לא מכבר נשאלה  בפורום השאלה הבאה: (ציטוט) "איך מחליטים אם לקנות ציוד חדש או משומש?  הבעיה התקציבית בקניית ציוד צלילה תמיד קיימת, ואז באה האופציה של ציוד יד שניה... זה שמוכר תמיד טוען שהוא השתמש בציוד רק פעמיים ושזה ציוד מצויין - אבל משום מההוא החליט להחליף אותו ! ולא יודעים איך הוא טיפל בציוד ואם אין תקלות... ואם כבר הציוד משומש אז באיזה מחיר. אני אשמח אם תוכל להסביר קצת איזה חלקים של הציוד אפשר באמת לקנות יד שניה, איך אפשר לוודא שהציוד תקין ולא קרה לו משהו וזו הסיבה שמוכרים אותו. ואם כבר קוניםבאיזה מחיר -  הרי עם פער המחירים קטן כבר עדיף לקנות חדש"... עד כאן השאלה

ומה אנחנו היינו ממליצים -  אכן, מי שהוא בעל תקציב מוגבל, או שנתקל באחד מאותם צוללים שרכשו את ציוד הצלילה בהתלהבות של רגע, עשו בו שימוש פעם או פעמיים ועברו לדבר הבא – אופניים  (שגם אותם הם יזנחו מן הסתם לאחר רכיבה או שתיים), ראוי שישקול את האופציה.  אך מקרים אלו נדירים, ולרוב תתקלו בציוד שידע ימים יפים יותר, או בהבטחה לציוד: " כמו חדש" במיטב הדמיון המזרחי.
בטרם תגיעו להחלטה, ישנן מספר נקודות שראוי לתת עליהן את הדעת:


הגדירו צורך -  בעת קניית ציוד חדש אתם יכולים לבחור בדיוק את מה שמתאים לכם. בציוד משומש  האופציה אינה קיימת וצריך להסתפק במה שיש. מרבית מוכרי הציוד יבקשו ל"היפטר" מהחבילה כולה - משהו בסגנון של:  קחו את כל מה שיש בתיק" . נחמד לקבל נעליים, סנפירים וחליפה בחצי חינם, אבל מה הטעם בכך אם אפילו לחותנת הם לא יתאימו ובעצם מה שרציתם היה ווסת.לעיתים תגלו שהחבילה שנראתה אטרקטיבית בתחילה אינה שימושית ברובה עבורכם ובבסופו של יום יצא שכרכם בהפסדכם... .

בדקו התאמה -  ציוד משומש, גם אם הוא במצב טוב ובמחיר אטרקטיבי, הוא חסר שימוש אם אינו מתאים לכם. מאחר שאפשרות החלפה אינה קיימת, אל תתפשרו. לא מתאים לא קונים.  

בדקו אם ניתן לקבל שירות לציוד -  בתקופות שפע ישנה פריחה של יבואני ציוד שפועלים תקופה קצרה ולאחר מכן נעלמים.  יתכן שתתקלו בפרטי ציוד שכמעט לא נעשה בהם שימוש אך אם תזדקקו לשירות תגלו שהוא לא קיים. גם יבואנים מכובדים אינם מספקים תמיד חלפים לציוד ישן, או כזה שלא יובא על ידם. בדקו במועדון הבית שלכם אם ניתן יהיה לקבל שירות עבור הציוד שאתם מתעתדים לרכוש.

בדקו תקינות – ציוד צלילה אינו רכב ולא ניתן להסתיר בו פגמים מהותיים. ניתן לעמוד על מצבו במספר בדיקות פשוטות.  בכתבה בדיקת ציוד תמצאו את מרבית הנקודות החשובות שיש לבדוק בציוד ובדיקה זו יכולה לתת לכם אינדיקציה ראשונית על מצב הציוד. בכל מקרה -  בציוד "הכבד" :  מכל וסת ומאזן, אין להסתפק בהצהרת המוכר או בהיסטורית טיפולים. גם אם בבדיקה ראשונית הכל נראה לכם , מומלץ לקחת לבדיקת טכנאי.
זאת ועוד - ציוד דורש תחזוקה. בציוד צלילה צריך לטפל. בציוד משומש הבלאי לרוב גבוה יותר וייתכן שהטיפול והחלפים שיידרשו לו יקזזו את כל החיסכון.     

בדקו בעלות!!!  -  גניבת ציוד צלילה היא מכת מדינה. מחיר נמוך במיוחד, סימני שיוף על ברז המיכל או הווסת, מעידים לרוב על ציוד מועדון צלילה שהסימנים המזהים הוסרו ממנו. אך גם מצוללים פרטיים לא נחסך "התענוג המפוקפק" וישנו לא מעט ציוד גנוב של צוללים שהשאירו, רק לרגע, את הציוד ללא השגחה.  סירוב להציג קבלות רכישה או את פרטי המוכר ומסמך עם פרטיו האישיים ופירוט מדוייק של הציוד  של המוכר צריך להדליק נורה אדומה. רוב הסיכויים שאם תרכשו את ציוד  ממקור מפוקפק תהפכו בעל כורחכם לשותפים לדבר עבירה.

נהלו משא ומתן -  אין מחיר מומלץ לציוד צלילה משומש. הכל עניין של היצע וביקוש.  לעיתים תתקלו במוכר תמים שיציע לכם ציוד איכותי במחיר מגוחך מאחר שאין לו בו כל צורך וכל כסף שיושג עבורו טוב בעיניו. מהצד האחר לא חסרים מוכרים ממולחים שיציעו לכם מוצר "מוזיאני"  במחיר של ציוד חדש.
אם יש לכם מדד להשוואה, לדוגמה ציוד חדש מאותו הסוג השיקול הוא קל למדי.  אם לא, אתם עשויים לגלות  שנפלתם בפח.
בסופו של יום, אין כל טעם  להסתפק בציוד משומש, ללא אחריות ואפשרות החלפה (אפילו אם הוא כמעט חדש)  אם החיסכון מתבטא ב 15-20 אחוז. 

לסיכום: ציוד משומש עשוי לחסוך לכם כסף או ללמדכם שמה שזול עשוי להתגלות כשיעור יקר.  

ובאשר להמלצה איזה פריטים מומלצים לרכישה גם אם הם משומשים
ושיקולים פרטניים של בעד ונגד, על כך בכתבה אחרת.