המאמר מתוך הספר: לנשום אוויר בטוח מאת ניר אבני  ו Edward A. Betts

 

כבר זמן רב ידוע שאפשר להאריך את הזמן המרבי ללא דקומפרסיה, או לקצר את עצירות הדקומפרסיה, על ידי הפחתת אחוזי החנקן.
השימוש בחמצן להפחתת הזמן הנדרש לדקומפרסיה  הזוכר לראשונה בשנת 1878 ע"י  Paul Bert. בשנת 1943 הוסיף Chris Lambertson  מהצי האמריקאי חמצן לאוויר, כדי להשיג יתרונות בביצוע ושיפורים פיסיולוגיים. אך את היישום המסחרי הראשון של טכניקה זו יש לזקוף, כנראה, לזכותו של  Andre Galerne , שהשתמש בתערובת 50/50  חמצן/חנקן למבצעי צלילה בצרפת בשנת 1957. עומק הביצוע של צלילות אלו היה 18-20 מטר.
חיל הים של ארה"ב משתמש באוויר מועשר מאז 1959, ובשנת 1962 הוא החל להשתמש בו באון קבוע במערכת הצלילה  MK 5.
באשר לצלילה הספורטיבית, אחד מספרי ההדרכה הראשונים מזכיר, למעשה, במהדורה של  שנת 1957, כי "הדרך ההגיונית ביותר לטפל בבעיית חובת הדקומפרסיה היא להגדיל את אחוזי החמצן".
כבר בשנת 1957! אלה הם אם כן, רעיונות ישנים, שרק בשנים האחרונות מתחילים להיות מיושמים גם בעולם הצלילה הספורטיבית.
בשנת 1970  החל ד"ר  Morgan Wells  , קצין הצלילה של NOAA (המינהל הלאומי לחקר האטמוספירה והאוקינוסים) לערוך ניסויים עם אוויר מועשר בעת מבצעי צלילה. הוא התבסס על תעורבות חמצן-חנקן וקרא להן NOAA Nitrox 1, ובהתאם לכך פיתח את טבלאות הצלילה התקניות Nitrox 1 . מאז יצא לאור לראשונה , בשנת 1978, מדריך הצלילה של NOAA, שימש NOAA Nitrox 1 לאלפי צלילות.  כבר באותם ימים תוכננה תערובת תקנית שנייה -  NOAA Nitrox 2 וטבלאות שמתבססות עליה פורסמו ע"י ד"ר Wells  ו NOAA  בחודש מרץ של שנת 1990.

שנים אחדות קודם לכן הסתייע ד"ר Wells   ב-  Richard Rutkowski, שעבד בכפיפות לו ושימש סגן מנהל פעולות צלילה. Rutkowski הוא גם מי שייסד וניהל את המכון של NOAA להדרכת צלילה וטיפול בצוללים בתא לחץ.  הוא פרש בשנת 1985 והיה הראשון שלימד, מאז שנת 1987, צלילות נייטרוקס במסגרת הצלילה הספורטיבית.
nitrox tanks
כדי למסד ולהוציא תקנות להדרכת מדריכים ולהדרכת צוללים ספוטיביים, וכדי לקבוע תקן לשיטת המילוי שעלולה להיות מסוכנת אם לא מקפידים על הכללים לשימוש בחמצן (ראו גם מאמר בנושא),
חברו Ed Betts   ו -  Doug Pettit ל – Rutkowski ובשנת 1988 יסדו יחדיו את ANDI.
הם עבדו בקפדנות ובמקצועיות והרחיבו את התוכנית לכל מדינות ארה"ב.
תכנית הדרכה זו, לצלילה עם נייטרוקס/SafeAir®  היא תוצאה של עבודתם המשותפת ואומצה בשנת 1994 ע"י ANDI Israel שהיה גם הארגון הראשון בארץ להדריך ולהסמיך לצלילה עם אוויר מועשר בחמצן.
המונח SafeAir® (אוויר בטוח) הוא מטבע לשון אותו יצרה ANDI בשנת 1989 ושזכות היוצרים עליו שמורה לה.
למידע נוסף על צלילה עם אוויר מועשר SafeAir® וקןרס לימוד עצמי באינטרנט לחצו כאן.