חווה כתב וצילם: גור צור 
 

הכל התחיל די במקרה, לאחר שיחה בין "החברה הקבועים" שהנושא היה: לאן נוסעים הפעם. הייתה הצעה לזינוביה שבקפריסין, הייתה הצעה לטוס למלטה – לאי גוזו, והיו את ההצעות הרגילות והטובות לסיני. הפעם אני הכרעתי. "אני רוצה חיות גדולות" – נוסעים למלדיביים. לא ידעתי איפה זה (כי לא הייתי חזק בשעורי גאוגרפיה, או למען האמת בביה"ס בכלל לא הצטיינתי), אבל תמיד המלדיביים נשמעו לי כמו חלום רחוק.


התחלתי לחפש באינטרנט וזה מה שהעלתי:
הרפובליקה המלדיבית - "ממלכת אלף האיים", היא מדינת ים הממוקמת באוקיינוס ההודי, דרומית מערבית להודו, על גבול קו המשווה. שלושה רבעים משטח הרפובליקה המלדיבית הנם ים, והרבע הנותרים מפוזרים על פני כ - 1200 איים קטנטנים. מדינה עם ממשלה, חוקים, בתי ספר, מסחר ותיירות. כל כפר ועיירה  ממוקמים להם על גבי אי קטנטן שניתן להקיף אותו בהליכה איטית ב - 10 דקות, במהלכן חולפים בדרך על פני  עצי קוקוס, חול לבן  ומי ים כחולים וצלולים. כל אי מוקף בריף ולגונה היקפית רדודה. מאות איים הקרובים זה לזה יוצרים אטול - ארכיפלג. האזור הוא גן עדן לאוהבי ים וצוללים.  ים כחול, ראות מעולה ועושר מדהים של דגה ואלמוגים רכים.
עיר הבירה:ממוקמת באי "מאלה" שהוא האי היחידי הבנוי, ושדה התעופה ממוקם על אי נוסף בקרבת אי הבירה.
 

אוכלוסייה: הרפובליקה מונה כ-300,000 תושבים, רובם מוסלמים סוניים. השפה הרשמית היא דיבאי (DIVEHI).

המטבע המקומי:  רופיה (1$ = כ-12 רופיות). דולרים, כרטיסי אשראי והמחאות מתקבלים ברוב המקומות.
מזג האוויר: טרופי וחם – הטמפרטורות נעות בין 25-30 מעלות. באזור שתי עונות מונסונים.
 

חשוב לדעת - אסור להכניס אלכוהול, פסלי בודהה, פורנוגרפיה, מוצרי חזיר ותרופות ללא מרשם. 

 

נשמע מבטיח.  מה שנשאר זה לגייס אנשים, להזמין מקומות ולטוס…

הטיסות בד"כ נערכות במסלול – ת"א עמן. עמן – סרילנקה, סרילנקה מאלה. סה"כ כ - 10 שעות של " מסע " אבל שוות כל רגע. נוחתים בשדה תעופה של מאלה שהוא למעשה אי בפני עצמו שיש בו רק שדה תעופה. על מנת להגיע לאי המרכזי, מאלה , יש צורך "במונית ימית". דולר אחד ואתה שם.

צוות ספינת הספארי שעליה נבלה את השבוע הקרוב חיכה לנו בשדה ומכאן יצאנו לשבוע צלילות של שיכרון חושים.

הספינה – יצאנו על ספינה גדולה ויפה " מנטירי ". לספינה 8 קבינות זוגיות ומרווחות. בכל קבינה מקלחת ושירותים וכמובן מיזוג אוויר. חוץ מזה סלון אירוח גדול וחדר אוכל מרווח.

הצלילות מבצעות בעזרת ספינת שירות -  "דונהי" כך שהנוחות מקסימלית.

האיים שולחן ערוך הספינה שעיה הפלגנו

 והצלילות - מים כחולים / טורקיז, ראות מדהימה ובעלי חיים שרואים רק בתכניות הטבע המבויימות למדי של הנשיונל ג'אוגרפיק. כבר בצלילה הראשונה הבנו עם מי יש לנו עסק, כשצפינו בתחנת ניקוי של מנטות ענקיות. לאחר מכן, בכל צלילה (כמעט) זכינו לביקור של בעל חיים גדול. צבים, מנטות וכמובן כרישים לרוב.

לחצו כאן לצפיה בסרטון קצר מנטה מרחפת בהדרת מלכות מסך דגים

מלבד צלילות מהנות נהנו מדיג על מנת לספק את צרכי הספינה. אין מדובר על דיג מסחרי אלא דיג שמספיק לאותו יום בלבד. אבל איזה דגים ! ! !

 

לסיכום – תענוג. צלילות יפות במים חמימים. אירוח 5 כוכבים ואפס מאמץ. לצלול, לאכול, לישון וחוזר חלילה.