כתב :  גור צור 
צילומים: צוות העבודות התת מימיות של מרינה דיוורס

אי שם, בתחילת שנות ה - 90 , הוחלט לעשות מעשה ולהקים ריף צלילה מלאכותי בחופה הצפוני של אילת. האתר המתוכנן היה אמור להתבסס על מספר אלמנטים שיהוו את ההבסיס להתפתחותו של הריף : גן פסלים (שלא שרד את תהפוכות העיתים), פירמידת מתכת, וגרוטאות מתכת ישנות.  הרעיון היה חיובי ואפילו עבר לשלב הביצוע ורק בעיה קטנה אחת ה"עיבה"  על התוצאה הסופית – מיקומו הבעייתי של האתר.  למרות כל הכוונות הטובות וההשקעה, האתר נשאר מחוץ לתחום לקבוצה קטנה ושולית משהו (שעבורם הוקם) – הצוללים...

וכך אירע שבמהלך השנים האתר נשכח מלב  והצלילה בו  הייתה שמורה ליודעי סוד בלבד. בקרב קהילת הצוללים הסתובבה שמועה  על אתר " סודי " שממוקם בחופה הצפוני של אילת ובו יש מספר כלי רכב שמשמשים כקרקע פורייה לקיום ריף מלאכותי. ואולם, האתר אינו נגיש לצוללים מכיוון שהוא נמצא מעבר לקו 300 המטר (הקו שממנו ואילך אין מגבלה על המצאות כלי שייט) מה שלמעשה מתיר את השימוש באזור לכלי שייט מכל הסוגים ובמיוחד לסירות לנהיגה עצמית (סירות שהנהיגה בהם אינן מחייבת ברישיון משיט). ומי שבכל זאת התעקש להגיע לאתר יכול היה לעשות זאת רק בשעות הבוקר המוקדמות  לפני שעם ישראל מסיים את ארוחת הבוקר במלון  ומשיטי הסירות מתחילים " לקרוע" את הים ולסכן את ראשי הצוללים.

רכב אמפיבי בביתו הישןהחלק המתואר של  האתר מורכב מארבעה רכבים אמפיביים ( אמפיביים = דו שימושיים – גם מים וגם יבשה ) אשר נלקחו שלל באחת ממלחמות ישראל מהצבא המצרי. אותם רכבים נקנו מהצבא  ע"י חברה לטיולי מדבר, אשר השתמשה בהם לנסיעה במדבר ולאחר מכן לנסיעה קצרה במים עם קהל תיירים צוהלים. אני בעצמי זוכר חווה של נסיעה על אחד מהכלים האלו בחוף טאבה. החוויה של טיול מדברי ולאחר מכן " טבילה " עם רכב נוסע במים הייתה בהחלט חוויה מרעננת...
נוסף על הרכבים האמפיביים ישנו מכבש כבישים, מכולה גדולה ומספר אלמנטים מתכתיים נוספים. עם השנים נוצרה באזור התיישבות של בעלי חיים רבים אשר השתמשו באלמנטים השונים כמקום מקלט וכריף מלאכותי עשיר.

לפני כשנתיים, בשיחה עם אדם עתיר זכויות באילת בשם שמוליק תגר (שאת פועלו בנושאים סביבתיים וקידום התיירות באילת  קצרה היריעה מלהכיל) עלתה הבעיה שמציקה לכולנו כצוללים - מצד אחד  חוסר משווע באתרי צלילה באילת ומהצד האחר ישנו אתר יפה ועשיר שכמעט ואינו נגיש לצוללים.
ושמוליק לקח על עצמו את המשימה – הוא יהיה אחראי על אישורים, היתרים ותאום בן כל הגופים הנוגעים בדבר ווהצוות הטכני של מרינה דיוורס  מקבוצת הריף יהיה אחראים לביצוע של המשימה בהתנדבות !!!.

מציפים את המכבשאחרי זמן רב ובירוקרטיה אין סופית בין גופים שיכולת ההידברות וההסכמה שלהם אינה עניין מובן מאליו  הגיעו כל האישורים, ובחודש דצמבר 2008 התחלנו בעבודה.

ההתחלה הייתה בסימון הבית החדש לאתר, מזרחית למלון הרודס, בתוך תחום 300 ה מהחוף. הגוף הראשון שזז הוא המכבש הכבד שמשקלו כ - 11 טון !!! ותאמינו לי שלהזיז 11 טון במים זה לא דבר של מה בכך. על הביצוע היו אמונים איתי ואייל ממרינה דיוורס ואבי ונועם מרשות הטבע והגנים.

במהלך חודש  ינואר הקרוב (2009) יסתיימו בעזרתם  האדיבה של נפטון והעוסקים במלאכה עבודות הזזת האתר  ולציבור הצוללים בארץ יהיה אתר צלילה  חדש ומחודש והכי חשוב  - בטוח לצלילה  .
הודעה על גזירת הסרט של האתר החדש תגיע בסיום העבודות.סרטון קצר של העבודה