כתב: איתי זרחיה  מנהל ANDI ישראל

אז מהי בעצם צלילה טכנית? שאלה זו נשמעת פעמים רבות מפי צוללים ומדריכי צלילה כאחד. התשובות הנשמעות לשאלה זו רבות ומגוונות. אתחיל ואומר כי  לטעמי, כנראה שכולן נכונות!

אך ראשית אולי כדאי שנשאל מהי הגדרתה של צלילה ספורטיבית? תשאלו צוללים ספורטיביים ותקבלו גם כאן תשובות שונות‬ ומשונות. בכל זאת ניתן להגדיר "צלילה ספורטיבית" כצלילה שהמניע או המוטיבציה לביצועה הוא‬ הרצון לבצע פעילות מהנה בחיק הטבע ובסביבה התת מימית. הסיסמה "כל אחד יכול לצלול" היא שמכוונת את כל תעשיית הצלילה הספורטיבית, מקורסי‬ צלילה ועד לאחרוני יצרני הציוד. על פי המניע הזה נקבעה מסגרת ההדרכה, ציוד החובה וגבולות‬ ‫החשיפה לצלילה ספורטיבית.‬ למעשה מציבה תעשיית הצלילה הספורטיבית גבולות ברורים, שרמת הסיכון בהם נמוכה יחסית.
בין גבולות אלה נמצא את מגבלות העומק בהתאם להסמכה (40 מטרים כגבול אבסולוטי לצלילה ספורטיבית), זמני צלילות שהם מחוץ לתחום המחייב ביצוע חניות הדקומפרסיה וצלילה במים פתוחים בלבד, כאשר ישנה גישה ישירה לפני המים בכל שלב בצלילה.

הצלילה הטכנית אם כן באה לענות על הצורך לחרוג מגבולות הצלילה הספורטיבית תוך שמירה על מעטפת הבטיחות - אולי מעבר למגבלת העומק, אולי מעבר לתחומי הצלילה ללא חניות דקומפרסיה, אולי צלילה בסביבה מקורה כגון אוניה טבועה ואולי מעבר לכל הגבולות שציינו עתה. אך ההבדל האמיתי טמון בגישה הנדרשת לשם שמירה על רף הבטיחות הגבוה (לעיתים אף גבוה מאשר מקובל בצלילה ספורטיבית רגילה) כאשר אנו צוללים אל מעבר לגבולות אלה! המפתח לגישה זו טמון בהכשרה מתאימה מבעל מקצוע בתחום, בצבירת ניסיון הדרגתית וב"ארגז כלים" המכיל ציוד, כללים, ונהלים מתאימים ולא פחות חשוב – צניעות (ראו גם את המאמר: זו לא צלילה טכנית).אלמנט נוסף שמייחד את הצולל הטכני הוא המחוייבות.  לא תמצאו צולל טכני שאין ברשותו  ציוד צלילה שהוא המילה האחרונה, "משופצר" לעילא,  מתוחזק ברמה הגבוהה ביותר וכולל את כל ציוד העזר שנדרש לצלילה שאותה הוא עומד לבצע.

כמעט תמיד תשלב הצלילה הטכנית לפחות שני אלמנטים שאינם קיימים בצלילה ספורטיבית:‬


1.יתירות (Redundancy) – כל המערכות תומכות החיים אצל  הצולל הטכני הנן מערכות כפולות: לפחות שני מקורות גז לנשימה, מאזן ציפה עם פנימית כפולה ושני מנגנוני ניפוח עצמאיים, שעוני עומק וזמן כפולים,  וגם בתכנית צריכת  גז הנשימה נלקחים מקדמי ביטחון גבוהים.

2. לפחות שני סוגי תערובות של גזי נשימה לשיפור מקדם פינוי הגז האינרטי בעת העלייה.

תערובות אלה, למעט בשלבים מתקדמים במיוחד של צלילה טכנית, הינן תערובות אוויר מועשר בחמצן (נייטרוקס). לנשימת תערובות כאלה יתרונות מעשיים ובטיחותיים רבים, גם בצלילה ספורטיבית רגילה. את המידע על צלילה בנייטרוקס והצעדים הראשונים לעבר הצלילה הטכנית תוכלו למצוא  בקורסי ANDI -  קורס צולל נייטרוקס דרגה 1  וקורס צולל נייטרוקס דרגה 2.

בנוסף, נכון גם לומר כי צלילה טכנית הינה צלילה משימתית, צלילה שאנו מבצעים לשם מטרה מסוימת, אך ההבדל אינו כה גדול כפי שנדמה לעיתים. אם תשאלו את מרבית הצוללים הטכניים מדוע הם צוללים תקבלו תשובה אחידה כמעט: "לשם ההנאה!" בכך דומה הצלילה הטכנית במרבית המקרים לצלילה הספורטיבית. בצלילה הטכנית טמונה הנאה רבה. צוללים רבים מצאו מחדש בצלילה הטכנית את תחושת ההרפתקה והעניין ואת תחושת ה"יחידה המובחרת" אשר היו מנת חלקם בתחילת דרכם כצוללים ספורטיביים ובימיה הראשונים של הצלילה הספורטיבית.


צלילה טכנית - כך תעשו את זה בטוח...
ואולי זהו המקום לתקן טעות נפוצה: צלילה טכנית אינה מסוכנת יותר מצלילה ספורטיבית! הקפדה הבנה ויישום של כל כללי הביצוע הנדרשים לביצוע בטוח של צלילה טכנית  מבטיחים שרמת הסיכון לא תחרוג מזו שאליה אתם נחשפים בצלילה ספורטיבית !
זכרו כי ניתן לעבור את גבולות הצלילה הספורטיבית בבטחה ובהנאה אך ורק תוך יישום גישה הכוללת, כפי שאמרנו, הכשרה מתאימה, צבירת ניסיון הדרגתית, ציוד איכותי ונהלים מתאימים. תוכלו ללמוד עוד על צלילה טכנית בקורס צולל טכני דרגה 3 של ANDI.
להתראות במים!