בחלקו הראשון של המאמר בנושא – שאלה של איזון הסברנו את חשיבותו הרבה (שכולם מן הסתם ערים לה), ואת הנקודות עליהן יש לתת את הדעת טרם  הכניסה למים. אולם איזון, כמו מיומנות צלילה אחרות, לא ניתן לתרגל בתיאוריה  ובסופו של יום, ממילא תידרשו ליישמו במים. אז נכון  שתרגלתם בקורס ובהזדמנויות אחרות, ולנו אין כל כוונה להקל ביכולתו של איש, אבל המציאות בשטח מלמדת שיש לא מעט (וזאת "בלשון עדינה" ) מקום לשיפור.  היינו ממליצים לכם על קורסים מתקדמים והתמחויות כי אז ניתן ללא ספק לקפוץ מדרגת יכולת בפרק זמן קצר יחסית תוך קבלת תיקון וחיזוק ממדריך הצלילה.  אך גם בעבודה עצמית ניתן לשפר את האיזון בעזרתם של מספר תרגילים. לפני שנעבור להמלצות מעשיות, חזרו לחלקה הראשון של הכתבה וודאו שאתם מבינים היטב את השפעתם של המאפיינים החיצוניים על האיזון.

 

אז ביצעתם בדיקת איזון, אתם מצוידים בכמות משקולות התואמת את מידות גופכם והציוד שעימו אתם צוללים ואתם מוכנים לצלילה. אולם בטרם נעבור לטכניקות שתיישמו במהלך הצלילה עצמה כדאי להיזכר במספר עקרונות שנכונים תמיד:

 

1. הציפה שלכם אינה מושפעת מיידית משינויי הנפח – בין אם מדובר בהוספה או הוצאה של  אוויר מהמאזן. יש להוסיף ולרוקן אויר במנות מדודות תוך שאתם ערים לשינויי הציפה.   
2. לסוגי אינפלייטור שונים מהירויות תגובה  ורגישויות שונות. זאת ועוד, עלייה בצפיפות האוויר במהלך ההעמקה מקטינה את כמות האוויר שמזרים האינפלייטור ואת יכולת התגובה שלו במידה ואתם נזקקים לניפוח מהיר של המאזן.

3. חשוב להכיר את מיקומם המדוייק של שסתומי הריקון והגישה אליהם על-מנת שתדעו באילו תנוחות גוף אתם יכולים לרוקן אוויר.
4. מרגע שהתחלתם לשקוע, הידחסות החליפה והמאזן כתוצאה מעליית הלחץ הסביבתי (חוק בויל) יגרמו לכך שאתם "כבדים" יותר והשקיעה שלכם מהירה יותר. שינויים אלה גדולים יותר ככל שאתם קרובים יותר אל פני המים. לחילופין, במהלך העלייה,  החליפה והמאזן מוסיפים נפח, הציפה הופכת לחיובית, ומהירות העלייה גדלה. גם כאן השינויים הופכים ל"דרמטיים" ככל שקרבים אל פני המים. מומלץ לכן להתחיל את השקיעה  הראשונית כאשר אתם "קלים" מעט ונעזרים בכוח הסנפירים כדי לשקוע, ומהצד האחר, להגיע לעומק חניית הבטיחות מעט "כבדים" על-מנת למנוע ציפה בלתי מבוקרת אל פני-המים. 

5. התנועה  מוסיפה כוח עילוי מסוים  כך שבתנועה תזדקקו לפחות אויר במאזן מאשר בתנוחה סטטית באותו העומק.

6. מיכל הצלילה מאבד כ – 2 ק"ג אויר במהלך הצלילה. במצב של כמות משקולות גבולית אתם עשויים למצוא את עצמכם  נאבקים על-מנת שלא תגיעו אל פני המים.
7. מצלמה תת-מימית שהופכת להיות פופולארית יותר ויתר, נמצאת במארז בעל ציפה חיובית. אל תשכחו להביא זאת בחשבון אם השתמשתם בכזאת.

 

שננתם?  בדקתם? הפנמתם? היגיע זמן למים

 

מאחר  ששינויי האיזון במים רדודים 0-10  מטר הם הגדולים ביותר, חזקה על מי שידע לשלוט היטב באיזון בעומק זה שהוא מצוייד בכלים טובים לשליטה באיזון, גם בעומקים גדולים יותר. לפיכך אנו ממליצים שאת מרבית התרגולים תבצעו בעומקים אלו, כאשר עומק הקרקעית אינו עולה על 10-12 מטר. 

 

תרגיל 1 - שקיעה -  התחילו את התרגיל  מפני המים כאשר הגוף בתנוחה אנכית והמאזן מלא באוויר. התחילו לרוקנו עד שאתם מתחילים לשקוע (1). מרגע שאתם מכוסים במים היו ערים לקצב השקיעה. נסו לעצור את השקיעה כליל בעומק של 3-5 מטרים כאשר כמעט ואינכם נעזרים בסנפירים כדי לייצב את עצמכם. שהו בעומק זה 10-20 שניות תוך שאתם מרחפים כשהגוף בתנוחה אופקית (2). עכשיו המשיכו להתקדם בעומק זה תוך שאתם ערים להשפעה של הנשימה ותנועת הסנפירים על האיזון. ע"פ צורך, הוסיפו או רוקנו אויר בעדינות. 

 

תרגילי איזון


תרגיל 2 ה –
PIVOT
-  שקעו אל הקרקעית. רוקנו את מאזן הציפה לחלוטין כך שאתם כבדים במודע (בצעו תרגיל זה על קרקע חולית והקפידו שאין אלמוגים באזור התרגול). דמיינו את הגוף כמעין מוט המחובר לציר. עכשיו הוסיפו אויר במנות קצובות ובהפסקות קצרות בין כל הוספה של אויר, עד שהגוף מתחיל להתרומם מעצמו. עליכם להגיע למצב שבו בשאיפה הגוף מתרומם כדי  45 מעלות מהקרקעית אך מבלי להתנתק ממנה ובשאיפה יורד כמעט עד אליה  (3 , 4 ).  תרגלו מספר פעמים עד שאתם מרגישים כי אתם שולטים היטב בכמות האויר שיש להוסיף/לרוקן.

תרגיל 3 –  "תנוחות שונות" – לא, לא מתוך  "הקמא סוטרה" (ולא שיש לנו משהו נגדאך אנו בענייני איזון), התרגיל נועד לתרגל אתכם בריקון אויר מהמאזן בתנוחות גוף שונות במים. מאחר שריקון אויר מהמאזן מותנה בכך שנקודת הריקון היא הגבוהה ביותר, יש לשלוט היטב בכל האביזרים שמאפשרים את ריקון האויר. ריקון מצינור האינפלייטור מחייב כי כתף שמאל תהיה בנקודה הגבוהה ביותר – כלומר תנוחה אנכית. שסתום פריקת לחץ שנמצא בצידו האחורי התחתון של המאזן מאפשר ריקון אויר גם כשהגוף בתנוחה אופקית או ראש למטה. שסתום פריקה נוסף נמצא לרוב בכתף ימין ומאפשר לשחרר אויר בתנוחת גוף אנכית. כך או כך, עליכם להכיר במדוייק את מיקום השסתומים (שסתום אחורי לא קיים בכל המאזנים) וההגעה אליהם גם "בעניים עצומות". בכך תבטיחו שאינכם נקלעים למצב (שכיח למדי) בו היד האוחזת באינפלייטור פשוטה כלפי מעלה בעוד הגוף פונה כלפי מטה,  האויר לכוד במאזן ואתם "שועטים" אל פני המים ללא שליטה.              

 skill3

תרגיל 4 – שחייה בריחוף -  בתרגיל זה אתם שוחים באיטיות ואף עוצרים מדי פעם במקום תוך כדי שמירה על ריחוף כשרק הנשימות שלכם משפיעות על האיזון. חזרו על התרגיל במספר עומקים- 4-6 מטר ו 10-12 תוך שאתם נמצאים תמיד לפחות 2-3 מטר מעל הקרקעית ובטווח של עד מטר מהעומק שבו קבעת כי ברצונכם להיות.

 

תרגיל 5 – שקיעה/עליה במים פתוחים - אין דין  צלילה שמתחילה מהחוף כדין צלילה שבה אתם נמצאים במים פתוחים ותחתכם "מים כחולים".  שליטה במהירות שקיעה/העלייה במים פתוחים, שלא במעלה מדרון או לאורך חבל, דורשת מיומנות גבוהה. סוג כזה של שקיעה/עליה דורש ריכוז מירבי , שמירה על קשר עין רציף עם בן הזוג, מד העומק, שעון או מחשב הצלילה וכמובן שליטה במאזן. בהנחה שאתם מאוזנים בכל מהלך הצלילה, כל שתדרשו הוא להוסיף אויר מדי פעם במהלך השקיעה ועצירות לבדיקת האיזון (ראו גם תרגיל 1 לעיל). בעליה,  מספר תנועות סנפיר כאשר הגוף בתנוחה אנכית יספקו את כוח העילוי הראשוני. מכאן יעשו כוחות הפיסיקה את שאר העבודה ואתם תדרשו רק לשחרר מעט אויר כדי למתן את מהירות העלייה. אולם כפי שציינו, עליה כזו דורשת מיומנות גבוהה ואנו ממליצים לתרגל אותה תחת פיקוח מדריך או במסגרת  קורסי צלילה מתקדמים.

 

הוראות בטיחות

 

תרגולי איזון מחייבים בנוסף על כל כללי ההתנהגות והבטיחות, תשומת לב למספר נושאים נוספים:

 

1. עליות ושינויי עומק תכופים במהלך הצלילה ("שיני משור") מגדילים את הסיכון למחלת הדקומפרסיה. אין כל הגיון לנסות ולדחוס את התרגילים שתוארו כאן בצלילה אחת. שלבו אותם במהלך צלילותיכם, ובהתאם לאופי הצלילה או פרופיל הצלילה .

 

2. בתרגולי איזון ישנה לעיתים נטייה לא מודעת לעצור את הנשימה ומכאן הדרך לעליה בעצירת נשימה  על כל המשתמע מכך היא קצרה. הקפידו בכל תרגיל לשמור על נשימה סדירה.

3. תרגולי איזון נועדו לשפר את הנאתכם מהצלילה כמו גם לשפר את הבטיחות. אם אתם מרגישים שהאיזון יוצא מכלל שליטה  עצרו וחשבו בטרם תפעלו.

4. בכל התרגולים – הימנעו מתרגול בסמוך לאלמוגים או ערכי טבע.

 

5. הימנעו מתרגול  באזור שבו משייטים כלי שייט או גלשנים

6. אם אינכם מרגישים בטוחים אל תתביישו לבקש צלילה בפיקוח מדריך, אולי זה עולה קצת יותר, אך זה ללא ספק יאפשר לכם לתרגל ביתר נוחות, ביטחון ויעילות.

 

לסיכום: קצת חומר למחשבה ותרגול, על קצה המזלג. ומעבר לזה -   לצלול, לצלול , לצלול ולהשתתף בהתמחויות ובקורסים מתקדמים. רק כך תרכשו ניסיון אמיתי ותהיו לצוללים טובים יותר...