו לרענן את זכרונכם, מידע על התרגולות החשובות תמצאו גם בכתבה: חזרה למים והכנה לצלילת רענון.
ההמלצות של המדריך (בנוגע לצלילה)  נשענות על הניסיון שלו, ויש לו ניסיון. הקשיבו לו וקבלו את ההמלצות גם אם פירוש הדבר שעליכם לתרגל עוד, מה שאומר הוצאה כספית נוספת ואולי שינוי בתוכניות. השאירו את המחשבות על רדיפת הבצע של המדריך / המועדון בצד. לרוב השיקול שעומד לנגד עיניהם הוא לקוח מרוצה ומה שלא פחות חשוב, חי.

וגם אחרי כל זה אנו ממליצים להמשיך לרכוש ניסיון ובטחון במסגרת צלילה מודרכת.

 

ניתן לבצע צלילות רענון בכל יום מימות השבוע, בתיאום מראש,  במועדוני הקבוצה באילת:

במרינה דייברס בטל: 08-6376787  בריף הדולפינים  בטל: 08-6374044