בספר האלכימאי  מתאר הסופר פאולו קואלו את המסע הארוך שעל גיבור סיפורו לעבור על מנת לגלות שהאוצר – מושא חיפושיו, נמצא ממש בחצר ביתו. למרות שאנו בעסקי צלילה ולא פילוסופיה המשל בהחלט מתאים גם לנו כצוללים, שנוטים לחפש את החלום בעולמות רחוקים, מבלי שאנו מודעים לכך ש"האוצר" נמצא גם עבורנו, לא פעם, ממש "מתחת לאף". 

גן הצלופחים הוא אחד מהאתרים "שמתחת לאף" שמרבית הצוללים עוברים דרכו בדרך אל... אולם מי שיודעים לפתוח את העין, להתבונן ולהקשיב, יגלו עולם קסום ועשיר של  חיים מתחת למים. חוויה שהחולפים ביעף, אלו  שאצה להם הדרך להספיק ולהיות ב"עוד מקום",  ספק אם יזכו לה... 

 

על האתר

 גן צלופחים

גן הצלופחים הוא שם שניתן לאתר צלילה  שבו ניתן להבחין בתופעה ייחודית -  "יער" של צלופחים המקשט את הקרקעית. הצלופחים עומדים זקופים מול הזרם, כך שללא תנועה הם יכולים לנצל את חומרי החמצן והמזון הנמצאים במים. בהיותן חיות ביישניות ביותר יש להתקרב אליהן בעדינות רבה, להימנע מהרחפת אבק ותנועות מיותרת, שכן לכל איום, מרומז או אמיתי, הן מתכנסות חזרה אל הקרקעית עד שלא נודע כי באו אל קרבה... אולם בנוסף לצלופחים ניתן להבחין על הקרקעית בעומק רדוד בזוגות של "פגסוס דרקוני" שנעלם כמעט מהנוף, ב"אורגיות" של נצרנים בתקופת החיזור והכל על קרקעית בעלת צבע לבן בוהק שגם הוא הולך ונהיה נדיר יותר ויותר.  

 

איך מגיעים ?

 

האתר נמצא  כ - 100 מטר מצפון לגדר הצפונית של שמורת חוף אלמוג, בשוליו של חוף  "קלאב מד" המתחדש. ניתן להחנות את הרכב  במגרש החנייה הגדול שמשתרע מהמרינה הדרומית ועד לחוף בן הרוש אולם בסופי שבוע וחגים מומלץ להקדים שכן החנייה הופכת להיות צפופה משהו.


נקודת הכניסה

 

נקודת הכניסה הנוחה ביותר היא באזור התחום בחבלים (ראו תמונה) לא מומלץ לצעוד על גשר העץ שמוביל למים, הוא נועד לנכים ועשוי להיות חלקלק ביותר ומועד למעידה. ניתן להיכנס גם מדרום לחבלים אולם אם תשחו דרומה מדי אתם עלולים להחמיץ את אזור הצלופחים.
מבט על אזור האתר

 

מסלול הצלילה

 

מנקודת הכניסה מתקדמים מזרחה  לכיוון הים הפתוח. שחייה של כ 50 מטר תוביל אתכם לאורך הקרקעית שמשתפלת במתינות לעומק של כ – 4 מטרים עד לתחילת המדרון. האיזור החולי שמעליו אתם חולפים נקי כמעט מאלמוגים, אך מי שיתבונן בסבלנות יגלה שהקרקעית רוכשת חיים. לקראת תחילתו של המדרון עצרו במקום והסתכלו ישר קדימה (למזרח). אם לא הקמתם רעש של עדר פילים תוכלו לחזות בגן הצלופחים בכל הדרו. קיצור טווח אליהם יגרום להם להעלם מתחת לפני הקרקע. מכאן העמיקו במתינות ל 10-12 מטר. בהמשך המדרון  סלע עגול עטור בפזיות ומעליו ניתן לראות דרך קבע מספר פרטים של דגי דקר מרשימים.  המשיכו לכיוון דרום ולאחר שחייה קצרה תבחינו בסלע חצוי במרכזו ועשיר בדגה. המקום הומה זהרונים ויש לשמור על מרחק בטוח מהם. בסמוך לסלע זה לכיוון דרום ניתן לחזות כמעט דרך קבע  "בהילולת" נצרנים שבתקופת החיזור הוכים מאיימים למדי.  בהמשך, לכיוון דרום, ניתן להבחין במבנה מוזר של חבלים וצמיגים שמשמש כניסוי להתפתחות אלמוגים ע"ג אובייקטים מלאכותיים.  בהתאם למצב האוויר, ניתן להמשיך דרומה  בעומק שאינו על 15 מטר (באיזור זה גם צלילות עמוקות ששוות ביקור אך  לא מומלץ להקדיש להן צלילה נפרדת) . את החזרה לאיזור שממנו נכנסתם מומלץ לבצע  על קוו המדרון בעומק של כ-6 מטר.

  

חשוב לדעת

 הילולת נצרנים

היכרות מוקדמת -  האתר פשוט להתמצאות אך מומלצת תצפית מוקדמת שתאפשר התרשמות מתנאי הים האזור ותנועת גלשנים אפשרית. מכל מקום מאחר האזור הומה צוללים שעות הבוקר המוקדמות הן השעה המועדפת  

נסיון צלילה -  הכניסה הנוחה, המדרון המתון והעומק הרדוד יחסית של הצלילה הופכים אותה לצלילה שמתאימה לצוללים בכל הרמות, גם לחסרי ניסיון. 

זרמים -  אתם עשויים לא פעם להיתקל במקום בזרמים חזקים למדי. השילוב של זרם, עומק והתרגשות עלולים לגרום לנשמת שסופה פאניקה. הקפידו לשמור על נשימה רגועה ועל הכלל הפשוט – עם העלייה בקצב הנשימה עבור למנוחה.  

כלי שייט וגלשנים -  הקו החוצה – אשר אמור למנוע מכלי שייט להכנס לאיזור התחום, נמצא מזרחית לאתר הצלילה. עם זאת, לא הרחק מהאתר פועל מועדון גלישה, ובימים של רוחות צפוניות (שהן הרוחות השכיחות במקום במרבית ימות השנה)  אתם עלולים להתקל בתנועת גלשנים ערה במקום.  זו גם הסיבה שאנו ממליצים לבצע את הכניסה והיציאה מהאזור התחום בחבלים או  דרומית לו תוך שמירה על עומק צלילה מזערי של 3 מטר בכל מקום שעומק הקרקעית מאפשר.   

צריכת אויר  -  הקפידו לבדוק את מד הלחץ  לעיתים תכופות. על - מנת שתוכלו לחזור לנקודת הכניסה שלכם ולא להיתקל בגדר השמורה, מומלץ להתחיל את  העלייה והדרך חזרה  כאשר ברשותכם 120 אטמ' לפחות. 

מצבי חירום ופינוי -  למרות שהצלילה נחשבת לפשוטה יש להערך תמיד להתפתחות של מצבים בלתי צפויים. במקרה של  התפתחות מצב חירום  וצורך בפינוי ניתן לפנות לאחד משלושת  מועדוני הצלילה שנמצאים  בחוף אלמוג, בקרבת האתר. 

שמירת טבע  -  שמרו על מרחק של 1.5 – 2 מטר מהקרקעית והימנעו מהרחפת אבק. שמרו על מרחק סביר מהאלמוגים (בעיקר עם הסנפירים) כדי למנוע שבירה שלהם. אל תאכילו  ואל תטרידו את בעלי החיים בשמורה. נשיאת סכין וכפפות אסורים לפי הנחיות אנשי השמורה.

צלילה נעימה