חוף גורדון בת"א הוא אחד החופים הפופולאריים בארץ אבל קרוב לוודאי שרק מעטים יודעים שממש במרחק טפיחת סנפיר ישנו אתר צלילה חביב, המתאים לצוללים בכל הרמות. היציאה דרך שובר הגלים מאפשרת כניסה נוחה למים גם בימים שבהם הים אינו שקט במיוחד.
מערות גורדון, או כמו שאנחנו קוראים לו: אתר הבית, הינו חלק מריף סלעי הפרוס לאורך חופי תל אביב.


מול חוף גורדון, במרחק שחיה קלה, בעומקים של שש עד תשע מטרים מפתיע הריף עם שלל קניונים, קשתות ומערות סלע. בשל עומקו הרדוד והגישה הקלה מהחוף וממועדון הצלילה שלנו בת"א, מתאים האתר גם לצוללים מתחילים בראשית דרכם, ולכל מי שצלילה מסירה מקשה עליו לשמור על ארוחת הבוקר שלו לעצמו. זהו גם אתר נוח במיוחד לכל מי שנמצא במהלך   20 הצלילות הנדרשות בכדי להפוך לצולל עצמאי.

 
רבים מהצוללים התל אביבים ה"שרופים" מבקרים בו באופן קבוע. ביום עם ראות טובה נוכל לפגוש שלל חשופיות, תולעים זיפניות ועם קצת מזל תמנונים דיונונים ומחבטנים.


איך מגיעים: נפגש במועדון הצלילה שממוקם במרינה למי שעוד לא מכיר) ולאחר התארגנות, קפה ותדריך נצא מהמרינה אל חוף גורדון וניכנס למים.
לאחר שחייה (טילוף בז'רגון הצוללני) של כחמש עד 10 דקות בקורס מצפן של כ 330 למרחק של כ - 100 מטרים, נשקע ישירות עד לעומק של כשישה מטרים ונתחיל לטייל ברחבי הריף עד לעומק מכסימאלי של כ -  9  מטרים (עם המחשב בקרקעית...). בגלל גודלו של הריף ניתן לעשות מספר מסלולים רב מבלי לחזור על אותו מסלול.
לכל מדריך יש את המסלול המועדף עליו אך ניתן לחלק את המסלולים לשני אזורים עיקריים : מערות צפון ומערות דרום. את הצלילה נסיים בשחיה איטית חזרה, מקלחת ושתיה חמה במועדון.


חשוב לדעת – רוחות  מזרחיות  משטיחות את פני הים ויוצרות תנאי צלילה מעולים בקרבת החוף אך מקשות את החזרה אליו.
למרות שהצלילה היא צלילה רדודה, מרחק של 100 מטרים מהחוף עשוי להתגלות כאין סופי במקרה חירום ואפילו כאשר מחליטים לחזור בשחייה על פני המים.
בשל העדר מדרון ברור  וראות שעשויה להיות מוגבלת, חשוב להצטייד במצפן  לזיהו כיוון ומצוף סימון מתנפח למקרה שאיבדתם כיוון ואינכם בטוחים היכן אתם יוצאים.
למרות שמדובר בצלילה פשוטה, למי שאינו מורגל בתנאי הצלילה של הים התיכון  מומלץ בחום להצטרף לצלילה מודרכת או לפחות לקבל תדריך מפורט וטיפים במועדון הצלילה. 
מידע על צלילות מודרכות  ותנאי הים ניתן לקבל בטל: 03-5271440 או במייל telaviv@scuba.co.il


צילומים: תומר לביא

צלילה נעימה...