דעה אישית

 

כשמתחילים את קורס הצלילה הראשון, ביומיים הראשונים נכנסים לתרגול מעשי במים שקטים (נקראים גם מים סגורים או מוגנים). למדריך הצלילה אפשרות לבחור האם לבצע את התרגולים בבריכה אמיתית או בחלק שקט ומוגן של הים.pool

אני זוכר את קורס כוכב ראשון שלי שעשיתי לפני שנים רבות בנהריה במועדון של פוצקר. המדריך לקח אותנו לבריכה של בית מלון שקט בלב העיר, שם טבלתי לראשונה כצולל.  מה שזכור לי מהחוויה זה פניהם המשתאות של הזקנים שבאו לשחות, את הנשימה הראשונה מתחת למים ורעש הבועות, את הראות הצלולה ,את חברי לקורס שניסה לעשות סלטה קדימה ופעם אחר פעם דפק את ראשו בקרקעית ואת עצמי משתנק כי המסיכה שלי התמלאה מים במהירות בגלל צחוק בלתי פוסק ונשלט בעקבות זאת.

 

כשצופים בסרטי ההדרכה של padi או ssi, תמיד מראים את הצוללים ביום שמש נעים, לובשים בקלות את ציוד הצלילה ונכנסים למי הבריכה הנעימים. אולי באמת בארה"ב המצב הוא כך, אך בפועל ברוב מועדוני הצלילה אין בריכה (באילת יש כ 2 מועדונים עם בריכה). גם במקומות רבים אחרים בעולם כמו איי תאילנד וצפון קולומביה, רוב המועדונים מסתמכים על הים בלבד.

 

seaאז מהי בהגדרה מים שקטים / בריכה?

(מתוך אוגדן רשות הצלילה): "מקווהמיםמוגן מהשפעות סביבתיות, גלים, זרמים וכו', עומק הקרקעית ידוע ואינו עולה על 4 מ', אפשרות לתרגול בעומק עמידה, תנאי ראות המאפשרים שליטה והדגמה נוחים, ותיחום ברור של איזור התרגול".

 

מה היתרונות של תרגול בבריכה? ובכן, יש לנו שליטה על תנאי הסביבה כך שתהיה נוחה מאד. הראות תמיד צלולה. אפשר לעבוד גם בשעות הערב עם תאורה מתאימה. הכניסה והיציאה למים נוחים. אין גלים וזרמים שמפריעים. כמות המשקולות קטנה כי נמצאים במים מתוקים, כך שאנחנו פחות מגושמים. קרקעית הבריכה נוחה, ישרה ונקיה – מה שמתאים מאד לתרגולים סטטיים. אפשר לחמם ולקרר את המים בהתאם למזג האויר. ולבסוף – אין בעלי חיים יפים ו\או מסוכנים והסחים אחרים המפריעים לבטיחות ולהתרכזות במערך השיעור עצמו.wave

 

מהם חסרונות הבריכה? כמובן, השוני מה"דבר האמיתי". הנוחות והקלות שהיא מאפשרת לנו, חוזרים אלינו כבומרנג כאשר אנו עוברים לשיעורי המים הפתוחים בים. לפתע המשקולות יותר כבדות, יש זרמים וגלים, קר לנו, לא רואים כ"כ טוב, להוריד מסכה פתאם לא קל כמו שהיה...ובעצם כל היתרונות שהיו נהפכים לחסרונות מכיוון  שאיננו רגילים לתנאי הים.

 

 

אז נכון שכשמתרגלים את שיעורי מים שקטים בים ההתחלה היא מעט יותר מאתגרת, אך כמו שאומרים "קשה באימונים - קל בקרב": מלכתחילה אנו מכינים עצמנו לתנאי הסביבה הימית ולומדים מהיום הראשון להתמודד עימם.

ice

 

אם כך, למי מתאימים שיעורי בריכה? כנראה שלכל מי שמתקשה במיוחד וצריך נקודת פתיחה קלה יותר וחופשית מהסחים. אני זוכר לפני מספר שנים חניכה בקורס צלילה בריף הדולפינים שהתקשתה מאד בימים הראשונים עד שמנהל המועדון לקח אותה למתחם ה"סטלבט על המים" לתרגול בבריכה, שעזר לה מאד וסייע לה לסיים את הקורס בהצלחה. לכל השאר, כדאי להתחיל בים. זוהי הסביבה שבה רובנו נצלול רוב הזמן ולכן כדאי מההתחלה להסתגל ולהכיר את הים על יופיו, מליחותו, צבעיו השונים ועל השוכנים בו.

                              

                                                                                               .end

 

 

בהצלחה .