נושא המאמר  בשינויים קלים  נמסרו לנו ע"י  רמי סדנאי. המאמר המקורי פרי עטו של סדנאי  התפרסם בעבר בעיתונות צלילה מקצועית  בחו"ל.

רמי סדנאיאת רמי  סדנאי נראה שאין צורך להציג (ובכל זאת הוא שווה כתבה נפרדת) -  הוא צולל משנת 64 ,  ועבר  כמעט את כל התחנות האפשריות  בעולם הצלילה , החל משירות כצולל ולוחם בחיל הים, דרך צלילה מקצועית בים הצפוני , הדרכת צלילה ,  יו"ר ועדת ההדרכה של  ההתאחדות הישראלית  לצלילה (בימים ששימשה רשות מוסמכת), ומאז שנת 97  הוא משמש כפקח של רשות הצלילה.
כפקח צלילה , כל אירוע צלילה, קל כחמור,  עובר דרכו,  וכנציג הרשות המוסמכת  הוא מעורב באיסוף הנתונים שהובילו לאירוע וניתוחו. בנוסף סדנאי הוא מדריך צלילה בכיר ורב נסיון והוא מאמין כי את התוצאות החמורות של חלק גדול מתאונות הצלילה שארעו ב 10 השנים האחרונות ניתן היה למנוע אילו ידעו הנפגעים לבצע  פעולה אחת פשוטה - הטלת חגורת משקולות. אמונה זו הובילה את רמי להוביל קמפיין הנושא את השם :


ולמתקשים באנגלית -  צוללים מתים כשהם חגורים בחגורת המשקולות.

בדוח זה אומר סדנאי אציג את כל המידע הרלוונטי להבנתו של האירוע המתואר, אולם מטעמים של צנעת הפרט הושמטו פרטים מזהים של נשואי האירוע .
מכל מקום מציין סדנאי,  נתון אחד היה משותף לכל האירועים שהסתיימו בטביעה ובכולם, למעט אחד, במות הצולל – כל הנפגעים נמצאו על הקרקעית  כשהם חגורים בחגורת המשקולות!

המקרים שיוצגו להלן התרחשו  בים התיכון ובים סוף  במהלך עשרת השנים האחרונות, לצוללים שהוסמכו ע"י ארגונים שונים ובמדינות שונות בעולם.

1. בשלושה מקרים נפרדים, צוללים  חסרי נסיון, בעלי תעודת צלילה כוכב אחד שהיו במסגרת צלילות מודרכות, סימנו סימן מצוקה ושניות לאחר מכן "רצו למעלה" כשהם נעלמים מעיני הקבוצה.  כל אחד מהשלושה נצפה מגיע אל פני המים ומייד לאחר מכן שוקע חזרה.
צוותי חילוץ והצלה מצאו אותם בעומקים של 17-30 מטר כשהם מחוסרי הכרה כהשם חגורים בחגורת המשקולות . לרוע המזל איש מהשלושה לא שרד.

2. בשני מקרים נפרדים צוללים מנוסים  בעלי תעודת צולל בכיר  שצללו לעומק של 27 מטר נפרדו מהקבוצה שאיתה צללו.  על פי עדות של דייג שהיה במקום הם נצפו לפרק זמן קצר על פני המים מנופפים לעזרה ואז נעלמים.
צוות חילוץ וחיפשו מצא את שני הצוללים על הקרקעית, חסרי רוח חיים כשהם חגורים בחגורת המשקולות .

3. במקרה אחר, צולל חסר נסיון בעל תעודת שני כוכבים שחה ביחד עם קבוצת צוללים על פני המים לעבר מצוף שסימן את אתר הצלילה המיועד. במהלך השחייה נוצר נתק בינו ובין הקבוצה הוא מוצא את עצמו מתקשה לשמור על ציפה. צולל נוסף שנמצא באקראי במקום מנסה לעזור לו אך גם הוא חסר נסיון והוא אינו מצליח לעזור. הצולל הראשון, שנמצא עכשיו במצוקה ממשית מתחיל לשקוע ללא שליטה.  מספר דקות מאוחר יותר הוא נמצא על הקרקעית ללא רוח חיים. גם חגורת המשקולות  לא הוסרה.

4. בשני מקרים נפרדים שארעו במהלך  צלילת מים פתוחים בקורס צלילה הצוללם שהיו מעורבים באירוע נכנסו לפאניקה ובצעו עליית בזק את פני המים. הם הגיעו אל פני המים אך שקעו חזרה ללא שליטה. שניהם נמאו חסרי הכרה על הקרקעית, מחוסרי  הכרה כשהם חגורים בחגורת המשקולות. אחד הנפגעים ניצל  השני לרע המזל לא.

קשה להתחמק מהמסקנה הפשוטה אומר סדנאי  שאילו רק הסירו את חגורת המשקולות, למרות הלחץ שבו היו שרויים, אותם צוללים היו עדיין ביננו וקרוב לוודאי שגם בריאים ושלמים.

חגורת המשקולות היא אולי האביזר הכי פחות מתוחכם שאתם נושאים אבל הכנה וחגירה נכונים   עשויים לעשות את ההבדל


שלבי הסרת החגורה- 1.מצא את האבזם. 2. שחרר את החגורה וודא שהיא משוחררת . 3. הטל אותה
 
כל ארגוני הצלילה הרציניים מוסיף סדנאי נותנים משקל גדול לנושא ההצלה העצמית. אבל, הוא מדגיש, יש לשים לב גם לחגורת המשקולות ה"צנועה".
חייבים להקפיד על חגירה נכונה שלה, לתרגל  ולהכיר היטב את אופן הסרתה (הדבר נכון כמובן גם מאזני ציפה המצויידים במשקולות אנטגרליות) ולוודא שבמקרה אמת הצולל יוכל לבצעה.

כי התרגולות הפשוטה הזו והלכאורה זניחה מסיים רמי  עשוייה להציל חיים!!! 

מאמרים נוספים בנושא שפרסמנו כאן בעבר:
 
מי צריך קורס הצלה ועזרה לצולל במצוקה
בחירת כמות משקולות
התפתחות פאניקה בצלילה ומניעתה