כתב: איתי זרחיה

מועדון הצלילה של קבוצת הריף במרינה של תל אביב מהווה נקודת  יציאה  מושלמת  ללא מעט אתרי צלילה הפזורים לאורך חופי ת"א .  וכן, יש מה לראות  בים התיכון ויש מה לראות אפילו לאורך חופי העיר ללא הפסקה (שאין כל סיבה שתפסיק כאשר מגיעים לקו המים)...

שני אתרים המתאימים לצוללים בכל הרמות ונמצאים בקרבת החוף הם "ריף הציפור"  ו"הדרג'ר":

ריף ציפור מפורסם בגלל דגי הציפור שבו, טוב , לא באמת... הוא  נקרא כך על שום אנדרטת הציפור הנמצאת על החוף למולו, והוא חלק מריף סלעי ארוך, המתמשך למול מרבית חופי ת"א ויפו .
ריף ציפור הינו למעשה המשך ישיר כמעט של אתר הצלילה מערות גורדון, וכמו במערות ניתן לראות בו  ביום טוב שלל יצורי ים וביניהם: חשופיות ענק, דיונונים, תמנונים ואף סטינג ריי (חתולי ים) לבעלי המזל האמיתי וזאת, בנוסף לתצורות הסלע והקרקע המעניינות ו"הנוכחות" תמיד. היציאות לריף הציפור מתקיימות לרוב בימי שישי. היציאה לאתר היא בסירה   וזמן ההגעה אליו הוא  כ 5-7 דקות. ניתן להגיע לריף גם מהחוף אך שם כך יש לשחות מרחק נכבד למדי ובמקרה של פינוי בהחלט עלולה להיווצר בעייה.  
נגיע לאתר -  גלגול לאחור ואנחנו במים! בית ינאי יקשה - "למה לאחור?" ובית הילל יענה: "כי בגלגול לפנים ניפול בתוך הסירה!"
נעמיק לאורך חבל העוגן ונצא לתור את  נפלאות האתר. עומקו המירבי הינו כ - 12 מטרים וזמן התחתית יהיה כ-40 דקות או עד גמר האוויר. בסוף הצלילה נטפס חזרה אל הסירה  בעזרת הצוות הנדיב ונפליג בזריזות חזרה אל הקפה והמקלחות במועדון.  ההפלגה הקצרה  אל האתר במטיחה כי גם  גם הסובלים ממחלת ירוו ממנו נחת....

הדרג'ר הוא כלי שייט שתפקידו לשאוב חול ובוץ מקרקעית הים. הוא נמצא לרוב בכניסות למרינות ונועד לשמור על עומק הקרקעית של הכניסה חמריה על-מנת להבטיח גשיה בטוחה לכלי השייט הבאים בשעריה. כדי למלא את יעודו הוא מצוייד במשאבה עוצמתית שיכולה  לשאוב את קרקעית הים אל סיפונו, שם יופרד מהחול ששאר על סיפונו והמים יוחזרו אחר כבוד למקום שממנו באו.
לדרג'רים  מגוון צורות וגדלים אך לרוב מידותהם צנועות יחסית וצורתם מלבנית.
דרג'ר כזה הוא אתר הצלילה שלנו.  שמידותיו הן:  אורך כ-12 מטרים, רוחב  וכ-7 מטרים  והוא שקוע בעומק הנוח של כ-17מטרים.
כמו כל חפץ גדול המונח על קרקעית הים ומסביבו בעיקר חול ,  הדרג'ר יוצר מקומות מסתור שמושכים  ומרכזים סביבם ובתוכם את הדגה המקומית וביום טוב ניתן לצפות בלהקות דגים מסוגים שונים מקיפות אותו.
לאר כוס קפה ותדריך  במועדון נעלה על הסירה ונפליג כ -  900 מטרים מערבית למרינה (זמן הפלגה של  כ 5-7 דקות), ונעמיק על חבל העוגן עד לספינה עצמה. זמן התחתית בעומק זה מאפשר לנו לעיתים "לאחד אתרים" ולבקר גם בגוררת הקטנה (עליה בכתבה אחרת) השוכנת במרחק של כ 80 מטרים מהדרג'ר. אבל גם אם אתרע מזלנו ולא הספקנו להגיע לגוררת,  הדרג'ר היא צלילה מספקת בפני עצמה. כמו ריף הציפור, גם אתר זה מתאים לצוללים בכל הרמות כולל צוללים אשר נמצאים במסגרת 20 צלילות ההסמכה שלהם.


חשוב לדעת  
למרות שגם בים התיכון ניתן לצלול כמעט בכל ימות השנה, העונות הטובות הן עונות המעבר. בימות הקיץ, כאשר משטר הרוחות הוא של רוחות מערביות עות הצלילה הנוחות הן לרוב שעות הבוקר המוקדמות.
בשל מרחק הצלילה מהחוף אתרים אלו אינם מומלצים ליציאה בשחייה.
אם אתם יוצאים אליהם באופן עצמאי, בין אם בכלי שייט ובין אםבשחייה, מומלץ לעדכן אדם נוסף על החוף  לגבי פרטי הצלילה מיקומכם המשוער בים ושעת החזרה .

מידע נוסף על ימי ושעותהיציאה ניתן למצוא בתוכנית הפעילות השבועית של המועדון,   בטל: 03-5271440 או, במייל: telaviv@scuba.co.il


צלילה נעימה