המאמר והתמונות הם "פרי עיטם" של  עומר ולירון, מאמני דולפינים בריף הדולפינים.

כולנו יודעים כבר שדולפינים הנם בעלי חיים  אינטיליגנטים ומפותחים מאוד, אך איך דולפינים מתקשרים זה עם זה?
לדולפינים תקשורת מפותחת ומורכבת ביותר, אשר נחקרה רבות במשך העשורים האחרונים, אנו ננסה לשפוך מעט אור ולעשות קצת סדר
בדברים.
נחלק את סוגי התקשורת לשלושה חלקים  ונביא דוגמא לכל אחד מהסוגים: 

 

תקשורת ע"י מגע -  המגע מהווה חלק חשוב מאוד בחיי להקת הדולפינים. מצד אחד ניתן לראות סוגים שונים ומגוונים של מגע - החל ממגע עדין בין אימא לגור, ליטוף בכל חלקי הגוף בין שני דולפינים, מגע לצורך חיזור הכולל השתפשפות וחיכוך חלקי גוף ובעיקר איברי מין. ומהצד האחר - בכל נושא מעמד הדולפין בתוך הלהקה, ניתן לראות גם מגע אגרסיבי הכולל: מכות זנב, נגיחות ואף נשיכות. דוגמא לתקשורת  ע"י מגע- כאשר אימא וגור שוחים יחד פעמים רבות נוצר מגע בין בסיס הזנב של האם לגוף הגור, דבר המקנה לגור תחושת ביטחון והגנה, ולאם, מידע על מיקום הגור. 

המגע בין האם לדולפין הצעיר

 

ליטוף בין שני דולפינים

מריבה

 

תקשורת ע"י שפת גוף - "מופעי הראווה" שבהם ניתן לחזות בטבע, הכוללים למשל קפיצות מרהיבות ומכות זנב על המים הם בעצם דרך נוספת לדולפינים לתקשר האחד עם השני. לכל צורה של יציאה מהמים ולכל צורה של נחיתה על המים ישנה משמעות.
דוגמא לתקשורת ע"י שפת גוף בקפיצה -
כאשר דולפין מבצע קפיצה גבוהה ונוחת בחוזקה על צד הגוף.  בחלק מהמקרים הוא עושה זאת ע"מ לסמן את מיקומו לדולפינים אחרים.(במקרים רבים הקפיצות הנם חלק ממשחק ומהנאה בלבד!) בתוך המים ניתן לראות שחייה בצורות שונות – בטן כלפי מעלה, חזה מובלט, זנב מכונס/ מוגבה, סיבובים תוך כדי שחייה, תנועות ראש מצד לצד ועוד רבות. ישנה גם חשיבות רבה למהירות השחייה ולמיקום הדולפין ביחס לשאר הדולפינים- כלומר מבנה הלהקה.

 

דוגמא לתקשורת ע"י שפת גוף בתוך המים-  כאשר זכר שוחה על הגב עם החזה מובלט כלפי נקבה מסוימת, זהו ניסיון שלו להראות לאותה נקבה את גודלו וחוזקו ולשכנעה להזדווג עימו. 

קפיצה בזוגות

 

זכר מפנה בטן לנקבה

  
 
תקשורת קולית -
התקשורת הקולית (התקשורת המורכבת והמפותחת מכולן) נחלקת לשני סוגים ומבוצעת במים בלבד.

 

Echolocation  - מוכר גם כסונאר: זהו החוש המפותח ביותר אצל הדולפינים.  נסבירו בקצרה: הדולפין מפיק מחור הנשימה (מסומן בחץ) גלי קול (הנשמעים כ"קליקים") ומעבירם דרך גוש שומן הנקרא "מלון", הנמצא בקדמת ראשו. גוש שומן זה משמש כ"עדשה" הממרכזת את הצלילים לכיוון מסוים. את החזר גלי הקול (הד), הדולפין קולט דרך הלסת התחתונה  הבנויה מעצם משוחררת המחוברת ישירות לאוזן הפנימית. כך הדולפין מקבל מעין "תמונה" של הנמצא בסביבתו. בעזרת הסונאר הדולפין מנווט, מתמצא בסביבתו ואף צד.
אנו,
בני האדם, חיקינו יכולת זו ובנינו את מכשיר האולטרסאונד ואת הסונאר המשמש אוניות וצוללות.
חלק מצלילי הסונאר משמש את הדולפין לתקשורת בינו לבין דולפינים אחרים לדוגמא: בזמן מריבה הדולפין משמיע קליקים מסוימים
המבטאים אגרסיביות.

לעיתים ניתן להבחין בבועות בעת השריקה

 

שריקות: לדולפינים רפרטואר שריקות רב ביותר המשמש לתקשורת. ידוע  כיום כי לכל דולפין ישנה "חתימת קול" (SIGNITURE WISTLE) אישית, מעין שם. כיום ידוע גם שכל דולפין יודע לחקות את שריקות שאר הדולפינים. מעבר לחתימת הקול ישנן שריקות המבטאות התלהבות, מצוקה, בהלה, התרגשות ועוד רבות.

דוגמה לחתימת קול של דולפינים שונים
הגרף באדיבות המעבדה לחקר הדולפין בריף הדולפינים


לסיכום, נוסיף שבכל הנוגע לתקשורת הקולית בפרט והתקשורת בין דולפינים בכלל, רב הנסתר על הגלוי וככל שמתקדם המחקר כך עולות שאלות נוספות. לדוגמא: ידוע שדולפינים "מדברים" ביניהם גם ממרחקים של עשרות קילומטרים, אך לא ברור כיצד. דבר נוסף הידוע הוא, שלהקות מאזורים שונים מפתחות "דיאלקט" שונה ולעיתים,  בעת מפגש אינן מסוגלות לתקשר בינהן באופן מלא.