על האתר  

אחד האתרים המעניינים באילת - ה"פרדייז", נמצא בהמשכו של אתר הצלילה המאוד מתוייר "ומצולל" – הסטי"ל. מיקומו של הסט"יל לפתחו של אתר "הפרדייז" מהווה מעין מחסום פסיכולוגי לצוללים רבים,  שמבחינתם, מה שיש שם, מתחת למים, זה רק הסט"יל . תופעה זו אופיינית גם לאתרי טיולים שעל היבשה שבזכות יחסי הציבור שלהם מהווים מוקד משיכה ובעצם מאפילים על כל מה שמסביבם. המוניטין של הסטי"ל (ובצדק) כאתר צלילה גורמים כאמור ללא מעט צוללים להתעלם "מגן העדן האבוד" הנמצא מרחק של מספר תנועות סנפיר מהסטי"ל ובכך להפסיד אתר צלילה עשיר ומכובד העומד בזכות עצמו.
יאמר מייד, אתר זה אינו מתאים לצוללים מתחילים שכן האזור אותו  אנו מתארים מתחיל בעומק של  22-24 מטר, מתפרס על פני שטח נרחב, ומחייב בנוסף על ניסיון בצלילה, יכולת התמצאות סבירה מתחת למים.

איך מגיעים?  

ברכב פרטי נוסעים דרומה על כבשי טבה אילת. כ – 4.5 ק"מ דרומית לאילת, בהמשך למסוף הנפט מגיעים לכיכר ופונים שמאלה (מול מלון הריף) לכיוון המרינה הדרומית תור ים. במקום מגרש חנייה גדול שעשוי להיות עמוס  בסופי שבוע וחגים. שימו לב החנייה בתשלום. כרטיסי חנייה ניתן  לרכוש בכניסה לחנייה. ניתן להגיע גם באוטובוס מספר 15 מהעיר ואזור המלונות.

 

מבנה האתר 

paradise6האזור המכונה הפרדייז מתפרס על שטח נרחב בעומק של 22- 50 מטר . להבדיל ממרבית אתרי הצלילה באילת, אזור הצלילה שטוח למדי ומשתפל במתינות לאורך כ - 200 מטר מזרחית לקו המדרון, מעומק של 20 מטר ועד ל 45-50. הקרקעית מבותרת בערוצים שיכוונם לרוב מזרח מערב ועמקים קטנים בעלי קרקעית חולית שמבנה האלמוגים שמסביבם יותר תחושה של "אמפי תיאטרון". בשל עומקו, האזור  לרוב אינו עשיר בדגה, אם כי ניתן להבחין מדי פעם בלהקות של דגי מים פתוחים ומספר פרטים של דגי שונית גדולים למדי.  הקרקעית מכוסה באלמוגי אבן בעלי צורות מעניינות שלרוב לא ניתן לראותם במקומות אחרים  ובימים של ראות טובה זוהי צלילה מרהיבה. 

paradise2


 

 


מסלול הצלילה paradise5

הכניסה  הנוחה ביותר למים היא לאורך שביל הבטון הנמצא בעורף מועדון הצלילה מרינה דיוורס, ממש כמו במסלול של הסטי"ל. שימו לב, הכניסה זרועת סלעים ורצוי ביותר להצטייד בנעלי צלילה.
מאחר שמדובר באתר הפרוס על-פני שטח גדול יחסית ללא "מטרת נקודה" כמו הסטי"ל, או סלע משה לדוגמה, נתרכז כאן רק  בתיאור כללי של האזור.  מומלץ ביותר לבצע תצפית מוקדמת על האתר  וללמוד  את גבולותיו בטרם הכניסה למים. ככלל ניתן לבצע מספר מסלולי צלילה מעניינים בכל האזור שנמצא בין התחנה למניעת זיהום ים בדרום, המצוף הגדול  שנמצא כ 200 מטר מהחוף במזרח (זהו מצוף מתכת גדול שבראשו פנס הוא נראה בבירור מנקודת הכניסה) ופתח המרינה בצפון.  שימו לב כי  האזור שמצפון מזרח למרינה הוא כבר בתחום מסוף הנפט קצא"א והוא אסור בצלילה.
ניתן להמליץ על שני מסלולי צלילה עיקריים בהתאם לרמת הצלילה וצריכת האוויר של הצוללים.
מסלול אחד -  תחילת צלילה מהחוף לכיוון צפון מזרח והעמקה עד 24-26 מטר. חזרה במסלול מעגלי לכוון דרום ואחר כך לחוף, אל נקודת היציאה.
מסלול שני -  מיועד לצוללים מנוסים בלבד. שחייה מזרחה לכיוון הסטי"ל,  תחילת שקיעה מעל  הסטי"ל  והתקדמות  באזימוט של כ 70 מעלות. בעומק של כ-24 מטר ניתן להבחין בבירור בסלע עשיר ובולט. ממנו ההעמקה תעשה לכיוון מזרח בהתאם לדרגת הצלילה של הצוללים.  למרות שהקרקע משתפלת במתינות, הקפידו לבדוק את מד העומק לעיתים תכופות, כדי להבטיח שאינכם חורגים מהעומק המתוכנן. החזרה אל החוף תהיה במסלול מעגלי, לכיוון דרום, ולאחר מכן דרום מערב אל החוף (ראו גם תמונה).  
אופיו של האתר מתאים במיוחד לצוללים טכניים או  לצלילה ע"ג סקוטרים אותם ניתן להשכיר במועדון הצלילה מרינה דייורס לאחר קורס קצר.     
    

המלצות וחשוב לדעת 

 

היכרות מוקדמת -  האזור הוא גדול ובשל מבנהו השטוח  עלול להתגלות כקשה להתמצאות ושמירה על כיוון, בעיקר בימים מעוננים או בשעות שהשמש נמצאת במרכז השמים. מצפן מומלץ ביותר.  תצפית  מוקדמת על האתר והתייעצות עם צוללים המכירים אותו היטב, הינם יותר מאשר בגדר המלצה. מומלץ לבצע במקום מספר צלילות ולא לנסות לכסות שטחים גדולים במהלך צלילה אחת. 

נסיון צלילה -  צלילה זו מתאימה לצוללים מנוסים בלבד בעלי צריכת אויר ידועה, שדואגים לתכננה בקפדנות.      

זרמים -  אתם עשויים לא פעם להיתקל במקום בזרמים חזקים למדי. השילוב של זרם, עומק והתרגשות עלולים לגרום לנשמת שסופה פאניקה. הקפידו לשמור על נשימה רגועה ועל הכלל הפשוט – עם העליה בקצב הנשימה עבור למנוחה.   

כלי שייט – לפחות חלק מהצלילה הוא מעבר לקו החוצה, זה אשר אמור למנוע מכלי שייט להכנס לאיזור התחום. למרות שבאזור אין תנועת כלי שייט ערה, הצלילה במים פתוחים ובאזור נתיב שייט אפשרי מחייבים משנה זהירות במקרה  שנדרשת עליה ישירה אל פני המים. מסיבה זו אנו ממליצים להתחיל את הצלילה בשחייה על פני המים, עד לגבול השטח התחום  ולחזור עד לחוף בצלילה. 

צריכת אויר  -  הקפידו לבדוק את מד הלחץ  לעיתים תכופות. המלצה זו נכונה כמובן לכל צלילה אולם היא מקבלת משנה תוקף כאשר הצלילה עמוקה ונעשית במים פתוחים. את העלייה והדרך חזרה מומלץ  להתחיל כאשר ברשותכם 120 אטמ' לפחות (ללא קשר לנפח המיכל). בשל העומק הגדול יחסית, שימוש באוויר מועשר NITROX מומלץ ביותר. 

מצבי חירום ופינוי -  האתר נמצא במרחק גדול יחסית מהחוף. עליית חירום במים כחולים מחייבת תרגול ואימון  ועליכם לשקול היטב אם ביכולתכם לבצעה, ולהביא בחשבון שאופייה הצלילה עלול לקדם מצבים  של נשמת ופאניקה (שעל סכנתם לצלול  אין צורך להרחיב). paradise4
במקרה של  התפתחות מצב חירום  וצורך בפינוי ניתן לפנות למועדון הצלילה שנמצא מול האתר.

שמירת טבע – כמו בכל צלילה  -  שמרו על האיזון, הימנעו  מהעלאת ומפגיעה באלמוגים או בדגים. 

סיכום:  עומק אתר הצלילה הוא תוצאה של מעשה בראשית. העומק שאליו תחליטו לצלול נתון לשיקולכם והוא חייב להתאים ליכולת, הניסיון ודרגת הצלילה שלכם. מאמר זה אינו תחליף לתכנון צלילה מסודר וקפדני והפעלת השכל הישר. זיכרו - צלילה היא חוויה נהדרת ובטוחה בתנאי שהיא מתבצעת נכון. אל תתנו ללחץ החברתי או קלות דעת לגרום לכם לבצע צלילה שהיא בבחינת "צעד אחד רחוק מדי" . זכרו כי אינכם נמצאים במשימה המחייבת הצלחה בכל מחיר. יש ספק? -  הפסיקו את הצלילה.

 

צלילה נעימה