כתב: יותם ברק
צילומים: דני ברחנא

על האתר - מערבה לחופה היפהפה של יפו התגלה שבר של ספינה טבועה. הסיפור מאחורי ספינת הבוטנים הוא אחד המעניינים בהם נתקלתי, הספינה שהתגלתה על ידי צוללים היא ככל הנראה ספינת קיטור ששירתה את הקו ממצרים לאירופה. הספינה טבעה בשנת 1934!

תארו לעצמכם יום סגרירי, תחילת מרץ, אתם רב החובל של ספינת מסחר שמגיעה ליפו. רוחות מערביות מתחזקות, הים הולך ועולה, ולכם יש 56 נוסעים שסביר להניח שחלקם או רובם כבר עם מחלת ים. וכאילו  כל זה לא מספיק הספינה עולה על אחד הסלעים שמצויים בשפע בחוף...מה עושים??? מפנים את הספינה כמובן וקוראים לעזרה. אבל למרות הקרבה אל החוף לא הכל הולך חלק ויש בעיות בפינוי, אחד מאנשי הצוות מוצא את עצמו במים, נסחף לכיוון לב ים,  איש צוות אחר שמבחין במצוקתו קופץ למיים להצילו וכמו שאומר השיר "טובעים השניים מן האחד". למזלם של השניים  מגיע אדון מוחמד, מציל אותם בעזרת גלגל הצלה ומביא אותם לחוף מבטחים.
ומוחמד? הוא מקבל על פעולה זאת את עיטור העוז, עיטור שהוענק ע"י Board of Trade Medal for Saving Life at Sea.
אז מה הקשר לבוטנים? השם ספינת הבוטנים הוא השם שניתן לאתר בזכות מטען הבוטנים שהיה עליה, התפזר וכיסה את כל החוף לאחר שטבעה.

כיום, הספינה שאורכה כ - 90 מטרים שוכבת במים הרדודים (6 מטרים), וניתן להגיע אליה מהחוף. תוך כדי הירידה לחוף ניתן לראות את הצללית הגדולה של הספינה שבהתחלה נראית אולי כמו חלק מהריף הים תיכוני שאנחנו מכירים ואוהבים. חלקים רבים בספינה נשתמרו בצורה יפה: דוודי הקיטור, ציר ההגה הענקי שנשאר זקוף במים, חלקים מן המדחף, התורן ועוד הרבה חלקים מרשימים מאוד בגודלם. כמו בכל ספינה טרופה גם ספינת הבוטנים משמשת בית לדגים ויצורי ים האופייניים לים התיכון ואפילו ניתן להבחין  דגים גדולים ותמנונים שמקומות המסתור שבספינה אפשרו להם לשרוד את הדייגים...


מסלול הצלילה
– הכניסה לאתר היא דרך מדף הסלע עליו יש לצעוד כמה עשרות מטרים בטרם הוא משתפל ומאפשר קפיצה של: "צעד לפנים". משם שחייה קצרה וניתן להבחין בצלילתה של הספינה.
משך הצלילה הוא כ – 35 דקות בעומק של עד 6 מטרים.
הצלילה נעשית מסביב לגוף הספינה .  (אין כניסה למדורים פנימיים). את הצלילה מסיימים באיגוף גדול לכיוון דרום מזרח כדי להגיע לאזור יציאה חולי שחוסך את הצורך לטפס בחזרה אל מדף הסלע שממנו נכנסנו. 

חשוב לדעת -  הצלילה באתר אפשרית רק כאשר הים שקט ולפיכך השעות המומלצות הן שעות הבוקר המוקדמות.
בשל המצאותם של דייגי מכמורת חובה לצלול עם מצוף סימון.

הצלילה מתאימה לצוללים בכל הרמות. יציאות מאורגנות לאתר מתקיימות מהמועדון בת"א במועדים קבועים ובתאום מראש בטל: 03-5271440

צלילה מהנה   

מצורף קישור לעבודת המחקר של פביו ורגה:  http://flaviu.110mb.com/docs/bilbeis%201934.pdf