יומן צלילות מהודריש מי שיגיד כי הרשות דורשת ומועדוני הצלילה מחויבים לפעול על פי הנחיות הרשות, "אז זה למה".  לא נכנס כאן לדיון אם מדובר בהוראה עניינית או כזו שנועדה לכיסוי ה... השאלה היא אם גם ללא הוראת רשות  עדיין היה יומן הצלילות בבחינת חובה לכל צולל. אנחנו חושבים שכן, וישנן לפחות שלוש סיבות טובות להקפיד על ניהול ומילוי קפדני של יומן צלילה. בואו ננסה לבחון אותן מההיבט המקצועי והבטיחותי: 
 

ניסיון צלילה - אחד המרכיבים  החשובים לבטיחות והנאה מצלילה הינו ניסיון הצלילה. ניסיון צלילה ניתן לצבור גם ללא כל תיעוד אלא שאז, חלק נכבד מהמידע  שאספתם במהלך הצלילות, הוא נחלתכם האישית בלבד. זאת ועוד, כאשר אתם מעוניינים לשחזר פרטים של צלילה כזו או אחרת אתם נאלצים להסתמך על הזיכרון, נראה לי, נדמה לי ואני חושב ש...
כאשר אתם מתעדים בקפדנות את הצלילות שלכם, תוך ציון של כל הפרטים הרלוונטיים לצלילה שבצעתם ושיוכלו לעזור לכם גם בביצוע צלילות דומות בעתיד, אתם מבטיחים כי המידע שצברתם לא יאבד "בתהום הנשייה". והרי לכם סיבה ראשונה.

ניסיון צלילה של בן הזוג -  למרות שלא תשקר הינו אחת מעשרת הדיברות, נראה כי "לא תגזים" אינו נכלל בקטגוריה זו. אשר על כן, ישנם לא מעט צוללים שניסיון הצלילה שהם מציגים הינו ס"ך כל הניסיון שהם צברו במהלך חייהם הנוכחיים וגלגולי חיים קודמים. אולי אין בזה כדי להפר את הדיבר אותו הזכרנו, אך ככל הנראה, מוטב שלא להסתמך על כך. במילים אחרות, אין כמו יומן צלילות כדי לספר לכם את תולדותיו  של מי שאתם עשויים להזדקק לשירותיו, אי שם במצולות ולגלות שדמיון מפותח לא יעזור לכם ברגע האמת.  והרי לכם סיבה שנייה. 

מועדון הצלילה -  על-מנת לקבל שירותי צלילה, החל מצלילה מודרכת וכלה בדחיסת מיכל, תדרשו להציג, בנוסף לתעודת צלילה וביטוח צלילה גם את יומן הצלילה. אם לא השלמתם את מניין 20 הצלילות הנדרשות ע"י הרשות, תוכלו לצלול רק במסגרת צלילה מודרכת, אם הצלילה האחרונה שלכם הייתה  לפני חצי שנה או יותר תדרשו לבצע צלילת רענון. הצלילות המופיעות ביומן הצלילות (בנוסף לדרגת הצלילה שלכם) יעזרו למועדון הצלילה לסווג את ניסיון הצלילה שלכם ובהתאם לכך להמליץ או לצרף אתכם לפעילויות הצלילה המתקיימות במקום. ואם אין ברשותכם יומן צלילה? או אז תחויבו לבצע צלילת רענון ללא כל קשר למספר הצלילות שצללתם והמועד האחרון שצללתם, אפילו אתם מצוידים בציוד צלילה מלא משלכם.   והרי לכם סיבה שלישית.

למתוחכמים העושים שימוש במחשב צלילה או יומן ממוחשב כדאי לדעת כי גם אם כל הנתונים שאתם מציגים נכונים לחלוטין ,בהעדר אמצעי אימות פרימטיבי כגון חותמת מועדון הסיכוי שיכירו לכם בנתונים שהצגתם הוא קטן.

ישנם  סוגים שונים של יומני  צלילה. החל מיומנים בגודל של פנקס כיס המכילים פרטים מינימליסטיים כגון: תאריך , עומק זמן תחתית ומקום לחתימה, עבור ליומני צלילה מהודרים שבהם ניתן לתעד כמעט כל נתון השייך לצלילה שתוכלו להעלות על הדעת. כולם טובים כאשר הם מלאים וחתומים באופן מסודר ע"י מדריך, בן זוג ומועדון צלילה. אולם אם אתם מחפשים כלי עזר אמיתי – ליומן המלא והמפורט יתרון גדול כאמצעי לתעוד ושחזור פרטי הצלילה.
ניתן כמובן להעזר ביומן ממוחשב שתבנו ע"ג המחשב האישי או מחשב הכיס. (לחצו כאן לדוגמה חביבה של יומן ממוחשב וכלי עזר להורדת נתונים ממחשב הצלילה שלכם). 

על מה עוד חשוב להקפיד ולהסתכל?  גם בקרב הצוללים ישנם כאלה שיעדיפו ל"פברק" את הנתונים שביומן ובלבד שלא יצטרכו "רחמנא לצלן" להוציא מכיסם על צלילת רענון, או שלחילופין יעדיפו להציג מצג שווא על  רכישת ניסיון צלילה אמיתי. לא מכבר נפגע בתאונה צולל ששכתב את כל היסטוריית הצלילה שלו בעזרת חותמת שזייף וכדי להבטיח שהמוצר יראה אותנטי אף דאג ליישן אותו כך שיראה תואם לניסיון הצלילה שהציג. ברגע האמת כמובן שסיפור ה"כיסוי" קרס...
         
 אין לנו עניין במשחקי בילוש, אולם ישנם לא מעט סימנים "מחשידים" שיגרמו לכם לפקפק באמינות הנתונים. בחלקם ניתן לתת סימנים:
1. יומן שכל הצלילות שבו מופיעות בעט בצבע אחיד כאילו מולאו באופן רציף.  
2. פרטי צלילה שאינם הגיוניים או תואמים את אתר הצלילה המתואר
3. יומן ללא חתימות או כזה שנראה כמו מי שרכש חותמת והחתים אותו בעצמו.
4. כמות צלילות בלתי סבירה לזמן נתון
5. מחיקות ותיקונים רבים או שינוי של פרטי הזיהוי של בעל היומן.

להלן דוגמה אחת מיני רבות של דף מפורט של יומן צלילות. להגדלה וצפייה בדף גודל מלא לחצו על התמונה 

לחצו כאן להגדלה לחצו להגדלה