נרשמתם לקורס צלילה לאחר שהחלטתם להגשים חלום או שהחברים אמרו לכם שאסור, פשוט אסור לכם להחמיץ את החוויה. כל צולל שיוצא מהים נוטף מים נראה כמו כוכב/ת קולנוע ומזכיר לכם שהחיים קצרים, חלומות צריך להגשים, ועכשיו. והנה מגיע הרגע המיוחל ומסתבר לכם שבעצם, אתם לא ממש יודעים לקראת מה אתם הולכים...

האכזבות בחיים (מרביתן לפחות), הן תוצאה של ציפיות שאינן תואמות את המציאות.  אלו (הציפיות) עלולות לגרום לכם לוותר ולהרים ידיים כתוצאה מקשיים שלא הייתם מודעים אליהם.  למרבית חניכי קורסי הצלילה הבסיסיים, הצלילה היא בבחינת "חדירה" לעולם זר, לא מוכר ואפילו מאיים לעיתים. החשש הטבעי (והבריא) מהלא נודע, הצורך להסתגל לסביבה חדשה (המים), שבה פעולות פשוטות לחלוטין נראות לפתע מורכבות עד בלתי אפשריות, יוצר לא פעם תסכול ורפיון ידיים, עד כדי החלטה של: זה לא בשבילי.   אז רגע לפני שאתם מרימים ידיים ומוותרים על עולם קסום וחוויה מרחיבת דעת ונפש, כדאי לכם לדעת שאתם לא הראשונים. לא מעט צוללים וביניהם מדריכי צלילה עטורי הילה ותהילה היו שם, באותה נקודת התחלה, וחוו את אותם פחדים וחששות.

על-מנת שקורס הצלילה  אכן יהפוך לחוויה כפי שאנחנו מאמינים שהיא ושמיליוני צוללים הם העדות הטובה ביותר לכך שהוא כזה,  חשוב לדעת למה לצפות ולהגיע גם עם הכנה מנטאלית נאותה.  
לשם כך רצוי להכיר שלבי הקורס השונים:

השלב הראשון -   היכרות. זהו מעין שלב "גישושים" הדדיים של היכרות עם המדריך וקבוצת אנשים שאינכם מכירים ואיתם אתם אמורים לחלוק שבוע אינטנסיבי למדי. הפתרון לכך הוא להגיע בקבוצה או עם בן/בת זוג.  אולם לצד היתרון שבקבוצה "תומכת" של אנשים מוכרים ישנו גם העניין של ה"לחץ החברתי" למשל – אתם נהנים מכל רגע בעוד ששותפכם החליט שהוא לא ממש מעוניינ/ת. הקונפליקט שעלול להיווצר הוא בלתי נמנע...

שלב שני – הסתגלות. זהו השלב הקשה ביותר! יש מי שנחן ביכולת מים טבעית (פעם הרי הגענו משם)  ובשבילו כל שלב או הדגמה של המדריך הם משחק ילדים. אולם יש מי שהמפגש עם הסביבה החדשה דורש זמן הסתגלות ארוך יותר. בשלב זה, וללא כל קשר לכושרכם הגופני, מעמדכם החברתי כלכלי או יכולתכם המנטאלית, אתם עשויים לגלות שלנשום או להתקדם מתחת למים זוהי פעולה מורכבת וקשה בהרבה ממה שחשבתם. אז זהו שזה לא, רק שמה לעשות, צריך קצת סבלנות.  ומאחר שעניין זה לא נסתר מעיניהם של כותבי מערכי ההדרכה לקורסים (כן, לקורס יש מערך ואפילו הושקעה בו לא מעט מחשבה)  הקורס נבנה מהקל אל הכבד, מהפשוט אל המורכב ומהרדוד אל העמוק. אלא שכמו בכל לימוד, למרות השימוש באלמנטים שנועדו להפיג חששות ולהקל את ההסתגלות, ייתכנו קשיים שיש להתגבר עליהם. חשוב לדעת! למרות שביום או ביומיים הראשונים של הקורס אתם נדרשים למיומנויות צלילה בסיסיות בלבד, דווקא אלו עלולים להתגלות לכם כפסגות בלתי ניתנות להשגה. זהו גם השלב שבו אתם נוחים יותר לוותר כי טרם טעמתם את מה שבאמת יש לצלילה להציע. "חיזוקים חיוביים" שהחניך עשוי להיות משופע בהם,  דוגמת: "בשביל מה אני צריכ/ה  את זה" אינם נדירים, אך בהחלט מיותרים. המטלות של הקורס בנויות "ממעגלי מוטיבציה" -  הצבת מטרה  שניתנת להשגה, הצלחה והנכונות והרצון להתמודד עם התגר הבא.  האתגרים שמוצבים בפניכם הם בהחלט ברי השגה  ומשעברתם והתגברתם על ה"משבר"  תחושו סיפוק עמוק (רוחני). או אז אתם מתחילים להבין את הקסם שבצלילה ומתחלחלים מעצם המחשבה שחשבתם לוותר.

שלב שלישי -  חזרה והטמעת המיומנויות שנרכשו. אין כמו תחושת התרוממות הרוח שמתלווה להצלחה. אולם על-מנת להבטיח שההצלחה לא הייתה מקרית או חד פעמית תדרשו לחזור על אותו תרגיל מספר פעמים בתנאים שונים, בבחינת: "קשה באימונים קל בקרב". אם להתייחס לאנלוגיה מעולם המחשבים, הרי שביצוע אחד מוצלח הוא כמו מידע שישוב על "זיכרון הגישה האקראי" ז"א, סגרתם את המערכת ומשהפעלתם אותה מחדש הוא נעלם. התרגול והחזרה על המיומנות יאפשרו לשמור את המיומנות שנרכשה על "הדיסק הקשיח" כך שנוכל  לגשת אליה בכל שלב שנזדקק לה. זו גם הסיבה  שקורס הצלילה מתפרס על  5 ימים לפחות. משך זמן זה הוא נקודת האיזון בין המינימום הנדרש  כדי  "לייצר" צולל בטוח, ועדיין לשמור על מסגרת זמן שאינה מחייבת פרישה מהעבודה/אוניברסיטה  על-מנת  להפוך לצוללים.אז נכון שהתרגול החוזר עשוי להיות מעייף לעיתים אך הוא זה שיבטיח את שיכולת הצלילה שלכם תהפוך אתכם לצוללים בטוחים שהצלילה היא הנאה צרופה עבורם.
כדאי לדעת שבשלב זה אתם עדיין צפויים לדריכה במקום ואפילו נסיגות זמניות, אולם אל דאגה זהו תהליך טבעי שבסופו הקשיים כולם יהיו מאחוריכם.  
  
 

שלב רביעי -  סיפוק  ו..."ואוו" איזה כיף.  צריך לזכור רק שעל-מנת שנגיע לשלב זה יש לעבור את כל שלשות הראשונים. שיהיה לכם "אחלה" קורס...