מאת: אסף רגב 

    

כולנו בקהילת הצוללים מדמיינים את היום שבו נוכל להכנס למים בלי משקולות, בלי מיכל, בלי חליפה מסורבלת...בקיצור, בלי מאמץ.

איך יראה העתיד הקרוב והרחוק של ציוד הצלילה? כמובן שהכל במאמר בגדר השערות ושום דבר כמעט עוד לא קרם עור וגידים, אפילו לא כאב-טיפוס, אבל הטכנולוגיות כבר קיימות או כמעט קיימות וצריך רק מעט חזון, דמיון ורצון כדי להגיע לצלילה נוחה, חמימה, חסרת משקל והגבלות.

 

סנפירים: אפשר לומר שפיתוח הסנפירים המפוצלים היתה פחות או יותר ההתקדמות המשמעותית הבלעדית ב30 השנים האחרונות. התחושה היא שדי מיצינו את ההתפתחות בתחום של הנעת הצולל ע"י גופו.

jet_bootsהשלב הבא כנראה יהיה שימוש במנועים. פיתוח של רובוטיקה כמו זו העוזרת לנכים ללכת ולשלוט בגפיים מלאכותיות, ופיתוח מצברים וסוללות קטנות ומאריכות חיים יוביל ל"סקוטרים אנושיים" הטסים במים במהירות הולכת וגדלה.

כבר היום ניתן לרכוש במחיר של כ 3500$ : Jetboots –מדחף חשמלי  המתלבש על רגלי הצולל ( Mazine submersible technology )jet_boots

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תקשורת: אחת ההתפתחויות, שאת ניצניה כבר רואים היום, היא התפתחות התקשורת התת מימית. כבר היום יש מכשירים המאפשרים לשלוח gpsסמסים בין צוללים. ההודעה מתורגמת לגלי קול כמו סונאר ומפוענחת אצל המקבל בחזרה לטקסט. כמובן שגם יש כבר תקשורת קולית במסכות Full face.

מה שעוד לא פותח הוא טכנולוגית אינטרנט היכולה לעבור אל תוך המים, ובמקביל GPS המסוגל לעבוד ללא תחנת ממסר, כמו ספינה או מצוף, המתווכים בין המים לשמיים.

 

אותות אלקטרומגנטיים נוטים להשתבש במעבר במי מלח. כנראה שגם כאן הפתרון יהיה איכשהו בטווח האקוסטי (סונאר). GPS נמצא היום  במכוניות, בטלפונים. מי כבר יכול היום בלי "ווייז"?... איך תהיה צלילה עם "ווייז" תת מימי? “...בעוד 20 מ' באלמוג השולחן פנה ימינה.....” “...מחשב מסלול צלילה מחדש...” יהיה קשה לטעות, ללכת לאיבוד, להעלם לבן הזוג.

 

 

מסכות: בניגוד לכלל והכיוון הטכנולוגי ש"יותר קטן יותר טוב" במסכות המגמה דווקא לגדול. תמיד נהיה זקוקים לחלל אויר כדי שהאור ישבר בצורה שלא נראה מטושטש (אלא אם יום אחד ימציאו עדשות מגע שעושות את העבודה) ותמיד נשאף לשאוף אויר ולא מים דרך האף ולכן גודל המסכה לא יקטן מעבר למה full_faceשהיום. מה שכן, הוא אף עשוי לגדול כאשר המסכה תהפך למרכז התקשורת שלנו.

עולם המסכות יעבור לסגנון full face ויכסה את כל הפנים וגם הפה, כדי שנוכל לנשום בקלות ולדבר אחד עם השני.

 

דמיינו את הדגם החדש לצלילה של משקפי גוגל (google glass) שהוא מסכה עם תצוגה וירטואלית המחוברת לאינטרנט. כל אלמוג או דג שאנו רואים ניתנים לזיהוי ושמם ומידע חשוב עליהם מויקיפדיה מופיע תוך שניות על תצוגת המסכה מול העיניים.glass

 

רוצים לצלם? אין בעיה. המצלמה המובנית מצלמת מיד תמונות או וידאו ומעלה מייד לרשת, לאינסטגרם, לפייסבוק...רוצים לדבר עם סבתא באמצע צלילת עומק ל 40 מטר בקוסטה ריקה? מפעילים סקייפ ומראים לה שהכל בסדר.

 

מחשב צלילה? כבר יש במסיכה. כל התצוגות: זמן, עומק, אויר... הכל מופיע בפינת התצוגה מול העיניים.

ומה בלילה או בראות לקויה? אין בעיה. מיד המסכה שמזהה לבד תנאי אור חלש, עוברת לתצוגת ראית לילה. מי צריך פנסים בכלל?

night

 

מאזנים: כמה המדריכים נלחמים שהחניכים בקורס ילמדו להתאזן כמו שצריך... אי אפשר לצלול בלי איזון. אז למה לא ממציאים כבר מאזן ראוי אוטומטי? כבר לפחות 13 שנה מדברים על רעיונות לפיתוח משאזן שמתאזן לבד. מאזן עם חיישן נפח (בסגנון גלאי נפח נגד פריצות בבתים ומכוניות) המסוגל לשלוט בניפוח וריקון המאזן כדי לשמור על נפח אויר קבוע. כמה קל יהיה? אני מניח שכמו לעבור מרכב עם גיר ידני לגיר אוטומטי. בסופו של דבר מיומנות האיזון הידני תשכח כליל.

 

 

 

לבוש: כמה היינו שמחים להחליף את חליפות הניאופרן המסורבלות ללבישה, הדורשות משקולות. תמיד זה קר מדי, חם מדי, צמוד מדי.....thermosuit

כבר היום יש מערכות ביגוד תחתון חשמלי מחמם, המיועד בעיקר לחליפות יבשות בצלילות עומק טכניות. אילו חליפות דמויות לייקרה עם 5 פדים הממוקמים בגב התחתון, והגפיים. הפדים מעבירים את הטמפרטורה שלהם לשבב מחשב שממוקם באזור החזה, שאחראי להפעיל את החימום שצריך או להפסיקו, כשהצולל מייצר חום בעצמו. כרגע השבב המדובר הוא בגודל קופסת סיגריות ולכן לא מתאים לחליפות רטובות וחצי יבשות הנצמדות לגוף (שלא לדבר על בעית החשמל והמים) אך בוודאי מכשול זה יפתר בעתיד כשהטכנולוגיה תתמזער.

 

 

נשימה: בימים אלו אנו מתבשרים על ההמצאה הקרבה: Triton oxygen mask של Yanko design. מדובר במכשיר המתיימר לפעול כמו זימים של דג ולסנן חמצן מהמים כדי שנוכל לנשום אותו ללא צורך במיכל גז דחוס. האם המהפיכה כבר כאן? ימים יגידו, אך בהחלט מחפשים פתרונות לסוגיות המשקל והבטיחות הנובעות מצלילה עם מיכל גז דחוס. הסוף לכאבי גב ולחיפוש האורינגים (איפה שמתי אותם?)...

triton 

גישה נוספת ומענינת, אך שעדיין לא ראינו את תחילתה מלבד בסרטי מדע-בדיוני, היא פיתוח נוזלים רוויי חמצן שימלאו את ריאותיו של הצולל במקום אויר. במעבר של נשימה מתוך נוזל, יפתרו הבעיות הנובעות מקיום חלל האויר המשתנה בריאות.

liquid breathing

 

 

 

 

 

 

 

 

אם כן, העתיד הלא רחוק נמצא ממש מעבר לפינה, ותקוותי היא שכולנו נזכה לחזות, לחוות ולהנות מהמשך התפתחות ציוד הצלילה לכיוון המעניין, הבטיחותי והידידותי למשתמש.