הכתבה שלהלן אינה עוסקת  במישרין בצלילה אך היא  שופכת מעט אור  על  מנגנון החיזור וחיי המין  של  היצורים החביבים ביותר השוכנים בים – הדולפינים.  יש מה ללמוד ולהפנים...

כתבה טל פישר מאמנת דולפינים בריף הדולפינים.
צילומים: עומר ארמוזה מאמן דולפינים בריף.


החודשים הקרובים - חודשי הקיץ הינם המיוחדים והמעניינים ביותר בשנה – עונת הזיווגים.
כמו שחלקכם כבר יודע, אצל הדולפינים, בדומה לבני האדם, סקס נעשה למטרות הנאה במשך כל השנה. אך מדי פעם ובעיקר בחודשי הקיץ הוא מקבל משמעות אחרת – רבייה ולידה , כלומר גורים!!!

כשנקבת הדולפין מגיעה לגיל 7-8 , הגוף שלה בשל לתהליך ההיריון וההמלטה. במשך השנה היא חווה את המחזור שלה בין- 0 ל- 6 פעמים כשכל מחזור נמשך כ- 35 יום  ובמהלכו  היא משחררת פרומונים מהבלוטות ההורמונאליות שלה.

אחת מהחידות המסתוריות של הטבע היא כיצד יכול הזכר לדעת שהנקבה אכן מיוחמת?  לדולפינים אין חוש ריח ועל כן הם לא יכולים להרגיש את אותם פרומונים שהדולפינה משחררת.

אחת מהתיאוריות שיכולה לשפוך קצת אור על הנושא היא שהזכר מסוגל לטעום את הפרומונים במים, ובשילוב עם שפת הגוף של אותה נקבה מיוחמת מולו ומול שאר הלהקה יכול הזכר לדעת ולהרגיש את הייחום שלה ולהתחיל בחיזורים אחריה.

הזכר בלהקת הדולפינים הוא ג'נטלמן אמיתי. הוא מתאים את עצמו לכל נקבה ולאופייה. לדוגמא, אם מדובר בנקבה ביישנית ועדינה הוא יחזר אחריה בעדינות ובריקוד מרגש עד שתסכים להעניק לו את חסדיה, לעומת זאת, אם מדובר בנקבה מובילה, דומיננטית וחזקה, הזכר יחזר אחריה באופן יותר אגרסיבי  וירדוף אחריה עד שיכניע אותה.

התקופה הנפלאה והמעניינת הזו בשנה בדרך כלל מסתיימת בעוד מאורע משמח – לידות של נקבות שהתעברו בשנה שעברה.  כידוע , הריון של דולפינה נמשך כשנה כך שבכל קיץ חלק מהנקבות נכנסות להריון וחלקן ממליטות.

אנחנו מקווים שלכולכם תהיה עונה נפלאה