עלamph4 האתר - הרעיון להקים ריף מלאכותי באילת אינו חדש  ואף  קרם "עור וגידים" מספר פעמים בהצלחה כזו או אחרת. בין האתרים שהוקמו – לעיתים ביוזמה מקומית - כמו ה"יתוש" ובמקרים אחרים באישור ושיתוף פעולה (נדיר של כל הגורמים) ניתן למנות  את  הסטיל , שונית תמר וגן הפסלים.
איש אינו חולק על- כך כי הקמת שונית מלאכותית, בעיקר באזורים שאינם נחשבים לאתרי צלילה קלאסיים, תפחית  את הלחץ מהשונית הטבעית מהצד האחד ותפיח חיים באזורים שאינם "מצוללים".
אתר הרכבים האמפיביים, למרות הכוונות הטובות של מקימיו לא מילא את  יעודו ונשאר מיותם מצוללים כמעט לחלוטין.
וכך, לאחר  אין ספור אישורים ומאבקים בירוקרטיים ארוכים ומתישים נמצא לו מקום חדש. במהלך מספר חודשים הוא הועבר ממשכנו הישן אל החדש וממש בימים אלו נסתיימו העבודותובימים הקרובים ניתן יהיה  להכריז על פתיחתו  באופן רשמי. 
למקום החדש שנבחר מספר יתרונות: הוא ממוקם בתחום 300 המטרים האסורים לכניסת כלי שייט, כך  שסכנת כלי השייט מעל ראשי הצוללים אינה קיימת.  עומק הצלילה המרבי – 14 מטר הופך  לנגיש לצוללים בכל הרמות ומיקומו והאישורים שכבר הושגו יאפשרו  להוסיף לו בעתיד אובייקטים נוספים.

מחקר שנערך במקומם הישן של הרכבים ולאחר מכן במשכנם החדש הראה כי בתוך פרק זמן קצר נספרו במקום החדש יותר מיני בעלי חיים מאלו שהיו במיקומו המקורי.

מיקום ואיך מגיעים - האתר נמצא  בחופה הצפוני של אילת, כ – 280 מטר דרומית  מזרחית לקו החוף של מלון הרודס,  והוא נפרש לכיוון  מזרח.  שני מצופי עגינה לסירות (שקועים)  שהיניחה  רשות שמורות הטבע מסמנים  את מיקומו של האתר, שבעתיד הקרוב אמור להיות מתוחם גם בחבלים.
למרות שניתן להגיע אליו בשחייה על פני המים -השילוב של שחייה  ארוכה למדי על-פני המים  - צלילה, ולאחר מכן חזרה גם היא על-פני המים, לרוב כנגד הרוח (משטר הרוחות באזור הוא  במרבית ימות השנה  של רוחות צפוניות ), אינו מומלץ. 
הגעה  עם סירה  היא אם כן הדרך המומלצת יותר.  תגיעו לצלילה רעננים.  וסירת פיקוח ודגל צוללים יבטיחו  לכם חזרה בטוחה אל פני המים.
יהיו כמובן מי שיטענו לקונספירציה שמטרתה  לגזול מרשרשים יקרים מכיסי הצוללים ולהעשיר את קופתם של מועדוני הצלילה החמדניים. אז שיטענו...

מסלול הצלילה - האתר  מתפרש על שטח של כ - 1000 מ"ר  ע"ג מצע חולי,  נקי מאלמוגים, אך עשיר בדגה. בעיקר ניתן לצפות בכמויות גדולות  של זהרונים, עקרבנונים, נפוחיות ודגי ריף קטנים.
ע"ג האובייקטים שהועברו למקום התפתחו אלמוגים רכים שמרביתם שרדו את ההעברה וכבר מאכלסים אוכלוסיות של דגי שונית. למרות שמדובר באתר בעל שטח קטן יחסית, מי שאינו ממהר ל"כסות שטחים"  יוכל לבלות בו  30 דקות לפחות.
העומק המירבי באתר הוא  כ-14 מטר ובשל מיקומו, ובשונה מאתרי החוף הדרומי,  שיפוע המדרון הוא מתון ביותר  ואין כמעט שינויי עומק בכל שטחו.

amph7 amph2 amph3
amph1 amph5 amph6


חשוב לדעת  - התמצאות מתחת למים -  בהגעה עם סירה אין כל קושי בזיהוי האתר והתמצאות בו, אולם אם עזבתם את שטחו  ואיבדתם קשר עין עם  נקודת זיהוי ברורה אתם עלולים לגלות  שההתמצאות  בשטח חסר נקודות יחוס  עשוי להיות בעייתי.  לצוללים שהתמצאות מתחת למים אינה הצד החזק שלהם מומלץ בחום להישאר בתחומי האתר.

במקרה חרום – אם הגעתם למקום בסירת צוללים מסודרת - נקודת מפגש במקרה של  הפרדות מהקבוצה או  התפתחות מצב המחייב עזרה תהיה  הסירה. אם הגעתם בשחייה מהחוף  אתם עלולים להקלע למצב  בעייתי  הן בשל  המרחק הגדול והן בשל  החוף  שמרוחק יחסית  ממקום שבו ניתן לבקש עזרה. מכל מקום, הנקודה הקרובה ביותר תהיה מלון הרודס או נופשים שפזורים לאורך החוף.


שתהיה לכם צלילה בטוחה ונעימה