מאת : איתי זרחיה
צילומים: אמיר גור וחברי ה"כנופיה"


על האתר
ספינות טרופות הציתו את דמיונם של מחפשי אוצרות והרפתקאות מאז ומתמיד,  לא יפלא איפה שכל ספינה טרופה הופכת מוקד משיכה לצוללים, אך לא רק. שלד הספינה הופך עד מהרה לבית גידול מועדף ע"י יצורי ים שונים שמשתמשים בגוף הספינה כמצע להתפתחות מיני אלמוגים וצימדת ים והופכים את החללים האפלים שבגוף הספינה למקום מגורים ומסתור.
בתחילת שנות ה -90 טובעו מספר ספינות ע"י ההתאחדות הישראלית לצלילה. המפורסמת מכולן ה ה"סטיל" סופה  שהוטבע בשנת 94 והפך להיות עד מהרה לאתר הצלילה הפופלארי ביותר באילת. 
אך זכות ראשונים שמורה לזאב הים, לשעבר ספינה של בית הספר לקציני ים בעכו, שטובעה ב1993  מול חופי תל-אביב-יפו ומאז מהווה את אחת האטרקציות המרכזיות לצלילה באזור.

זאב הים מבט מלמעלה

 

איך מגיעים
זאב הים טובעה  במרחק של כ 2.2 מייל ימי (כ - 4 ק"מ) דרום דרום מערב מפתח המרינה של ת"א. משך ההפלגה בסירה מהירה היא כ - 10 דקות בים שקט וכ – 20 דקות  אם הים גבוה מעט יותר.  לרוב היא מסומנת במצוף שלא פעם "מאומץ" ע"י דייגם "תמימים" ולכן מוטב להצטייד ב- GPS שמיקומה המדוייק הוזן בו מבעוד מועד. 

מסלול הצלילה
בימים שבהם הים צלול ניתן להבחין בצללית הספינה  כבר מפני המים. כך או כך,   הירידה  אל האתר תהיה לאורך חבל  העוגן או אנך ירידה. הזרמים במקום הם לרוב חזקים למדי והיעזרות בחבל העוגן/אנך איננה בבחינת מותרות.
ה"זאב", כפי שהיא נקראת בקיצור,  היא ספינה באורך של כ – 40 מטר  ומונחת על קרקע חולית שעומקה כ – 30-32מ'. סיפוניה, הן הקדמי והן האחורי  נמצאים בעומק של כ -25מ',  ובמרכזה פעור פתח של מחסן  גדול שלמרות שבחלקו העליון הוא פתוח לגמרי , הוא  חשוך למדי ומחייב פנס בעת הכניסה אליו.
ה"זאב" מאפשרת ביצוע של צלילת "חדירה" לצוללים מנוסים בלבד המצויידים בהתאם, או צלילת סיור מרשימה ללא חדירה אל חלליה הפנימיים.  
החול מסביבה מרוצף בקונכיות ועם קצת מזל ניתן לראות להכות של כרומיות, סרגוסים, ולעיתים גם חזירים. לחובבי ספינות טבועות הספינה עצמה היא המעדן האמיתי. הזאב נשארה שלמה כמעט לגמרי, מלבד חלק מהתרנים שנשברו באחת מהסערות וכעט מונחים לידה , והיא נחה על גחונה במידבר הצדפים הגדול של ת"א.

זאב הים


חשוב לדעת - עונת  צלילה מועדפת
- בעקרון כל השנה  אולם באופן פראדוכסאלי  ימי הצלילה הטובים ביותר הם דווקא בעונות המעבר ובחורף, בין הסערות . בכל מקרה, השעות המועדפות הן שעות הבוקר המוקדמות.
  

על הים - לצוללי הים האדום כדאי לדעת כי הצלילה בים התיכון עשויה להתגלות כסיפור שונה לחלוטין. היציאה בסירה אל הים הפתוח עלולה להיות מלווה במחלת ים ולפיכך רצוי לקצר את שלב הירידה אל המים ככל הניתן. Swell , זרמים חזקים וראות לקויה הם בני לוויה של כל מי שצולל בים אמיתי .
התארגנות ספונטאנית לרוב אינה אפשרות ריאלית ולפיכך יש לתאם עם מועדון צלילה תל אביבי את היציאה אל הים. 

צלילה לספינה טרופה – גם ללא כניסה לחללים סגורים הצלילה לספינה טרופה היא לרוב בעלת מקדם חרדה גבוה יותר והיא אינה מתאימה לצוללים חסרי נסיון. כל תכנית של חדריה אל הספינה עצמה מחייבת הכשרה  הכנה מוקדמת והצטיידות מתאימים. אל תנסו להציץ פנימה רק לרגע ...

צריכת אוויר  וזמן תחתית –  כדי למצות את אתר הצלילה ובשל עומקו הגדול יחסית  מומלץ  לצלול עם תעורבת של נייטרוקס 32 /36 ולתכנן צריכת אוויר גדולה מהממוצע האישי שלכם.

הגעה ופינוי - בשל המרחק מהחוף, פינוי במקרה חירום מחייב כלי שייט  אמין, עם משיט שאינו חלק מצקבוצת הצוללים, מכשיר קשר וציוד חמצן ועזרה ראשונה.  אל תתפשרו על פחות מזה.

קבוצת הריף  מקיימת התמחות לצלילה בספינות טרופות  ומארגנת   יציאות מסודרות לזאב הים בתאריכים המתפרסמים מראש  וע"פ דרישה דרך מועדון הקבוצה במרינה בת"א . פרטים בטל: 035271440

מידע נוסף על האתר  ניתן למצוא  בספר : מתחת למים  44 אתרי צלילה בישראל  מאת אמיר גור שהתפרסם בהוצאת מפה ובבלוג של אמיר גור